Matky jako cílová skupina. Protivný, sprostý a nedokonalý

23. únor 2022
20 613

Těhotenství a mateřství je střet s realitou rodičovství, ale také s nástrahami, které na novopečené matky líčí média a marketéři. Mediální realita se naštěstí pomalu mění a objevují se pořady, které reflektují reálné rodičovství. Jedním z nich je novinka České televize Protivný sprostý matky. Naše série článků o nedokonalých matkách pokračuje.

Úhlem pohledu lesklých časopisů či instagramových účtů influencerek se těhotenství a mateřství odehrává v naklizených domácnostech, kde děti tiše sedí ve svých designových pokojíčcích nad svými seberozvojovými montessori hračkami, poté poslušně snědí u stolu zdravou svačinku a večer se bez protestů odeberou na lůžko, kde sladce usnou, zatímco jejich rodiče se v pohodě věnují sobě navzájem. 

Na to, že v reálu se váš byt změní ve věčně zasviněnou džungli plnou drobků, cákanců a kostiček lega roztroušených všude jinde než v dětském pokoji, vás žádný z těchto idylických mediálních světů mateřství nepřipraví. Ani na to, že vaše děti budou odmlouvat, vaše zdravé svačinky budou prskat s odporem po celé kuchyni a místo krásných montessori hraček je zaujme plastový nesmysl z večerky, který musí mít, protože jinak by byly v kolektivu out. 

Ženy, které se například v českých seriálech stanou matkami, tu obvykle jen v klídku vysedávají u kafíčka a občas pohledem zkontrolují roztomile spící miminko.

Nikdo vám také na rovinu neřekne, co se v těhotenství a mateřství stane s vámi samotnými. A přitom to známe skoro všichni. Máme tendenci hledět s opovržením na mateřská fóra, v nichž se to hemží prapodivnými zdrobnělinami, přesto v nich často ve chvílích krize samy vyhledáváme ty nejnepravděpodobnější informace o projevech nemocí, vyrážkách či střevních potížích našich dětí. Postupně se přidají starosti s výchovou, šikanou či výběrem základní a střední školy, a najednou je našim dětem osmnáct a my zjistíme, že už nemusíme nic vyhledávat, a skoro se z toho hroutíme. 

Mateřská pohoda něco stojí

Obecný mediální obraz mateřství se od skutečnosti zásadně liší. Z marketingového hlediska je výhodné udržovat matky v pocitu vlastní nedostatečnosti a v přesvědčení, že mateřství je pohodová věc – ovšem jen pokud si pořídíme novodobé vychytávky, jako jsou designové vaničky, lehátka a rozvojové hračky. 

I ve světě české popkultury mělo dosud mateřství nádech dokonalosti. Ženy, které se v českých seriálech stanou matkami, tu obvykle jen v klídku vysedávají u kafíčka a občas pohledem zkontrolují roztomile spící miminko, případně ono miminko třímají v náručí. Nenajdeme tu obrazy, kde se děti přebalují, koupou nebo kde prostě třeba jen pláčí. Jediným zásadnějším českým televizním pořadem věnovaným ženám je magazín Sama doma, který se občas snaží zvedat i zásadnější mateřská témata. Jeho magazínová forma a „pohodový feeling“ ale už z podstaty neumožňují uchopit je otevřeněji a autentičtěji.

Foto: Shutterstock

Přečtěte si první článek ze série o nedokonalých matkách

Od vojenských mechaniček přes hospodyňky z padesátých let až k současnému tlaku na dokonalost ve všem, do čeho se ženy pustí. Dokonalost jako by byla nový normál. Strach a pocit viny, že nejsem dobrá matka, je totiž v základech fungování naší společnosti. Dá se z pasti dokonalosti vůbec vymanit? 

Proč nám škodí přesvědčení, že nestačí být jen dostatečně dobrá matka?

Kdysi ženy sdílely své zkušenosti v tlupách či širších rodinách. Dnes na to máme internet. Na rozdíl od dřívějška většinou neznáme ty, kteří nám radí, a na rozdíl od dřívějška nám každý radí něco jiného. Podle jedněch rozhodně máte dítě vychovávat kontaktně a spát s ním ve společné posteli, podle druhých ho můžete zalehnout a rozhodně byste jej měli nechat spát v jiné místnosti. Někdo radí kojit co nejdéle, jiný má delší kojení za nechutné a nevhodné a doporučuje začít ve čtyřech měsících přikrmovat rozmixovanou mrkvičkou. Podle jedněch máte dítě posadit na nočník, jakmile se tam udrží, podle druhých ho učením na nočník nemáte traumatizovat, a naopak máte zachycovat jeho výměšky s pomocí bezplenkové metody. Někdo věří, že je škoda rány, která padne vedle, jiní by vás za každý fyzický trest poslali rovnou sedět. A tak dále. Vyhrocené diskuse se vedou na libovolné téma z oblasti péče a výchovy. 

Není divu, že se ženy v těhotenství či v období kojení mohou v záplavě informací lehce ztratit, jak připomíná i porodní asistentka Alžběta Samková v novém diskusním pořadu Protivný sprostý matky, který je od konce ledna k vidění v ivysílání České televize. Protivný sprostý matky si kladou za cíl o nástrahách těhotenství a mateřství mluvit „otevřeně, bez klišé a zdrobnělin“. V šesti dvacetiminutových dílech, které prozatím vznikly, rozebírají hosté různé aspekty tohoto období – téma porodu, sexu v těhotenství, ale i vážnější témata samovolného potratu a rakoviny prsu. 

Baby friendly show

Téměř kompletně ženský tvůrčí tým nechá před kamerou pobíhat děti a respondentky někdy kojí přímo před kamerami. Cílem je přistupovat k tématu mateřství bez předsudků a velmi otevřeně. Pořadem navíc provází herečka Tereza Dočkalová toho času ve vysokém stupni těhotenství, které tu je často tematizováno, stejně jako moderátorčiny obavy z blížícího se porodu a ztráty dosavadní svobody. 

Pro běžného rodiče je úlevné vidět podobné scény v televizním pořadu, pro nepřipravené publikum to ale může být šokující. Je to pravděpodobně poprvé, co vidíme v české televizi pro většinové publikum takto zneklidňující vpád do světa mateřství – a je příznačné, že se tak děje pouze na webu České televize. Zda by kojení na veřejnosti unesla i česká televizní obrazovka, je otázkou.

Protivný sprostý matky je diskusní pořad, kde je místo pro děti, kojení i reálné rodičovské problémy.Foto: Česká televize

O mateřství bez zdrobnělin

Protivný sprostý matky uvedly na sklonku ledna na ivysílání České televize prvních šest dílů. Dalších šest bude uvedeno od 8. března, například na téma Šok, Ztráta, Tátové, Punk, Kanada a Tělo. „Někdo dává karafiáty, my dáváme novou nálož Protivných sprostých matek,“ komentuje uvedení v den MDŽ dramaturgyně pořadu Kateřina Krobová. Během následujících měsíců uvidíme ještě zbývajících osm dílů první série. Na 7. března chystá tým pořadu livestream na téma, které si odhlasovali sami diváci pořadu; bude jím téma Matky versus kojení. Autorkami projektu je čistě ženský tvůrčí tým ve složení Lucie Macháčková, Kateřina Krobová, Tereza Dočkalová, Albertina Macháčková, Lucie Klímová a Žaneta Marešová.

I v seriálu se rozebírá téma internetové přeinformovanosti (nastávajících) matek. V prvním dílu se mluví o „porodnické řeznické rutině“ a porodní asistentka Alžběta Samková tu provokativně říká, že mimo nemocnice je přístup k porodům mnohem informovanější. Další díly už se soustřeďují vždy na konkrétní mateřský příběh, jehož prostřednictvím vyprávějí o konkrétním tématu. Fyzioterapeutka Edita Strusková mluví o své zkušenosti s rakovinou prsu a předvede i praktický nácvik samovyšetření, koreanistka Nina Špitálníková otevřeně sdílí svoji zkušenost single matky a mluví o nálepkách, se kterými se ve svém mateřství potýká.

Nesilnějším je díl Matky versus změna plánu, v němž herečka Anna Císařovská promluví o svých zamlklých těhotenstvích. Všechno jsou to témata, která se sice objevují i v diskuzích na mateřských fórech, vidět a slyšet skutečné ženy mluvit o svých zkušenostech je ale přece jen o něco drásavější. Prostor dvaceti minut neumožňuje probírat témata do hloubky, jako základní ponor do nich je ale dostatečný. V druhém plánu se otevírají i další související problémy – díl o potratech například poukáže na neochotu a neschopnost lékařského personálu empaticky pracovat s ženami v takto psychicky náročných situacích.

S matkami se dnes často zachází jako s objekty marketingového zájmu. My jim chceme vrátit sebedůvěru a právo na nedokonalost

„Mateřství je cesta divokým pralesem, ne nějaký uhlazený konkrétní plán, kdy na to prostě samy přijdem a pak už půjde všechno jako po másle,“ říká scenáristka a dramaturgyně pořadu Kateřina Krobová, které se prý její mateřský plán rozpadl ve chvíli, kdy její první dítě začalo projevovat vůli a osobnost. „Od té doby z toho šílím a neustále pořád dokola znovu nacházím rovnováhu, abych ji pak zase ztratila. Ale o tom to celé je. Cesta je cíl,“ dodává upřímně. 

Návod na nedokonalost

Krobová říká, že Protivný sprostý matky rozhodně nechtějí nabízet žádné rady, návody ani odpovědi. „Neradi bychom zvyšovaly stres z toho, že matky mají být takové a makové. Nechceme nikoho vychovávat,“ říká Krobová s tím, že matky by si měly především věřit, že jejich intuice a jejich přístup jsou ty správné. „S matkami se dnes často zachází jako s objekty marketingového zájmu. Ať už jdou do drogerie, nebo zoufalé hledají nějaké rady ohledně výchovy na internetu. My jim chceme vrátit sebedůvěru a právo na nedokonalost,“ říká Krobová.

Máte někdy pocit, že jako rodič selháváte?

A zdá se, že i v českém mediálním prostoru právo na nedokonalost začíná získávat zasloužený prostor. Vcelku osvěžující pohled na mateřství poměrně překvapivě nabídl loňský hit českých kin, komedie Matky, která také díky mateřskému scenáristickému týmu představila i ty méně příjemné stránky rodičovství. Mediální obraz mateřství se začíná měnit nejen díky Protivným sprostým matkám, v poslední době vznikl také podcast Michaely Sladké Jiné stavy pro Radio Wave, kde je téma mateřství – zejména skrze téma porodu – demytizováno a nahlíženo prostřednictvím často poměrně syrových ženských zkušeností. 

Jiné stavy vznikly jako doprovodná série magazínu Houpačky, který už tři roky tematizuje různé podoby rodičovství, včetně mateřských frustrací, tématu změny genderu u dětí či traumat z porodnic. Už dvě série má také pořad TV Mall Dělníci života, který se otevřeně věnoval mimo jiné císařským řezům, umělému oplodnění či domácímu porodu. A i v záplavě mateřských instagramových profilů lze najít ty, které mateřství popisují bez příkras. Je pozitivní, že touto cestou jde i jeden z nejsledovanějších českých profilů – instagram herečky a influencerky Nikol Leitgeb je zejména poté, co se loni stala dvojnásobnou matkou, svěžím a zábavným vhledem do světa skoro běžné české matky, která má podlahu pokrytou neuklizeným dětským svinstvem a jejíž drzý synek ji zahlcuje otravnými otázkami, stejně jako to dělají naše děti s námi.

Tvůrkyně pořadu Protivný sprostý matky založily i stejnojmennou facebookovou stránku pro sdílení mateřských starostí a mají i svůj hashtag #psm (podobnost s PMS čistě náhodná?). Protivný sprostý matky, ale i další zmíněné pořady mohou pomoci všem, kdo ohledně svého (nejen nastávajícího) mateřství cítí pochybnosti – už jen sdílením zkušeností o tom, že tyto pochybnosti jsou zcela přirozené. A že i v těhotenství a mateřství přes všechny povýšené rady lesklých časopisů a uživatelek internetových fór je prostor na chyby a slepé uličky.

Aktuální číslo

  • Žijí s postižením, ale to nedefinuje jejich osobnost ani přístup ke světu
  • Máte odvahu zpomalit? Být offline, žít svým vlastním tempem a být v klidu? Inspiraci najdete v rubrice Feel good
  • Foto na titulní straně: Eliška Sky x Midjourney
  • Speciální příloha o umělé inteligenci. Co bychom jï měli naučit především?
  • Více než 180 stran čtení, které způsobuje nezávislost
Popup se zavře za 8s