Žena na vozíku a muslim. Nepravděpodobná romance z českých kin

Český filmDokumentFilmová premiéra
Irena Hejdová
| 29. 9. 2021 | 9 komentářů | 12 705
Žena na vozíku a muslim. Nepravděpodobná romance z českých kin
Zdeňka a Tabiš. Foto: Jana Plavec

„Dobré věci nejsou jednoduché. Hezké věci nejsou jednoduché. A s tebou je všechno složité,“ říká Zdeňka svému vyvolenému. Příběh vztahu české vozíčkářky a pákistánského hráče FarmVille právě vstupuje do kin ve filmu Manželství a vypovídá hodně i o strachu české společnosti ze všeho odlišného a neznámého. Například z muslimské víry.

Jak se dá dohromady tak nepravděpodobný, přitom zjevně tak spokojený pár, jako je Zdeňka s Tabišem? V tomto případě je odpověď jasná a ještě nepravděpodobnější – při hraní online hry FarmVille. Tady se ti dva potkali už někdy kolem roku 2010. Nejdřív si jen vzájemně pečovali o virtuální zahrádky a společně zalévali mrkev a cibuli, poté se začali víc poznávat. Zasnoubili se v přímém přenosu přes Skype a v roce 2014 se vzali na Srí Lance. A tady jejich dobrodružství teprve začalo. Následoval totiž pětiletý boj s českými úřady o to, že nejde o účelový sňatek. A pětileté odloučení: ač byli Zdeňka s Tabišem v té době už manželé, mohli společně žít jen během svých každoročních, vzhledem k okolnostem proklatě krátkých dovolených na Srí Lance.

Bála jsem se, že ji Pákistánec bude chtít využít. Ale na rozdíl od všech úředníků, jsem se vypravila za Zdeňkou, abych zjistila, jak se věci mají.

Příběh Zdeňky a Tabiše zpracovala před třemi lety spisovatelka Iva Pekárková v románu Třísky. Se Zdeňkou se Pekárková seznámila poté, co napsala článek s názvem Proč si Češky berou Pákistánce? Vyšla v něm ze své londýnské překladatelské praxe, v níž se s podobnými případy setkávala, a mezi řadou bouřlivých reakcí dostala i dopis od Zdeňky, v němž jí vylíčila svůj příběh snahy dostat do Čech svého pákistánského manžela. 

Boj s úředníky

„Bála jsem se, že ji Pákistánec bude chtít využít, aby se dostal do Evropy. Ale na rozdíl od všech úředníků, kteří se ‚případem‘ zabývali, jsem se vypravila za Zdeňkou, abych zjistila, jak se věci mají,“ vysvětluje Pekárková, co ji nakonec přimělo změnit názor a pochopit, že v tomto případě o účelový sňatek nejde. Vstoupila spolu se Zdeňkou v jednání s úřady. Její román se stal součástí usilování o změnu úředních dojmů.

Mezitím už se opět i díky Pekárkové rozběhlo natáčení filmu Manželství, který po premiéře na Letní filmové škole vstoupil 9. září do českých kin. Pekárková tu figuruje jako spoluautorka námětu, autorkou filmu je Kateřina Hager, která film natočila společně s pákistánským dokumentaristou Asadem Faruqim. Součástí filmu jsou tak i autentické záběry z Karáčí, kde Tabiš žil se svou rodinou, než se mu podařilo dostat se do Česka za Zdeňkou. Do té doby se viděli jen několikrát na společné dovolené na Srí Lance. Do Tabišova rodného Pákistánu Zdeňka nemohla jet, byla by tu na vozíku příliš odkázaná na pomoc druhých.

Bílý lotos

Bílý lotosFoto: HBO

Nový seriál HBO Bílý lotos je kriticky uznávaným televizním hitem. Překvapivě se nejedná o drama, ale o jízlivou komedii odehrávající se v luxusním přímořském resortu. Za smíchem se ale skrývá smutek a vnitřní nespokojenost se životem, která je společná bohatým i těm, kteří se o ně starají.

Empatická komedie o problémech privilegovaných baví i znepokojuje

Zdeňka je na vozíku od 23 let po těžké autonehodě. Ve filmu urputně bojuje o své právo na lásku, nápis „nezastavitelná“ na tričku ji přiléhavě charakterizuje jako ženu, která to v životě i přes nepřízeň osudu rozhodně nehodlá vzdát. S Tabišem překonávají nejen mnohaletou nedůvěru úřadů, ale i svých rodin. Rodičům Zdeňky vadí Tabišovo muslimské vyznání, rodičům Tabiše to, že nejde o domluvený sňatek, jak je v Pákistánu obvyklé. Všichni v jejich okolí předpokládají, že sňatek je pouze účelový. Až časem, pod tlakem dlouholetého úsilí dvojice o společný život, pochopí, že tu jde o víc.

Dlouholetou neústupnost úřadů prolomí až schůzka Zdeňky s novým ministrem zahraničních věcí Tomášem Petříčkem, následuje vcelku jednoduché kladné vyřízení Tabišovy žádosti o vízum. „Myslím, že žít v Evropě pro mě nebude problém,“ říká ve filmu Tabiš, i když jeho následující konfrontace s realitou Česka a Zdenčina města Aš je tragikomická. „Proč ta auta na dálnici pořád svítí? A ty opravdu piješ vodu z kohoutku?“ podivuje se nad místním běžným životem, nakonec se ale zdá, že si v Aši celkem zvykne.

Pozor migrant!

Dokumentární film Manželství otevírá téma mezikulturních svazků, ale šířeji i téma partnerských vztahů v době internetu. Film Manželství v druhém plánu je i filmem o jednom z největších strachů současných Čechů, s kterým právě před volbami tak rádi pracují i populisté napříč politickým spektrem – strachu z migrace. Lze předpokládat, že právě i nedůvěra Čechů k muslimům může stát za dlouhým váháním českých úřadů nad udělením víza, které by cesty nepravděpodobných manželů po mnohaletém úsilí svedlo dohromady.

Podle výzkumu CVVM z roku 2019 strach z uprchlíků pociťuje 21 procent české populace, předvolební populistické strašení ale budí dojem, že se migrantů z muslimských či jiných zemí máme bát mnohem víc. Zdravý rozum napovídá, že bychom se podobným strachům měli naučit čelit – třeba tím, že blíže poznáme neznámé kultury, které v tradičně poněkud uzavřeném Česku nikdy neměly na růžích ustláno. I Zdeňka říká, že původní strach její rodiny z pákistánského „vetřelce“ se rozplynul po té, co jejího manžela rodina osobně poznala. „Největším problémem bylo vysvětlit to rodinám. Tam předsudky sehrály velkou roli, ale příjezdem Tabiše se vše otočilo k dobrému,“ vzpomíná Zdeňka.

„To, že jsme vyrostli v ‚civilizované‘ kultuře, neznamená, že nepodléháme atavistickým pudům,“ říká spisovatelka Pekárková, která sama žije v dlouholetém svazku s Nigerijcem Kennym a má s různorodými reakcemi okolí své zkušenosti. Říká, že zkušenost ji naučila, že se o těchto věcech musí psát a mluvit co nejvíc. „Musejí se znova a znova zdůrazňovat, protože lidé je nechtějí pochopit: přáli by si, aby bylo všechno pěkně rozškatulkované. A ono není.“

V každodenním životě v několikatisícovém Aši se pár podle Zdeňky s nepříjemnostmi či otevřeným rasismem nepotkává. „Žijeme si ve své sociální bublině a nikoho do ní nepouštíme,“ říká Zdeňka. „Máme štěstí, že naši přátelé nás berou takové, jací jsme. Navíc to odloučení prožívali celou dobu s námi, takže k žádným poznámkám nedošlo.“ Od natáčení filmu uběhly už dva roky, podle Zdeňky si s Tabišem stále užívají společně strávený čas, který tráví i s přáteli a rodinou. „Tím, že jsme celé roky nemohli být spolu, což si asi nikdo neumí představit, jsme rádi za každý obyčejný den,“ říká Zdeňka. 

Film Manželství uvádí Asociace českých filmových klubů do kin 9. září. 

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 9 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

aga ka | 29. 9. 2021 17:32

Pokud budete publikum masírovat romantickými dojáky a snažit se nám vsugerovat, že Češi neumí rozlišit mezi takovýmito výjimečnými případy a organizovanou invazí muslimských mladíků, tak budete i nadále nedůvěryhodní a Vaše masírka se bude míjet účinkem.

A mimochodem, ráda bych si taky někdy něco přečetla o xenofobii Nigerijců, Vietnamců, Arabů a dalších - i oni totiž mají ve své genetické výbavě natvrdo zadrátované dědictví našich xenofobních opičích tlupových teritoriálních předků. A na rozdíl od nás, kteří si necháváme dávat za uši celkem bez odporu, oni by s někým, kdo by jim chtěl onu xenofobii vymluvit, vyběhli bez milosti.

+26
Reagovat