Diskuze k článku:

Knižní hrdinky potřebují kluci i holky. Jinak přicházejí o půlku světa

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

way to go | 16. 5. 2021 0:06

Tato invaze feministek do knih je katastrofa. Jsem fanda sci-fi a už se mi dvakrát stalo že jsem si vybral knihu která měla doporučení od mého oblíbeného autora, jenom abych zjistil že daná kniha je blaf z červené knihovny v kulisách vědecké fikce. Kdybych chtěl číst červenou knihovnu tak si ji koupim, já chci ale sci-fi, feministkám navzdory. Řešení je snadné, přestal jsem kupovat sci-fi které napsaly ženy. Svobodný trh má své neignorovatelné kouzlo, že?

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Petr C. | 16. 5. 2021 23:48

Taky mám rád akční děvčata, která jenom nesedí a netlachají o podružnostech - a nejenom v literatuře. Vcelku se mi podařilo vychovat akční dívku ze své dcery (s využitím jejího přirozeného pohybového nadání).
Jednou jsem se začetl do její knižní série Vampýrská akademie od Richelle Mead. To je tady dobrá dobrodružná literatura. Sežvýkal jsem všech šest dílů i dalších šest dílů navazující série Pokrevní pouta.
Mladá ze mě měla srandu, že tak zuřivě hltám literaturu pro teenagerky, ale je to vážně dobře napsané. Červená knihovna je to trochu taky, ale nosným žánrem je dobrodružství a částečně i detektivka. Taky se k tomu rád občas vrátím.

-1
Zobrazit komentovanou zprávu

Diskuze k článku:

way to go | 17. 5. 2021 1:06 | reakce na Mirida - 16. 5. 2021 12:31

To že je hlavní postava žena-cyborg neznamená že se jedná o sci-fi a nevylučuje to červenou knihovnu.
Mě nutně nevadí romantika ve sci-fi, nýbrž naivita, omezenost a myšlenková prázdnota.

+1

Petr C. | 16. 5. 2021 23:48 | reakce na Mirida - 16. 5. 2021 12:31

Taky mám rád akční děvčata, která jenom nesedí a netlachají o podružnostech - a nejenom v literatuře. Vcelku se mi podařilo vychovat akční dívku ze své dcery (s využitím jejího přirozeného pohybového nadání).
Jednou jsem se začetl do její knižní série Vampýrská akademie od Richelle Mead. To je tady dobrá dobrodružná literatura. Sežvýkal jsem všech šest dílů i dalších šest dílů navazující série Pokrevní pouta.
Mladá ze mě měla srandu, že tak zuřivě hltám literaturu pro teenagerky, ale je to vážně dobře napsané. Červená knihovna je to trochu taky, ale nosným žánrem je dobrodružství a částečně i detektivka. Taky se k tomu rád občas vrátím.

-1

Petr C. | 16. 5. 2021 23:32 | reakce na Michal Macek - 12. 5. 2021 15:27

Haha Bimbi, vlastním jménem Alžbětina Prknářová, je v Rychlých šípech zcela epizodní postava.
Ony celé RŠ jsou hlavně klukovská záležitost, holky se tam vyskytují okrajově, až ve třetím dílu (Tajemství Velkého Vonta) se vyskytuje holčičí parta Amazonek, které tam hrají jakousi úlohu.

V osmdesátých letech vycházel v ábíčku komiks Strážci, který byl Rychlými šípy velmi viditelně inspirován, ale bylo to posazeno do reálií té doby. Tam už se holky vyskytovaly ve větší míře, existovala tam čtyřčlenná partička děvčat, kterou tvůrci zapojovali do děje, kde se to hodilo.

+1

Petr C. | 16. 5. 2021 23:23

Dám příklad z klasiky dobrodružného žánru - knihy Arthura Ransomea napsané ve 30.letech minulého století. V těchto knihách tvoří významnou část hlavních dětských hrdinů, mnohdy i nadpoloviční, děvčata. A nedá se říct, že by to těm knížkám nějak ubíralo na akčnosti a dobrodružnosti. Z osmi dětí v základní linii příběhů je pět děvčat a tři kluci.
V druhé příběhové linii, která se odehráhá jinde v Anglii se rozvíjí příběhy pěti kluků a tří děvčat, s první linií je to propojeno sourozeneckou dvojicí hrdinů, která se zapojuje do děje tam i tam.
Celkem je těch knížek třináct, doporučuju. Já se k nim občas vrátím i jako dospělý, protože je to výborně napsáno.
Ze zkušenosti souhlasím s tím, že spíše se integruje holka do klukovské skupiny než opačně.

+3

Mirida | 16. 5. 2021 12:31

Přijde mi, že už se situace hodně lepší a knížky s hrdinkami už zdaleka nejsou jen na -holčičí- témata. Třeba Tvůj báječný život, kde si dvě hrdinky vymění své životy, si v pohodě může přečíst každý, špatná není ani napínavá Dokonalá přítelkyně. Nebo od českých autorů fantasy Lvářka, která si hraje s cestováním časem, nebo Polepšovna pro čarodějky o světě magie. A hlavní hrdinka knížky Cinder je kyborg. Vlastně kyborgka :). Časy, kdy knížky s hrdinkami byly jen růžová knihovna, už jsou pryč.

0

way to go | 16. 5. 2021 0:06

Tato invaze feministek do knih je katastrofa. Jsem fanda sci-fi a už se mi dvakrát stalo že jsem si vybral knihu která měla doporučení od mého oblíbeného autora, jenom abych zjistil že daná kniha je blaf z červené knihovny v kulisách vědecké fikce. Kdybych chtěl číst červenou knihovnu tak si ji koupim, já chci ale sci-fi, feministkám navzdory. Řešení je snadné, přestal jsem kupovat sci-fi které napsaly ženy. Svobodný trh má své neignorovatelné kouzlo, že?

+4

Michal Macek | 12. 5. 2021 20:35 | reakce na Enlightened centrist - 12. 5. 2021 20:15

vyhradne z japonska? to se trochu zbytecne omezujete ne? no trilogii Sogun ste asi cetl...ale mel bych tu super serii detektivek ze z japonska 18 stoleti...autorka je zena :) a sou tam silne zenske postavy...i kdyz hlavni hrdina sosakan sama Sano Iciro je muz :)

https://www.databazeknih.cz/serie/sano-iciro-2133

0

Enlightened centrist | 12. 5. 2021 20:15

Mně vždy přišlo nesmyslné pokládat za důležité se v příbězích "vidět". Já čtu výhradně díla z Japonska, kde jsem nikdy nebyl, klidně i s hrdinkami a nijak mi to nepřekáží.

+1

Michal Macek | 12. 5. 2021 15:37

ehh...a s temi komixy je to trochu mimo...superhrdinske komixy ze postradaji superhrdinky??? ok a co Wonder Woman, Elektra, Black Widow, She-Hulk, Batwoman, Batgirl, Supergirl, Jessica Jones atd atd...a nemaji hlubsi pribeh? cetl vubec ten Mykola a autorka nejake komixy nekdy??? a manga --- nevim jesli je pro starsi chlapce ale jaksi jsou plne holcicek v sukynkach a s ocima jak dvojice cedecek - treba pritelkyne ma rada Carodejovu nevestu , doporucuju...no a pak sou tady takove veci jako Girls und Panzer, nebo Gunsmith cats... devcatka v sukynkach jezdi v tancich nebo vam zasvecene vysvetli, ze nejlepsi pistole na svete je CZ 75 ... :D

0

Michal Macek | 12. 5. 2021 15:27

Zdarec, no co sem cetl jako maly....no uznavam ve verneovkach si moc na zenske hrdinky nepamatuju...pak uz je to lepsi - Mayovky (Ribana, Nso-ci), Storch (Kopcemova maminka sice na zacatku umira, ale zase pak podle ni modeluji Vestonickou venusi...pak super scena jak lovili lumiky - Zabka si upletla z vlasu oko, sice ji pak teda kluci vytrhali vlasy na svoje oka, ale byl to jeji vynalez a jelikoz pak nalovili hromadu tucnych lumiku, byla naklonec Zabka celkem happy pokud si dobre pamatuju...), pak Foglar...no ten je hodne klukovsky, ale i ten tam mel Haha Bimbi (aka Baba Himhi) ktera nebyla nic mensiho, nez velitekla konkurencni detske party (dnes bychom asi rekli gangu) atd...takze nic svetoborneho, ale kdo chtel, holcici hrdinku si nasel (ok..v Robinsonovi take bez bab, ale tam on je na PUSTEM ostrove no...)

pak jak sem byl vetsi, uz to bylo lepsi - treba "Neni rimskeho lidu" od Loukotkove (to je zena)...hned na zacatku husta scena jak Messalina (hotova superpadouska) otravi s pomoci carodejnice (taky hustacka) Claudia otravenymi hribky s octem - you dont want to mess with Roman women... :D

+1