Diskuze k článku:

Jak jsem přestala kouřit. Povýšené poučky, devadesátkové rady a zrádné elektronické cigarety

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Petra | 26. 4. 2022 10:19

Jakobych to psala já. Budou to 4 roky, co nekouřím. Přestala jsem, když jsem zjistila, že jsem těhotná a poprvé mi to vydrželo delší dobu. I teď zaháním myšlenky na cigaretu - nebo spíš představy - dám dítě na hlídání, půjdu do kavárny, Sednu si na zahrádku a k dobré kávě by bodla jedna cigareta... I teď po takové době si musím připomínat všechny negativní stránky této závislosti,aby se ten kolotoč neroztočil znovu a myslím, že se té závislosti nezbavím ani po xx letech abstinence..

+6
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Pavel | 27. 4. 2022 0:10

No, chtěl bych se podělit o to, jak jsem se odnaučil kouřit. Kouřil jsem téměř 30 let a poslední dobou dost silně ( asi 20 dlouhých denně). Snažil jsem se přestat snad stokrát, ale pokaždé jsem selhal. Až jednou jsem četl inzerát, že existuje nějaká metoda na odnaučení závislosti na nikotinu a tak jsem se informoval a nakonec se rozhodl, že to zkusím. Zaplatil jsem 1200 Kč a podstoupil proceduru. Přitom jsem měl přinést poslední vykouřené nedopalky (no já jich donesl za celou noční směnu, plnou malou sklenici od Helmansky). Dostal jsem nějakou čelenku na hlavu a každou ruku jsem položil na nějaké kovové destičky a čekal co bude. Paní dala jeden nedopalek do nějakého přístroje a pak ho zapnula. Asi 10 minut jsem jen tak seděl a nic necítil, pak ho vypnula a řekla, že je to hotové a že v případě porušení abstinence mám ještě jednu terapii zdarma. Přitom dodala, abych si v ten den už nezapaloval žádnou cigaretu. Byl jsem tak trochu jako bych byl mimo. Na druhý den jsem šel zkusit do hospůdky, jak to funguje. Stál jsem u výčepu a poručil si pivo. Vedle stála sklenice s kusovkami a vedle ní zapalovač. Vypil jsem jedno, pak druhé a chuť na cígo nikde. Hledím na ně a vůbec nepociťuji nutnost si zapálit. A tak nekouřím už skoro 15 let a nějaké abstinenční příznaky dodnes nepřišly a ani mi moc nevadí, když někdo kouří a dým letí na mě. Bohužel na druhou stranu jsem od té doby přibral skoro 20 kg a tak mám nový cíl a to zhubnout, ale to už je do druhé rubriky. :)

-1

Diskuze k článku:

Pche | 19. 5. 2022 6:43

přestat s kouřením? kdyby se mi vrátily chutě k jídlu, které ještě nemám, nebudu vážit metrák a půl, ale dost na vlastní gravitační sílu. kdyby se nikotin dal píchat do žíly, neváhám ani vteřinu.

0

honza | 27. 4. 2022 15:44

A co takhle doutníček nebo dýmku? My si ji s manželkou podáváme a výrazně to utužuje vztah. Já vždycky nacpu a rozkouřím, pak vyčistím, prostě hodinka v klidu a míru.

0

umfa | 27. 4. 2022 11:14 | reakce na Pavel Křížek - 26. 4. 2022 22:34

Což o to, já si to nepřeju, ani tomu nevěřím, ale lidi po tom ve velkém touží :-) Proto mám trochu zmatek v tom, jak to doopravy je. Napadaly mě tam nějaké daňové souvislosti, ale jak jsem se na to podíval blíž, tak tam ani nejsou. Proto se ptám :-)

0
Zobrazit komentovanou zprávu

Soňa Frűhaufová | 27. 4. 2022 5:59

Zajímavý článek a cítím z něj vyrovnanost.
A je fakt, že krize trvají tři až pět minut a je fakt, že se učíte žít vše na novo.
Nejhorší je asi uvědomění si bludu, že závislí nejste a můžete kdykoliv skončit ?? Toto odhalení osvobodilo mě. I když osvobození není ten správný výraz, možná posunutí ke snad celoživotní abstinenci.
A když jezdím do práce a vidím chvátat skupinky dětí do škol, v rukou cigára normální nebo elektronický, je mi líto, že jsme jako společnost toto dovolili. Je to nesmysl a jim bude trvat dvacet či třicet let, než na to přijdou sami. Měli mi tu pazouru v mládí urazit ?? je čas na starou dobrou poučku

0

Pavel | 27. 4. 2022 0:10

No, chtěl bych se podělit o to, jak jsem se odnaučil kouřit. Kouřil jsem téměř 30 let a poslední dobou dost silně ( asi 20 dlouhých denně). Snažil jsem se přestat snad stokrát, ale pokaždé jsem selhal. Až jednou jsem četl inzerát, že existuje nějaká metoda na odnaučení závislosti na nikotinu a tak jsem se informoval a nakonec se rozhodl, že to zkusím. Zaplatil jsem 1200 Kč a podstoupil proceduru. Přitom jsem měl přinést poslední vykouřené nedopalky (no já jich donesl za celou noční směnu, plnou malou sklenici od Helmansky). Dostal jsem nějakou čelenku na hlavu a každou ruku jsem položil na nějaké kovové destičky a čekal co bude. Paní dala jeden nedopalek do nějakého přístroje a pak ho zapnula. Asi 10 minut jsem jen tak seděl a nic necítil, pak ho vypnula a řekla, že je to hotové a že v případě porušení abstinence mám ještě jednu terapii zdarma. Přitom dodala, abych si v ten den už nezapaloval žádnou cigaretu. Byl jsem tak trochu jako bych byl mimo. Na druhý den jsem šel zkusit do hospůdky, jak to funguje. Stál jsem u výčepu a poručil si pivo. Vedle stála sklenice s kusovkami a vedle ní zapalovač. Vypil jsem jedno, pak druhé a chuť na cígo nikde. Hledím na ně a vůbec nepociťuji nutnost si zapálit. A tak nekouřím už skoro 15 let a nějaké abstinenční příznaky dodnes nepřišly a ani mi moc nevadí, když někdo kouří a dým letí na mě. Bohužel na druhou stranu jsem od té doby přibral skoro 20 kg a tak mám nový cíl a to zhubnout, ale to už je do druhé rubriky. :)

-1

Pavel Křížek | 26. 4. 2022 22:34 | reakce na umfa - 26. 4. 2022 21:54

Nevím, jak se k zahřívanému tabáku staví stát. Mám ale za to, že jste příliš inteligentní na to, abyste věřil tomu, že stát se snaží někomu dělat chůvu. K tomu má stát, s tím co dělá, opravdu daleko. :-)

0

umfa | 26. 4. 2022 21:54 | reakce na Pavel Křížek - 26. 4. 2022 18:27

Čili ve smyslu, že stát chrání uživatele nikotinu, aby si neublížili? A pak že ne, jak si stěžuje někdo níže :-)

0

Pavel Křížek | 26. 4. 2022 18:27 | reakce na umfa - 26. 4. 2022 14:46

Aby se z tabáku uvolnil nikotin, je potřeba dosáhnout teploty cca 300 stupňů, což je teplota o cca 50 stupňů vyšší, než je bod vzplanutí tabáku. Bez otevřeného ohně však nevzniká dým a otevřený oheň nemáme, protože zahříváme elektrickým proudem při nedostatku kyslíku. Už při 280 stupních se ale z rostlinného materiálu uvolňují nedýmivé zdraví škodlivé produkty tepelného rozkladu, které se dají zlikvidovat pouze dosažením podmínek dokonalého spalování, kterých výrobek na zahřívaný tabák nikdy nedosáhne - teplota 700 stupňů a dobrý přístup kyslíku. Při zahřívání tabáku se tedy do těla dostává velké množství škodlivin. Jenom to množství je asi o nepříliš podstatnou trochu menší, než z klasické cigarety. Tolik říká biochemie.

A co říká propaganda (čti: marketing)? Že zahřívání není spalování (de facto lež) a že zahřívání bez dýmu neprodukuje škodliviny (lež jako věž) kromě uvolněného nikotinu, kterému i propaganda laskavě přiznává negativní účinky.

Takže asi proto?

+2

Marcela | 26. 4. 2022 15:52

Začala jsem kouřit na učňovce, pak jsem přestala když jsem otěhotněla. Když dítě povyrostlo, zase jsem začala.Nejlepší je, když vám z cigarety začíná být blbě a bolí vás žaludek.To pak za dalších pár let přestáváte až skončíte.
Dneska nekouřím už mnoho let, ale občas si přeju sedět na lavičce, koukat do dáli a elegantně vyfukovat z nosu dým. Představa bolavého žaludku po prvním šluku mě ale odrazuje, chválabohu.
Manžel bafe a furt se hádáme, nesnáším smrad z cigaret.

0

umfa | 26. 4. 2022 14:46

Můžete mi prosím někdo objasnit, proč se tak bojuje proti zahřívanému tabáku? IMHO je to zcela geniální řešení, protože "cigareta" navenek nesmrdí, její kuřáci nesmrdí, takže mě tím nadmíru neobtěžují a sami si tím při tom dělají radost.

0

Radana | 26. 4. 2022 11:14

Než přišla pandemie koronaviru, byla hlavní zábavou MZdr prevence a odvykání kouření. My doktoři za to nemůžeme, že se nám kuřáci extra nelíbí a že máme občas blbé kecy. Můžeme se ale bavit o tom,že nám připadá pošetilé dobrovolné ničení organismu nikotinem(a u tradičních kuřáků i dehtem) a protistraně se zase nelíbí,že nemáme pochopení pro jejich silnou závislost.
Protože nějakou tu závislost máme asi všichni,měli bychom zklidnit hormony a hledat cestu ven.

+1

Petr.b | 26. 4. 2022 10:57

Jsem sice nekuřák, ale mnozí mí blízcí příbuzní byli silní kuřáci. Dříve, nebo později přestali kouřit všichni a to bez jakýchkoli pomůcek, jen proto, že opravdu přestat chtěli.
Co mne, ale v článku zaujalo je kritickým tónem napsaná poznámka, že "stát žádnou promyšlenou strategii odvykání nenabízí". Nechceme toho po "státu" nějak moc?? To má za nás řešit úplně všechny naše problémy? To se pak nedivme, že moc nefunguje tam, kde by opravdu měl, když chceme, aby řešil i to, že někdo dělá něco, co dělat vlastně ani nechce:-).

+2

Petra | 26. 4. 2022 10:19

Jakobych to psala já. Budou to 4 roky, co nekouřím. Přestala jsem, když jsem zjistila, že jsem těhotná a poprvé mi to vydrželo delší dobu. I teď zaháním myšlenky na cigaretu - nebo spíš představy - dám dítě na hlídání, půjdu do kavárny, Sednu si na zahrádku a k dobré kávě by bodla jedna cigareta... I teď po takové době si musím připomínat všechny negativní stránky této závislosti,aby se ten kolotoč neroztočil znovu a myslím, že se té závislosti nezbavím ani po xx letech abstinence..

+6

Miluska | 26. 4. 2022 9:31

Ne kazdy to ma s odvykanim tak narocne.
Po 13 letech koureni jsem pred 10 lety prestala ze dne na den.
?????+?

0

Pepa | 26. 4. 2022 7:25

Byl jsem silný kuřák, 40 Sparet denně. Kouřit jsem přestal ze dne na den, nekouřím již 40 let. Stačí pevná vůle.

+3