Evropa je pozadu, varuje Sara Polak v novém podcastu o technologiích budoucnosti Future is now

Future Is Now
IT Heroine
PodcastTechnologie
Ženy v IT
Redakce Heroine
| 22. 9. 2022 | 5 komentářů | 2 836
Evropa je pozadu, varuje Sara Polak v novém podcastu o technologiích budoucnosti Future is now
Sara Polak vytvořila pro Heroine speciální podcastovou sérii o technologiích. Foto: Jan Zátorský/Finmag

Způsob, jakým v současnosti žijeme, bychom ještě před pár lety považovali za sci-fi. Ve zbytku světa pozorujeme rozvoj technologií od umělé inteligence přes sociální trendy, jako je démonizovaný systém sociálního kreditu v Číně. Jak s nastalým chaosem naložit a nezůstat pozadu? „Jsme zakopaní v pseudoctnosti, vidíme vývoj jako sprostou věc,“ říká výzkumnice a archeoložka Sara Polak v prvním díle podcastové série Future Is Now, kterou připravuje pro magazíny Heroine a Finmag. O budoucnosti s ní diskutuje vědec Tomáš Mikolov.

Tématem povídání archeoložky umělé inteligence a AI experta je fenomén Big Tech. Neustálé obavy z nového vývoje jsou podle Mikolova a Polak jednou z největších nevýhod současné Evropy, která zaostává nejen za Silicon Valley na Západě, ale také za Čínou. Typickým příkladem je podle nich strašení sociálním kreditem, jehož prostřednictvím dnes čínská vláda propůjčuje jednotlivcům přístup k veřejným službám na základě ekonomického a sociálního chování.

„Existuje celá řada sociálních mechanismů, které byly vymyšleny v Číně a Evropa je úspěšně převzala. Můžeme jmenovat třeba papírové peníze, státní správu nebo evidenci obyvatelstva. Na to, co nám dnes pro společnost přijde nesmyslné, možná budeme za padesát nebo sto let pyšní a budeme to pokládat za vlastní vynález,“ upozorňuje Mikolov. Je podle něj nutné uvažovat nad tím, jestli je kritika Číny oprávněná, nebo vychází jen z pocitu konkurence.

Problém svobody

Podcast Future Is Now

Future is now podcast

Žijeme v tom, co jsme ještě před pár lety považovali za sci-fi. Na druhou stranu technologie, co vidíme kolem nás, mají často kořeny v civilizacích tisíce let starých. Jak se poučit z historie, jak se pohybovat v chaosu a jak si nemyslet, že jsme pupek světa a nejlepší, co se na zeměkouli zatím vylouplo? O tom všem a ještě více se ve speciální sérii podcastů pro magazíny Finmag a Heroine baví vědec a expert na umělou inteligenci Tomáš Mikolov a archeoložka a výzkumnice Sara Polak.

Hovory nad etickými aspekty technologií brzdí možnosti pokroku. Evropa tak podle obou odborníků zamrzává v diskusích, které na našem kontinentu zatím nejsou aktuální. „Na co máme mít legislativu, když žádnou faktickou umělou inteligenci nemáme? Začínáme řešením kouřové clony namísto podstatných věcí. Google a Facebook v Evropě vydělají stovky milionů, které nedaní, ale to neřešíme. Naše evropské hodnoty nám nestačí,“ podotýká Mikolov, který v roce 2018 obdržel Cenu Neuron za excelenci ve vědě. Pokud by se Evropa vydala správným směrem, mohla by se podle něj vrátit na světovou špičku, na níž byla naposledy v dobách osvícenství.

Mikolov ale zároveň připomíná důležitost anonymizace dat, která sbírají technologičtí giganti, jako je Facebook a Google. „Mít svůj otisk na internetu navěky je zvláštní, měli bychom se cítit svobodně,“ domnívá se. Svobodu a ochranu osobních údajů ale považuje za zásadní jen do té míry, dokud neomezuje například vývoj ve zdravotnictví.

Co je to sociální gamifikace? Proč je pro lidstvo přirozená? A proč domorodci v Pacifiku stavěli makety přistávacích ploch a vyráběli vysílačky z kokosů? I to se od Sary Polak a Tomáše Mikolova dozvíte. V příštích šesti epizodách podcastu se dvojice zaměří mimo jiné na problematiku decentralizace, robotizace nebo vesmíru. Pusťte si podcast Future Is Now a nahlédněte s námi do budoucnosti.

Co dalšího se v podcastu dozvíte? 

 • Co je to cargo kult a proč ho dnešní Evropa připomíná?
 • Proč nejsme schopni vzdorovat velkým monopolům?
 • Skutečně jsou služby jako Google či Facebook zadarmo?
 • Co Mikolova přitáhlo ze Silicon Valley zpátky do Česka?
 • A proč je vlastně označení „umělá inteligence“ úplně špatně?

Poslechněte si celý díl na Spotify nebo Apple Podcast.

Seznamte se s tvůrci podcastu Future is now

Sara Polak
Foto: Jan Zátorský/Finmag

Sara Polak vystudovala archeologii a kognitivní evoluční antropologii na Oxfordu. O umělé inteligenci pravidelně přednáší v Paralelní Polis, kde spoluzaložila technologický klub Paioneers. Několik let pracovala pro technologické startupy ve Velké Británii, USA nebo na Novém Zélandu. 

Sara se angažuje v neziskovce prg.ai, kde s Tomášem Mikolovem zdarma vyučuje kurz Elements of AI, a točí pořad Deus Ex Machina pro Red Button EDU.

Tomáš Mikolov
Jindřich Nosek (NoJin) – vlastní dílo, CC BY-SA 4.0

Tomáš Mikolov vystudoval Fakultu informačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Jako diplomovou práci obhájil jazykové modelování pomocí neuronových sítí, nalezl novou metodu překladu jazyka převedením slov do číselných vektorů a podařilo se mu tak zvýšit výkonnost překladačů až desetitisíckrát. Svou stopu zanechal v Googlu či Facebooku.

Mikolov se věnuje programování od svých osmi let. Od roku 2020 buduje vlastní výzkumný tým na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT v Praze.

Partneři podcastu Future Is Now:

Promo

ESET

Již od roku 1987 vyvíjíme bezpečnostní software pro domácí i firemní uživatele. Přes 30 let chráníme digitální technologie, které pomáhají měnit svět k lepšímu. ESET je tady, aby je chránil. ESET Progress. Protected.

Promo

KIA

Promo

Simplea

Jsme moderní česká pojišťovna, která staví na lidskosti a jednoduchosti. Simplea vznikala na zelené louce, nejsme tak zatíženi korporátními nařízeními. Spojili jsme chytré technologie se zdravým selským rozumem a vytvořili životní pojištění, které jako jediné na trhu garantuje plnění pojistných událostí v 99 procentech případů.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 5 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Pavel Křížek | 23. 9. 2022 6:48

On ten systém sociálního kreditu je démonizovaný poprávu, pane Mikolove.

Tento systém má jediný úkol - kádrovat občany a ostrakizovat ty, kdo nepodřizují své každodenní životy pravidlů, nastoleným Stranou. Jak píše antifeminista.

Jestli to chápu správně a Vy skutečně toto podporujete, pak jste mi z duše odporný. Doufám, že se pletu.

+2
Reagovat

Partneři projektu

Randstad
Asseco Solutions
Unicorn
Datamole
Czechitas
Jobs
Martinus.cz
Green Fox
ČMAPM
Red Hat
Mews
Ataccama
Avast
Asseco Solutions
Anect