Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Od falešných fotek k radám poškozujícím zdraví. Právní odpovědnost influencerů

DezinformaceInstagramKauzaKontroverzeSociální sítěZnáte svá práva?
Anežka Večeřová
| 12. 8. 2021 | 11 komentářů | 22 332
Od falešných fotek k radám poškozujícím zdraví. Právní odpovědnost influencerů
Zdroj: Shutterstock

Okurková sezóna na sociálních sítích nikdy netrvá dlouho. Syndrom Pavlíniny bagety nechodí po horách, ale po influencerech, a čím více sledujících máte, tím je větší pravděpodobnost, že postihne právě vás. Ano, mluvím o vlně uživatelské a mediální kritiky za obsah sdílený na sociálních sítích. Co se děje, pokud influencer svými radami někoho nejen naštve, ale i poškodí? Může ho české právo pohnat k odpovědnosti?

Tentokrát se úder snesl na hlavu populární kuchařky Kamily Rundusové (Kamu), která se ale od televizního objevování barevných chutí na sociálních sítích nenápadně přesunula k propagaci zdravotně sporných očistných procesů, alternativní léčby závažných onemocnění a propagaci módní značky na pohřbu, až pohár mediální trpělivosti přetekl. Překvapivě jen kvůli neoznačené fotce cuket z fotobanky působící jako vlastní výtvor. Pokud jste influencer a potřebujete poradit, jak se (ne)vypořádat s kritikou na sociálních sítích od skutečného odborníka, pak vám doporučuji díl Mikýřovy Úžasné Pouti Internetem o Petru Ludwigovi. Pro ostatní se pokusím nezábavnou a neinteraktivní formou přiblížit, jak je to vlastně s hranicemi projevu a doporučení influencerů na sociálních sítích a zda za ně vůbec nesou odpovědnost.

Zatímco si tuzemští influenceři jen pomalu a křečovitě zvykají přidávat k příspěvkům propagujícím konkrétní produkt nebo značku označení #spolupráce, na propagaci alternativních či tradičních doporučení z oblasti medicíny, výživy nebo péče o tělo se zatím žádný varovný hashtag neujal. U působení influencerů v oblasti zdraví je riziko způsobení škody pro sledující přitom zdaleka nejvyšší. Na prvním místě se nabízí nezletilé publikum, které je náchylnější brát influencery sdílené informace automaticky jako ověřené. Když je výsledek prezentován dostatečně zdravě a krásně, nemůže to přece dopadnout špatně či dokonce nebezpečně. Nebo?

Zatímco u Aktipu měl každý jasno, že se jedná o nepřípustné šarlatánství, u vysmáté dlouhovlasé slečny doporučující dva týdny pít pouze vodu už realita tak černobílá náhle není.

Rizikové chování a nebezpečná doporučení se na sociálních sítích nachází od doby jejich vzniku. Dnešní generace teenagerů možná už necucá kvůli virální výzvě tablety do pračky ani nepolykají lžíce skořice, jejich matky se zato trápí v žaludečních křečích nejnovější octové detoxikace vyzdvihované éterickou zahraniční topmodelkou. Za lahodně vonícím pracím prostředkem i ředěným octovým nápojem však stojí stejný důvod: jejich konzumenti se řídili doporučeními a demonstrovaným chováním influencera na sociálních sítích. Otázla zní: Pokud by došlo na lámání chleba a doporučená činnost měla zdravotní následky, může za ně influencer potenciálně nést odpovědnost?

Influencerství škodí zdraví

Ověřování informací, ať už se jedná o politiku nebo detoxikaci, je samozřejmě základ zdravého přístupu k internetovému obsahu. Vysvětlete to ale vaší dvanáctileté dceři, která sociální sítě vnímá jen jako zábavu, a na odborné informace není připravena ani je od nich neočekává. Vždyť o tom je i smysl formy jednotlivých příspěvků – naservírovat sledujícímu zábavnou formou koncentrované shrnutí doprovozené demonstrací výsledku, nikoli jej přimět k hlubší rešerši nebo diskusi. Z jednoho instagramového storíčka přeskakujeme hned na další. Kdo by opouštěl aplikaci a zadával do vyhledávače zvídavé otázečky, zvlášť, když odkaz na produkt nebo doporučení je v něm často přímo zahrnutý?

Pavlína a její bageta

Bageterie Boulevard

Už to bude rok, co se sociálními sítěmi prohnala urputná kritika soutěžící pořadu MasterChef Pavlíny Lubojatzky a její bagety, kterou měl nabízet fastfoodový řetězec. Komentující reagovali na první signální, neoblíbená urputná soutěžící to schytala jako málokdo před ní. „Od samého začátku tahle „holka z marketingu“, která by pro výhru titulu amatérského kuchaře udělala snad všechno, umí skvěle dráždit diváky. Předvádí stereotyp děvčete, které si všichni pamatujeme ze školy jako snaživou jedničkářku z první lavice. Ať už jde o atak na naše vlastní sebevědomí, sebeprezentaci nebo cokoli dalšího, Pavlína snadno plní naši potlačenou touhu někoho prostě z duše nesnášet. A je vcelku jedno, jestli jde o její skutečnou osobnost, nebo jen chytré střihové montáže televizní dramaturgie.“

Komentář Jany Patočkové o Pavlínině bagetě

V rámci jediné platformy a často i jediného účtu není výjimkou setkat se s neodolatelnou kombinací lékařských rad, ezoteriky a dezinformací, což můžeme demonstrovat například na instagramovém účtu Heleny Houdové. Hranice mezi zábavou, léčbou a politikou je mnohem tenčí a nebezpečnější, než si myslíme. Od rituálu k objevení vnitřní kněžky je jen krok k důvěře v samoléčbu vážných onemocnění s celoživotními následky pro zdraví.

Mezi hledáním alternativy v jedné oblasti života (zdraví) je blízká cesta k alternativě v dalších (politika) – a tady už se pohybujeme na nebezpečném poli dezinformací. Pro příklady nemusíme chodit rozhodně daleko, stačí se podívat na probíhající očkovací kampaň. Před zahájením očkování na covid-19 byly matky, které pro své děti odmítaly rizika účinků dětské vakcinace vystaveny bezmála veřejnému lynči, o pár měsíců později jejich argumentaci bezvýhradně přijala (a podstatně obohatila) velká část společnosti odmítajících očkování proti covid-19. Živnou půdou pro jejich radikální názory se staly právě dezinformační weby, které se z politiky de facto přes noc stihly přeorientovat na medicínu, aby dokázaly uspokojit poptávku.

Je úsměvné, že zatímco před několika měsíci díky se pořadu České televize Infiltrace podařilo udělat kauzu z případu Aktip (alternativního centra léčebné medicíny, kde jednou z doporučovaných metod bylo, cituji, „vykadění rakoviny“), desítky až stovky podobných profilů na sociálních sítích stály dlouho stranou pozornosti. Zatímco u Aktipu měl každý jasno, že se jedná o nepřípustné šarlatánství, a jejich předražená doporučení představují nebezpečnou pseudovědu, u vysmáté dlouhovlasé slečny doporučující dva týdny pít pouze vodu už realita tak černobílá náhle není.

Jde to ale i jinak. Profil Institutu moderní výživy se dlouhodobě snaží o osvětu a rozumný přístup v oblasti zdraví a výživy, často právě na příkladech konkrétních influencerů, jejichž doporučení, sice bez emocí „osobního příběhu“, rozebírají skuteční odborníci.

Podnikání v časech Instagramu

Blízkost k dezinformacím však není jedinou negativní oblastí, do které působení influencerů na sociálních sítích přesahuje. Je už skoro zvykem, že úspěšní influenceři rozjedou svůj vlastní projekt, většinou provázený e-shopem či založením nějaké té společnosti s ručením omezeným. Úspěch v počtu sledujících se snaží převést na tvrdou podnikatelskou měnu, což končí v lepších případech v červených číslech, v horších pak insolvenčním návrhem a sérií trestních oznámení.

Diletantismus, který někteří influenceři projevují v oblasti „rady a porady“, se v prostředí podnikání a práva několikrát násobí. Obchodní podmínky? Neexistují, nebo jsou napsané v rozporu s občanským zákoníkem v neprospěch spotřebitele. Ochrana osobních údajů? Chybí nebo je zcela nedostatečně zajištěná. Zveřejnění povinných údajů o prodávajícím? Nedohledatelné. Povinné založení finanční dokumentace do sbírky listin? Kdo by trápil zbytečnou administrativou! A to ani nemyslím na povinnosti, jako je podání daňového přiznání či řádná výplata odměn, pokud pro e-shop pracuje zaměstnanec.

Řídíte se aspoň občas radami a tipy lidí, které sledujete na sociálních sítích?

K tomu je nutno přičíst již tradiční scénář: prodávající, tedy sám influencer nebo jeho nejbližší rodina vyřizující objednávky, je v první fázi zaskočen zájmem o svůj produkt. Nestíhá odepisovat, balit, odesílat, natož vyřizovat reklamace, a pohroma je na světě. Známý je příklad e-shopu Neonky modelky a influencerky Nelly Slovákové, která ale negativní vlnu překvapivě ustála. Možná i proto, že měla alespoň co prodávat, na rozdíl od Kamily Rundusové, na jejíž vznikající vesmírnou kuchařku už nespokojení zákazníci čekají po zaplacení více než rok oproti původně slíbené dodací lhůtě.

Ambasadorka rejuvenace bez lékařské licence

Zatímco na výkon příbuzných povolání (od lékaře, lékárníka, ba i praktikanta některých alternativních léčebných metod) jsou dány přísné státní regulace, na influencery je státní dohled krátký. Pokud by si však amatérský student práv založil instagramový profil, na kterém by za zisk ze sledování uděloval právní rady, a takovou právní radou někoho poškodil, nesl by plnou odpovědnost za neoprávněný výkon činnosti.

Autenticita a avotoasty

InstagramShutterstock

„Sociální sítě jsou natolik samozřejmou součástí našich životů, že už se málokdy zamyslíme nad tím, jestli my formujeme svoji veřejnou identitu, anebo ona formuje nás,“ píše antropoložka Marie Heřmanová.

Influenceři a falešná autenticita avokádového toastu

Zdá se vám takový případ absurdní? Není od reality daleko, stačí vzpomenout mediálně známé je propojení kontroverzního youtubera MikeJePán a jeho zástupce Petra Kocourka, který však nikdy nedostudoval a právní služby ve spojení s tímto influencerem poskytoval v rozporu se zákonem. Celý případ nakonec skončil v rukou orgánů činných v trestním řízení a advokátní komory. V případě „medicínských“ influencerů se přitom jedná o naprosto stejný problém, vše ale lze schovat za „vlastní příběh“, „výsledek osobní cesty“, „tohle zafungovalo pro mě“ , líbivý, neutrální disclaimer. Proč by ale daný influencer sdílel produkt, který zabral jen jemu, a dostával za to ještě zaplaceno? Zas tak osobní ten příběh produktu přece jen nebude.

Stále častěji se díky své právní praxi setkávám s dotazy, zda je takové jednání v českém právním řádu nějak postižitelné. Kromě obecné prevenční povinnosti, tedy povinnosti počínat si při svém konání tak, aby nedošlo k nedůvodné újmě, občanský zákoník obsahuje také ustanovení o odpovědnosti za škodu způsobenou informací nebo radou. Tato odpovědnost je však omezena na osoby, které se hlásí jako příslušník určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, nebo jinak vystupují jako odborníci. Běžný influencer mezi ně tedy rozhodně nespadá. V případném soudním sporu by navíc bylo mimořádně obtížné prokázat příčinnou souvislost – tedy, že se ten, komu doporučením vznikla újma, řídil doporučením konkrétního a ne jiného influencera, že tyto informace získal přímo od něj a nebyly jinak veřejně dostupné.

Na projevy influencerů na sociálních sítích není nahlíženo ani jako na klasickou reklamu, byť za propagace inkasují často nemalé částky. Je přitom opravdu rozdíl, zda vám výrobce svůj zázračný produkt propaguje na televizní obrazovce, billboardu a nebo obrazovce vašeho telefonu prostřednictvím oblíbeného osobnosti? Mohou influenceři nést stejně jako výrobci produktů právní odpovědnost za klamavou nebo zavádějící reklamu? Domnívám se, že ano, byť tuzemské soudy dosud žádný takový případ neřešily.

Kromě občanskoprávní odpovědnosti zůstává v drtivé většině případů nedosažitelná i trestněprávní rovina (v úvahu by připadal trestný čin podvodu), kde jen těžko půjde prokázat úmysl se obohatit a uvést druhého v omyl. Pokud by například influencer prodával předem produkt, o kterém ví, že nikdy nevznikne, a za tento produkt přijal kupní cenu, kterou by kupujícím nikdy nevrátil, pak bychom teprve mohli hovořit o případné trestní odpovědnosti.

Kde propagovat anorexii

Nabízí se otázka, zda odpovědnost za potenciálně škodlivý obsah mohou nést provozovatelé sociálních sítí, ani zde však není odpověď vůbec jednoznačná. Vyhodnocování škodlivého obsahu na sociálních sítích je zdlouhavý a stále poměrně bezzubý proces, který prošel testovací fází v oblasti „tradičních“ politických dezinformací na Twitteru a Facebooku; na Instagramu se konkrétní kroky a postupy teprve diskutují.

Odpovědnost za internetové příspěvky přitom není fenomén nijak nový. Před zlatou érou sociálních sítí byl velkým problémem tzv. pro-ana a pro-mia blogy, na kterých nejčastěji mladé dívky ve věku 12–16 let sdílely svůj vztah k anorexii, bulimii a dalším poruchám příjmu potravy. Stálými rubrikami zde byly záložky „Thispiration“ plné inspiračních fotek podvyživených celebrit, či „jídelníček“, kde byly známkou úspěchu vynechaná jídla a půsty a jediné zaznamenané „jídlo“ byla černá káva a projímadlo. Pro-ana blogy byly hromadně rušeny administrátory, ale podobně škodlivý obsah se přesunul právě na sociální sítě, především TikTok a Instagram.

Odpovědnost influencerů na sociálních sítích tedy zatím právní není. Jsem přesvědčena, že většina influencerů skutečně sdílí svá doporučení v dobré víře (se kterou se nevylučuje touha po zisku) a věří v jejich prospěšnost. Sami navíc nemusí ani umět nahlédnout vlastní dosah a skutečný vliv. K tomu, aby nejen sami influenceři, ale i společnost mohla komplexně nahlédnout rizika s jejich vlivem spojená, bude zřejmě potřeba dramatičtější kauza, než ezoterická topmodelka s kladným vztahem k extrémním politickým proudům nebo kuchařka se zálibou v drastických půstech.

Autorka pracuje jako advokátní koncipientka.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 11 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

umfa | 12. 8. 2021 13:44

Ale to je přece v pořádku. Já hledám na netu taky informace denně, ale naučil jsem se rozpoznat, které jsou správné a co jsou blbosti. A když to zvládne starý boomer, musí to dnešní mládež zmáknout levou zadní :-)

Toho internetového práva se trochu bojím. Ať bude formulované jakkoliv, bude se používat (už se používá) na potlačení svobody projevu.

Samozřejmě vždycky budou kontroverzní situace. Když se někdo zeptá jak má předělat elektrickou zásuvku a někdo mu poradí, ať klidně spojí modrý a žlutozelený, tak mu radí nebezpečnou kravinu (a občas takové rady na netu jsou) a tazatel musí vyvinout úsilí na to, aby si to ověřil ještě jinde. Takhle vzniká situace kdy se člověk ptá tak dlouho, až se dozdví to co chtěl slyšet ... a jsme zase u té anorexie :D

+7
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Michal Macek | 12. 8. 2021 15:09

Ano, tvrde trestat! Přítelkyně si na pohovor udělala mejkap podle téhle bjuty utuberky a nejen že ji nevzali! Ani se s ní nebavili a vyhodili ji! :(((

https://youtu.be/-zrkmz355Zg

-2
Reagovat