Nesmrtelnost může být nuda a frustrace, upozorňuje Sara Polak. K simulaci vědomí máme stále daleko

Future Is Now
IT Heroine
nesmrtelnost
PodcastTechnologie
Ženy v IT
Gabriela Knížková
| 6. 10. 2022 | 2 komentáře | 1 994
Nesmrtelnost může být nuda a frustrace, upozorňuje Sara Polak. K simulaci vědomí máme stále daleko
Tomáš Mikolov a Sara Polak. Foto: Libor Fojtík

O věčném životě lidstvo sní odnepaměti. Představy o nebi a peklu, kameni mudrců a fontáně mládí v současnosti nahradily úvahy o nesmrtelnosti zprostředkované technologiemi. Bude možné za pár let nahrát do počítače vlastní vědomí? „I kdybychom nesmrtelnosti dosáhli, bude asi trochu jiná, než jak si ji představujeme,“ říká počítačový expert Tomáš Mikolov ve třetím díle podcastu Future Is Now, který společně s antropoložkou Sarou Polak připravují pro magazíny Heroine a Finmag.

Koncept života po životě můžeme najít už u těch nejstarších civilizací. Například obyvatelé egyptské říše si prostřednictvím (nejen) mumií a pyramid chtěli zajistit co nejpříjemnější pobyt na onom světě. Nepříliš vzdálené nápady mají ale i současní miliardáři ze Silicon Valley: například jeden z duchovních otců společnosti Google, vynálezce Ray Kurzweil, by svůj mozek rád nahrál do počítačového softwaru.

Promo

Partneři podcastu Future Is Now:

Již od roku 1987 vyvíjíme bezpečnostní software pro domácí i firemní uživatele. Přes 30 let chráníme digitální technologie, které pomáhají měnit svět k lepšímu. ESET je tady, aby je chránil. ESET Progress. Protected.

Jsme moderní česká pojišťovna, která staví na lidskosti a jednoduchosti. Simplea vznikala na zelené louce, nejsme tak zatíženi korporátními nařízeními. Spojili jsme chytré technologie se zdravým selským rozumem a vytvořili životní pojištění, které jako jediné na trhu garantuje plnění pojistných událostí v 99 procentech případů.

Jak ale upozorňuje expert na umělou inteligenci Tomáš Mikolov, od vytvoření přesvědčivé simulace mozku jsme zatím na míle vzdáleni. „Nemůžeme useknout jen hlavu, mozek je provázaný s tělem. Simulace, která by byla schopná sama fungovat, by určitě byla složitější než jen kopie mozku. Už to je ale mimo možnosti současných technologií,“ míní. 

Smrt jako motivace

Otázkou zůstává, zda je v případě nesmrtelnosti vůbec o co stát. Sara Polak se s Mikolovem shoduje v tom, že by mohla pro lidské pokolení znamenat spíše stagnaci a frustraci než vysněnou výhru nad smrtí. „Vidina smrti nás velmi žene dopředu. Pandemie, jako byly morové rány nebo nyní covid, byly historicky obdobím rozmachu. Krize vyvolaná smrtí nás paradoxně posouvá,“ uvažuje vědkyně. Určitou část našeho já už jsme ale schopni zachovat: Polak připomíná, že například zmrazování spermií funguje už od padesátých let minulého století.

Mikolov lidskou potřebu konečnosti ilustruje na příkladu dvou ostrovů. Pokud by na jednom z nich jeho obyvatelé žili věčně, pravděpodobně by ve vývoji ustrnuli někde na začátku vlastních dějin, zatímco obyvatelé druhého ostrova by vybudovali mnohem perspektivnější společnost čistě proto, že se jeho populace proměnuje.

Eugenika versus diverzita

V otázkách nesmrtelnosti je potřeba myslet také na vědeckou etiku. Genetické inženýrství a eugenika devatenáctého a dvacátého století totiž ukázaly, jakým směrem se společnost ubírat nesmí. Podle Mikolova je ale užitečné si přiznat rozdíly, které panují v různých světových populacích a přizpůsobit jim například zdravotnickou péči. „Kdybychom se dokázali zbavit soudů o tom, která skupina lidí je lepší, a uznali naši diverzitu, mohli bychom dosáhnout velkého vývoje,“ domnívá se. 

Co je to transhumanismus a proč už v jeho éře vlastně žijeme? Proč je nesmrtelnost iluzorní? A jaká rizika pro společenskou stratifikaci s sebou technologická nesmrtelnost nese? Poslechněte si nový díl podcastu Future Is Now

Co dalšího se v podcastu dozvíte? 

 • Jaké výhody mají oproti lidem velryby? 
 • Jsou děti narozené během pandemie hloupější? 
 • Komu se nepovedlo nasimulovat do počítače mozky zvířat? 
 • Který významný státník ve Velké Británii podporoval eugeniku ještě v šedesátých letech?

 

Poslechněte si celý díl na Spotify nebo Apple Podcast.  

Seznamte se s tvůrci podcastu Future is now

Sara Polak
Foto: Jan Zátorský/Finmag

Sara Polak vystudovala archeologii a kognitivní evoluční antropologii na Oxfordu. O umělé inteligenci pravidelně přednáší v Paralelní Polis, kde spoluzaložila technologický klub Paioneers. Několik let pracovala pro technologické startupy ve Velké Británii, USA nebo na Novém Zélandu. 

Sara se angažuje v neziskovce prg.ai, kde s Tomášem Mikolovem zdarma vyučuje kurz Elements of AI, a točí pořad Deus Ex Machina pro Red Button EDU.

Tomáš Mikolov
Jindřich Nosek (NoJin) – vlastní dílo, CC BY-SA 4.0

Tomáš Mikolov vystudoval Fakultu informačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Jako diplomovou práci obhájil jazykové modelování pomocí neuronových sítí, nalezl novou metodu překladu jazyka převedením slov do číselných vektorů, a podařilo se mu tak zvýšit výkonnost překladačů až desetitisíckrát. Svou stopu zanechal v Googlu či Facebooku.

Mikolov se věnuje programování od svých osmi let. Od roku 2020 buduje vlastní výzkumný tým na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT v Praze.

Podcast Future Is Now

Future is now podcast

Žijeme v tom, co jsme ještě před pár lety považovali za sci-fi. Na druhou stranu technologie, co vidíme kolem nás, mají často kořeny v civilizacích tisíce let starých. Jak se poučit z historie, jak se pohybovat v chaosu a jak si nemyslet, že jsme pupek světa a nejlepší, co se na zeměkouli zatím vylouplo? O tom všem a ještě více se ve speciální sérii podcastů pro magazíny Finmag a Heroine baví vědec a expert na umělou inteligenci Tomáš Mikolov a archeoložka a výzkumnice Sara Polak.

1. díl: Rozvoj technologií. Fenomén Big Tech. Evropa je pozadu ve vývoji

2. díl: Proč se bojíme robotizace. Nahradí lidskou práci? 

 

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 2 komentáře

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Irena | 7. 10. 2022 0:21

B: „Kdybychom se dokázali zbavit soudů o tom, která skupina lidí je lepší, a uznali naši diverzitu, mohli bychom dosáhnout velkého vývoje,“
Vytrhla jste to z kontextu. Tahle věta následovala za větou o potřebnosti rozdílné lékařské péče pro různé skupiny lidí. Aneb když si nepřiznáme, že černoši mají jiné nemoci než běloši, protože mezi náma povinně nesmí být žádné rozdíly, nemůžeme černochům poskytovat tu nejlepší péči, kterou potřebují, protože je budeme léčit jako bělochy. Jde to vztáhnout i na jiné sociální problémy. Třeba když nesmíme říct, že cigáni mají specifické problémy, nemůžeme ani pracovat na jejich odstranění. Nebo že hloupé děti potřebují jiný typ výuky než chytré. A to nás, lidstvo jako celek, brzdí ve vývoji.

+1
Reagovat

Partneři projektu

Randstad
Asseco Solutions
Unicorn
Datamole
Czechitas
Jobs
Martinus.cz
Green Fox
ČMAPM
Red Hat
Mews
Ataccama
Avast
Asseco Solutions
Anect