Sedm tipů, jak naučit dítě milovat čtení. Základ je nepodceňovat a nechat vybrat

Čtení
Dítě a knížky
Knížky
LiteraturaVýchova
Kateřina Čopjaková
| 14. 7. 2022 | 18 komentářů | 7 883
Sedm tipů, jak naučit dítě milovat čtení. Základ je nepodceňovat a nechat vybrat
Zdroj: Shutterstock

Rozvíjí fantazii, pomáhá rozumět světu a usnadňuje učení. O pozitivních vlivech čtení jsou popsány tisíce výzkumů a knih. Poslední roky ale stejně rychle narůstá počet titulů, které zkoumají, kam se malí čtenáři ztrácejí a proč je knihy nezajímají alespoň jako jejich rodiče. Odpověď je nasnadě: málokterá činnost získala za poslední století tolik konkurence jako čtení. Začalo to vynálezem televize – a pak už bylo jenom hůř. Jak udělat čtení pro děti opět „cool“?

Tento článek nemá ambice stát se univerzálním návodem, jak naučit děti číst v digitálním světě, ale spíš nabízí cesty, jak v očích vašeho potomka udělat ze čtení příjemnou činnost. Dokonce takovou, která může konkurovat koukání na filmy nebo paření gamesek.

Začněte brzo

A to opravdu brzo, klidně dřív, než vaše dítě začne chodit. Leporel je na knihkupeckých pultech dost, s textem i bez něj nebo s interaktivními prvky. Jestliže jste bezradní, vzpomeňte si na své dětství, na první knížku, která vám utkvěla. Pakliže paměť neslouží, poraďte se v knihovně, vsaďte na klasiku nebo si udělejte hezkou hodinku v knihkupectví. Knihy si společně prohlédněte, všímejte si, jak dcera nebo syn reagují na různé obrázky, a povídejte dětem o nich.

Osobní tip: Říkanky a veršované pohádky Františka Hrubína. A vůbec rýmovaná poezie pro nejmenší s výrazným rytmem, do kterého můžete tleskat a pohybovat se, např. Plác tác bác Daniely Fischerové pro nemluvňata a pro batolata zase leporelo Kutálí se ze dvora…

Pokud se ke čtení naopak vracíte až s dětmi po delší pauze, zkuste si najít společné hrdiny a vytvořit rituály – čas, místo, oblíbené pochoutky, to vše může sehrát pozitivní roli.

Knihy jako součást vašeho světa

Učiňte čtení součástí vašeho světa, protože děti, jak známo, se učí nápodobou. Čtěte jim, ale také si čtěte sami. Vést dítě k činnosti, k níž sami nemáme vztah, je těžký úkol. Než přijdete s větou „proč si raději nepřečteš nějakou pěknou knížku“, zkuste se zamyslet nad tím, kolikrát vás potomek za poslední rok viděl si číst. Jestliže máte doma knihovnu, která neslouží jen jako dekorace pro videokonference, tím lépe. Pokud se ke čtení naopak vracíte až s dětmi po delší pauze, zkuste si najít společné hrdiny a vytvořit rituály – čas, místo, pochoutky, to vše může sehrát pozitivní roli. Vyhraďte si doma poličku na oblíbené knihy, případně den, kdy chodíte do knihovny.

Osobní tip: Milovali jste jako malí foglarovky? Pusťte se s dětmi do společného čtení trilogie Prašina a související komiksové série a třeba se k Rychlým šípům zase dostanete.

Myslíte si, že je důležité, aby si děti samy četly?

Využijte, co je baví

Vy byste raději četli Letopisy Narnie, ale potomek touží po tom zpropadeném Harrym Potterovi, vy na dceru s Ronjou, dcerou loupežníka, a ona vám pláče po knížce s růžovými poníky. Samozřejmě nemusíte koupit vše, nad čím se dítěti rozzáří oči (o půjčování knih v knihovně už byla řeč), a rezignovat na své představy, ale hledejte kompromis a buďte trpěliví. Čtenářská gramotnost se s počtem přečtených stránek zvyšuje, i když u každého jinak. Děti samy přijdou na to, že devět nebo čtrnáct knih milostného fantasy je dost, protože opakující vzorce se stávají předvídatelnými, a zatouží po jiných příbězích. Hledejte v žánru, který dítě zaujal, a jděte jako ohař po tom nejlepším, případně původním.

Osobní tip: Miluje vaše dítě šmouly? Vykašlete se na vše, co vychází z počítačové animace, a vraťte se k původní komiksové sérii od Peyoa.

Respektujte konkurenci

Dokud jste dítěti četli, tak jej knihy zajímaly. Teď ale vyrostlo a objevilo jiný svět, PC hry, sociální sítě a streamovací služby, a knihu dobrovolně neotevře. To je asi nejtvrdší oříšek, ale pomáhá jít na čtení přes zájmy, které má dítě na vrcholu žebříčku. Nenásilně upozornit na rozdíly mezi filmovou adaptací a původní knižní předlohou, koupit biografii oblíbeného influencera nebo sportovce, nebránit se odborné literatuře z oblastí, jimž se dítě se zápalem věnuje. Navést na sociální sítě zaměřené na čtenáře jako Databázeknih.cz nebo Goodreads.com, kde si může ukládat vlastní žebříčky, zapojovat se do knižních výzev, hodnotit knihy.

Osobní tip: Na mladé čtenáře od teenagerů po dvacátníky se zaměřuje domácí přehlídka HumbookFest, který pojímá knižní a digitální svět jako spojité nádoby. Nikde jinde v Česku nepotkáte tolik knižních influencerů, instagramových básníků a mladých autorů na jednom místě.

Komiksy se čtou zcela jinak než knihy, stejně ale mohou dětem zprostředkovat podobný zážitek, a zvlášť pro děti s dyslexií otevřít cestu ke knihám.

Co když čte jenom komiksy

Váš potomek od rána do večera sice leží v knihách, ale podle vás žádným velkým čtenářem není – zajímají jej totiž jen komiksy. Moje osobní zkušenost, kterou ale nepotvrzují experti, je, že se dítě ke knihám vrátí, případně dostane později. A pokud u komiksů doživotně zůstane, dnes už to není žádná prohra. Deváté umění se stalo tak bohatým, že těžko najdete téma nebo žánr, které by nepokrývalo. Jistě, komiksy se čtou zcela jinak než knihy a spíše než k literatuře mají blízko k filmu, stejně ale mohou dětem zprostředkovat podobný zážitek, a zvlášť pro děti s dyslexií otevřít cestu ke knihám.

Osobní tip: Máte doma středoškoláka, co si ujíždí na marvelovkách? Dopřejte mu skvělou knihu Marvel Seana Howeho o pozadí tohoto slavného nakladatelství, která se čte jako detektivka.

Jeho názor je důležitý

Zajímejte se o to, co dítě čte, a jestliže vám o něčem zaníceně vypráví, jednoduše si to přečtěte taky. Konkrétní otázky a aktivní postoj je nejlepší cesta z pasti líbí/nelíbí a tečka. Před více než dvěma lety jsem založila facebookovou skupinu Nezletilí kritici, kde zveřejňujeme autentické komiksové a literární recenze dětí a teenagerů, a každý den mi potvrzuje, že nezletilí čtenáři názory na knihy mají a chtějí je sdílet. Už za ty dva roky lze u mnohých z nich vidět pokrok jak v přemýšlení, tak v psaní o knihách. Pro některé z nich se stalo psaní do skupiny doplňkem vedle školních čtenářských deníků, které často vyžadují především objektivní popis.

Osobní tip: Udělejte si domácí book club, kde si jednou do měsíce řeknete o knihách, které teď čtete, o tom, co vás na nich zaujalo nebo naštvalo.

Nemějte vše pod kontrolou

Jste přesvědčeni, že některé knihy pro vašeho potomka ještě nejsou, je v nich příliš násilí, vulgarismů nebo sexu. Jestliže máte doma vášnivé čtenáře, kteří s knihami rostou, možná dříve, než jste si přáli, začnou objevovat ve vaší knihovně, případně si domů nosit tituly od starších spolužáků. Nemusí se vůbec jednat o brakové čtení, ale klidně klasickou literaturou – ostatně i Émile Zola, který potrápil letošní maturanty, dokáže být v otázkách prostituce a alkoholismu velice sugestivní. Zaprvé je to dobrá zpráva: vaše dítě se stalo čtenářem, a ne ledajakým. Zadruhé důvěřujte mu a nechte mu svobodu volby.

Osobní tip: Nechávejte knihy, které byste chtěli, aby si vaši dospívající potomci přečetli, ležet volně dostupné a otevřené po domě.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 18 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Vagina Quest | 14. 7. 2022 16:32

Čtení dětí je fajn, naučila jsem číst dceru v 5 letech a to byl pak klid.

+1
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Pavel Křížek | 14. 7. 2022 18:43

P.S.: nikomu to neříkej, ale já čtu Tate no Yuusha No Nariagari light novel v angličtině a manga v originále a Akame Ga Kill! ve francouzštině... to jen tak, aby řeč nestála :-)

-5
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu