E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

„Kratom musím mít každé tři hodiny, jinak nefunguji.“ Magdalena mluví otevřeně o své závislosti

28. únor 2024
127 631

Když Magdalena vyzkoušela poprvé kratom, měla pocit, že konečně po letech našla něco, co jí pomůže v životě cítit se lépe. Mladá samoživitelka se odmala potýká s depresemi. Na internetu našla v diskusích tip právě na kratom. Jenže brzy přišly abstinenční příznaky a závislost, se kterou si neví rady. Co vlastně o kratomu víme?

Adiktoložka Magdaleně řekla, že se s problematikou kratomu teprve seznamuje. I proto chce sdílet svoji zkušenost.Foto: Lukáš Houdek

Magdalena žije v malém severočeském městě. Odmala trpěla depresemi. „Roky jsem zkoušela různé věci, které by mi pomohly, abych se cítila trochu líp,“ říká samoživitelka, která vychovává náctiletého syna. „Už několik let beru antidepresiva a deprese nemám, ale líp se ve svém životě zrovna necítím. Zjistila jsem, že lidi s podobnými problémy berou kratom, tak jsem si to objednala.“

Co najdete v novém čísle

 • Strašná (jako) Nina Špitálníková
 • Sex pro pokročilé
 • Radikální sebepéče – máte pocit, že wellnes je jen navoněná past?
 • Trip do hlubin zraněné duše – jak vypadá léčba psychedeliky
 • Květiny z českých záhonů

  Chci novou Heroine

  Magdalena není skutečné jméno ženy, která svěřila svoji zkušenost reportérovi Lukáši Houdkovi. Z obav o dopady na osobní či pracovní život chce ale raději hovořit anonymně. Jak sama říká, věděla, že na kratomu může vzniknout závislost. „Říkala jsem si, že to pro jistotu nebudu brát pravidelně a že to bude v pohodě. No – a nebylo,“ popisuje.

  Zpočátku jí kratom přinesl to, co od něj čekala, hlavně úlevu od starostí. Po čase se ale začaly projevovat abstinenční příznaky. Magdalena zkoušela kratom několikrát vysadit, ale bezvýsledně. Dostala se do závislosti, se kterou si sama neví rady a kterou začala řešit na adiktologii. V České republice kratom nepodléhá regulaci ani povinnému testování. Jelikož nebyl schválen jako potravina, prodává se nejčastěji jako sběratelský předmět. 

  Informovanost společnosti o kratomu je podle Magdaleny velmi malá, i proto chce svou zkušenost sdílet. Kdy se u ní objevily první abstinenční příznaky a jak rychle se propadla do závislosti? Na jakou dávku kratomu denně se dostala a proč bylo těžké ho vysadit? Jak na svoji zkušenost nahlíží s odstupem a co plánuje? A co vlastně o kratomu víme? Nejen to se dočtete v následujícím textu:

  Popup se zavře za 8s