Máme hysterický strach o práci, říká expertka Polak. Robotizace nás přitom může posunout ve vývoji

Future Is Now
IT Heroine
Kryptoměny
PodcastTechnologieUmělá inteligence
Ženy v IT
Gabriela Knížková
| 29. 9. 2022 | 3 komentáře | 2 515
Máme hysterický strach o práci, říká expertka Polak. Robotizace nás přitom může posunout ve vývoji
Zdroj: Shutterstock

Práce je každodenní realitou většiny z nás. Bez ní bychom přišli nejen o peníze, ale také motivaci a společenské postavení. Musí to tak ale skutečně být? „Moderní společnost ale dokáže vytvářet hodnoty hodně nestandardním způsobem. Nejsme na to evolučně připraveni,“ tvrdí vědec Tomáš Mikolov v druhém díle podcastové série Future Is Now, který společně s antropoložkou Sarou Polak připravuje pro magazíny Heroine a Finmag. Tentokrát se zaměřili na umělou inteligenci, technologické elitářství a jejich dopady na jednotlivce.

Nahrazení lidské práce stroji. Koncept, který už po staletí dává naději, ale také děsí: příkladem za všechny je luddistické hnutí, které se v Anglii na počátku 19. století stalo odpovědí na výdobytky průmyslové revoluce. Čeká naši společnost vlivem umělé inteligence a technologií něco podobného? „Máme zažitou představu, že bez práce nejsou koláče. Že těžká, tvrdá práce bude odměněna, což jsou myšlenky zakořeněné přímo v naší kultuře,“ zamýšlí se Mikolov.

Rychlý vývoj naší civilizace podle něj dává vzniknout zaměstnáním, o nichž bychom se před pár desítkami let vůbec neodvažovali přemýšlet – typickým příkladem je vydělávání na vlastním životním stylu prostřednictvím blogů a Instagramu. Do budoucna by podle něj lidé mohli trávit většinu času tím, co dnes považují za koníčky. 

Promo

Partneři podcastu Future Is Now:

Eset

Již od roku 1987 vyvíjíme bezpečnostní software pro domácí i firemní uživatele. Přes 30 let chráníme digitální technologie, které pomáhají měnit svět k lepšímu. ESET je tady, aby je chránil. ESET Progress. Protected.

Simplea

Jsme moderní česká pojišťovna, která staví na lidskosti a jednoduchosti. Simplea vznikala na zelené louce, nejsme tak zatíženi korporátními nařízeními. Spojili jsme chytré technologie se zdravým selským rozumem a vytvořili životní pojištění, které jako jediné na trhu garantuje plnění pojistných událostí v 99 procentech případů.

Kia

Zvolnit tempo

Proč se tedy někteří z nás myšlence robotické práce tak usilovně brání? Polak s Mikolovem se shodují na tom, že změna nesmí být příliš překotná a dít se na úkor jednotlivců, kteří už nemají šanci se nové realitě přizpůsobit.

„Celá naše podstata spočívá v tom, že umíme kumulovat data: stavíme na znalostech předchozí generace, čímž vznikají generační boje. Máme až hysterický strach o naši pozici, který je hodně navázán na práci, což právě souvisí se strachem z robotů,“ vysvětluje Polak. Největší výzvou tak bude nalézt v rámci robotizace také sociální smír. 

Proč může být univerzální příjem pro všechny obrovskou společenskou motivací, ale také hrobařem naší civilizace? Proč kryptoměny nenaplnily svou funkci a jak souvisí s holandskou tulipánovou horečkou? A co byla největší chyba, jakou lidstvo v historii spáchalo?

To všechno se dozvíte od Sary Polak a Tomáše Mikolova v druhé epizodě podcastu Future Is Now. Nebojte se nahlédnout do budoucnosti! 

Co dalšího se v podcastu dozvíte? 

 • Kdo byl překvapivě nejbohatším mužem světa na přelomu 16. a 17. století?  
 • Co má s tématem společného Východoindická společnost? 
 • Jaké problémy by přinesla společnost bez peněz? 
 • Proč se japonští zaměstnanci automatizace bojí méně? 
 • Je umělá inteligence předpojatá? 

Poslechněte si celý díl na Spotify nebo Apple Podcast

Seznamte se s tvůrci podcastu Future is now

Sara Polak
Foto: Jan Zátorský/Finmag

Sara Polak vystudovala archeologii a kognitivní evoluční antropologii na Oxfordu. O umělé inteligenci pravidelně přednáší v Paralelní Polis, kde spoluzaložila technologický klub Paioneers. Několik let pracovala pro technologické startupy ve Velké Británii, USA nebo na Novém Zélandu. 

Sara se angažuje v neziskovce prg.ai, kde s Tomášem Mikolovem zdarma vyučuje kurz Elements of AI, a točí pořad Deus Ex Machina pro Red Button EDU.

Tomáš Mikolov
Jindřich Nosek (NoJin) – vlastní dílo, CC BY-SA 4.0

Tomáš Mikolov vystudoval Fakultu informačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Jako diplomovou práci obhájil jazykové modelování pomocí neuronových sítí, nalezl novou metodu překladu jazyka převedením slov do číselných vektorů a podařilo se mu tak zvýšit výkonnost překladačů až desetitisíckrát. Svou stopu zanechal v Googlu či Facebooku.

Mikolov se věnuje programování od svých osmi let. Od roku 2020 buduje vlastní výzkumný tým na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT v Praze.

Podcast Future Is Now

Future is now podcast

Žijeme v tom, co jsme ještě před pár lety považovali za sci-fi. Na druhou stranu technologie, co vidíme kolem nás, mají často kořeny v civilizacích tisíce let starých. Jak se poučit z historie, jak se pohybovat v chaosu a jak si nemyslet, že jsme pupek světa a nejlepší, co se na zeměkouli zatím vylouplo? O tom všem a ještě více se ve speciální sérii podcastů pro magazíny Finmag a Heroine baví vědec a expert na umělou inteligenci Tomáš Mikolov a archeoložka a výzkumnice Sara Polak.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 3 komentáře

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

antifeminista | 29. 9. 2022 18:13

pravda, kdyby koláče byly jen za poctivou tvrdou práci, tak si ani neškrtneš :-)

+2
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

B | 29. 9. 2022 17:34

„Máme zažitou představu, že bez práce nejsou koláče. Že těžká, tvrdá práce bude odměněna, což jsou myšlenky zakořeněné přímo v naší kultuře, zamýšlí se Mikolov.“

...jo, idioti mají různé naivní představy, většinou jim stačí, že to říkal tatínek, psalo se to v Bibli nebo v Pánovi prstenů, nebo to říkala paní v televizi a Ray Koranteng při tom kýval a tvářil se fakt děsně osudově, tak to přece musí být pravda.:D

-2
Reagovat

Partneři projektu

Randstad
Asseco Solutions
Unicorn
Datamole
Czechitas
Jobs
Martinus.cz
Green Fox
ČMAPM
Red Hat
Mews
Ataccama
Avast
Asseco Solutions
Anect