Proč je v USA snazší koupit si zbraň než jít na interrupci? Příběh střelce z Texasu ukazuje pokrytectví pro-life hnutí

InterrupceKomentářPotratyPro-life
Johanna Nejedlová
| 26. 5. 2022 | 26 komentářů | 12 994
Proč je v USA snazší koupit si zbraň než jít na interrupci? Příběh střelce z Texasu ukazuje pokrytectví pro-life hnutí
Protesty v roce 2018 ve Washingtonu. Stále se nic nezměnilo. Foto: Joseph Gruber / Shutterstock

Koupit si pušku, kterou můžete za pár minut vystřelit na osm set nábojů, je v Texasu mnohem snadnější než podstoupit umělé přerušení těhotenství. Regulaci prodeje zbraní, která by mohla ochránit životy, přitom blokuje především takzvané pro-life hnutí. Paradoxnější už to být snad ani nemůže.

Za pět měsíců letošního roku ve Spojených státech došlo ke 214 masovým střílením. To poslední se odehrálo ve škole v Texasu. Střelec, čerstvě osmnáctiletý Salvador Ramos, 25. května ráno nejprve postřelil svou babičku a pak ve škole zastřelil 21 lidí. Osmnáct z nich byly děti ve věku 7–10 let, tři byli dospělí. Sám Salvador byl pak při zásahu zastřelen policisty.

Poloautomatickou pušku a přes tři stovky nábojů si Ramos legálně zakoupil jen pár dní po dovršení plnoletosti. Stačilo přijít do obchodu se zbraněmi, předložit svůj doklad totožnosti, vyplnit formulář a mohl odejít s puškou, která dokáže vystřelit stovky ran za minutu a je nechvalně proslulá tím, že ji používají masoví střelci. V Česku by na získání takové zbraně potřeboval zbrojní průkaz a pokud chcete vysokokapacitní zásobníky, tak i speciální povolení k držení od policie.

Čtěte také: Soudíme a manipulujeme

Hnutí pro životFoto: Profimedia

Hnutí pro život odkrylo to, co se snaží ve veřejném prostoru poslední roky spíše skrývat. Silné vzkazy o smrti a symboly křížů vyměnili před časem za slova o zdravé rodině a o tom, že „nesoudíme, pomáháme“. Stále ale smýšlejí stejně –⁠ protipotratově. Religionistka Andrea Beláňová ze Sociologického ústavu AV ČR toto silně katolické hnutí před časem zkoumala a mluvila i s jeho členy.

Jak Hnutí pro život změnilo strategii, aby se vklínilo mezi české ateisty

Vyzbrojování pro větší bezpečí

Celosvětově se nejvíce vražd spáchaných střelnou zbraní děje v Severní a Jižní Americe, tedy na kontinentech, kde je snadné opatřit si zbraň. První masová střelba se v americké škole stala v roce 1970. Od té doby se odehrálo na 2000 útoků ve školách.

Řešení, které chrání životy, je jednoduché. V zemích, kde je větší regulace zbraní, je mnohem méně lidí zastřeleno. Přesto místo toho, aby američtí politici a političky chránili nevinné životy a uzákonili povinnost absolvovat před získáním zbraně určitou bezpečnostní prověrku, raději se zavádějí opatření, kdy se americké děti učí, jak v případě útoku reagovat. Školí se v tom, jak se před střelbou schovat, jak vyskočit z okna a ideálně u toho dělat co nejmenší hluk. Učitelé a učitelky jsou za účelem ochrany dětí školami vyzbrojováni.

Proti regulaci zbraní ve Spojených státech přitom vystupují především ti aktivisté a aktivistky a ti politici a političky, kteří se hlásí k takzvanému pro-life hnutí. Ve své proklamované snaze chránit život omezují přístup k bezpečným potratům. Místo regulace zbraní, které reálně ohrožují životy, prosazují přísná omezení žen rozhodovat svobodně o svém životě.

Čí životy se vlastně chrání?

Koupit si legálně automatickou pušku, kterou můžete vystřelit za minutu až 800 nábojů, je v Texasu záležitost tak na patnáct minut. Oproti tomu, pokud chce žena podstoupit legální potrat, musí dvakrát navštívit lékařské zařízení. Mezi návštěvami musí být rozestup minimálně 24 hodin. Při první návštěvě je lékař povinen ženě během ultrazvuku ukázat obrázek plodu a pustit audio. Následně žena obdrží informace o vývoji plodu, možnostech adopce a možných zdravotních komplikacích během potratu.

Mělo by být držení zbraně regulováno?

Procedura má ženu od potratu odradit, přestože je to její svobodné a legální rozhodnutí, které nikomu jinému neublíží. Při koupi pušky, kterou reálně můžete zavraždit živé lidi, vás před důsledky nikdo nevaruje a časový odstup, během kterého by se prověřila vaše příčetnost, který by skutečně mohl zachránit životy lidí, se nevyžaduje.

Být v pravém smyslu pro život by mělo znamenat snažit se o to, aby všechny děti měly co nejlepší život. Proto je základem mít přístup ke zdravotní péči a vyrůstat v bezpečí.

Nesmyslnost a pokrytectví takového přístupu je do očí bijící. Být v pravém smyslu pro život by mělo znamenat snažit se o to, aby všechny děti měly co nejlepší život. Proto je základem mít přístup ke zdravotní péči a vyrůstat v bezpečí. Pro-life hnutí regulaci zbraní, která by zvýšila bezpečí, záměrně blokuje a tím odhaluje svoje pokrytectví. Jejich označení „pro-life“ je jen lživá marketingová nálepka. Ve skutečnosti nejde o ochranu lidského života, ale o moc, kontrolu a dominanci.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • KLÁRA SVOBODOVÁ ALIAS PANÍ SPOCKOVÁ
  Předčasný porod, císařský řez, smrt dítěte, život s postižením. To všechno prožila Klára Svobodová – naše coverstar. Na svém blogu Spocklidem popisuje svůj život bez pozlátka. A tak jsme ji pro Heroine nafotili celou ve zlatě, zářící a svítící jako skutečnou hvězdu. Přesně tou totiž Klára podle nás je. Matka bojovnice, která se nevzdává. Z minusů dělá plusy a z hendikepů superschopnosti. Odkrývá tabu a ukazuje odvrácenou stranu mateřství. Inspiruje a dodává sílu. Mění svět kolem sebe. Je to Moje Heroine. Nahlédněte do jejího vesmíru.
 • CHTĚJÍ VIDĚT HVĚZDY A CÍTIT VÍTR
  Pít vodu ze studánky a bydlet ekologicky. Být svobodní. Naše příloha Sustainable tentokrát popisuje alternativní možnosti bydlení. Jaké to je žít v jurtě, domku na kolečkách anebo ve „slamáku“? Příběhy lidí, kteří se rozhodli žít jinak, blíž přírodě i sami sobě.
 • HLAS HEROINE
  Proč po nás gynekologové chtějí poplatky za registraci, i když je to nezákonné, a hlavně proč se je bojíme odmítnout? Proč by o ženském těle měli rozhodovat politici, když v případě mužských těl nikdo podobné nápady nemá? V naší názorové rubrice se dočtete i o tom, jak vychovávat děti v souladu s feministickými ideály a jak ochránit jejich (i naše) duševní zdraví v době, kdy covid vystřídala válka na Ukrajině. Ale nebojte, přinášíme i pozitivní zprávy!
 • VÁLEČNÁ REPORTÉRKA PETRA PROCHÁZKOVÁ
  Petra Procházková momentálně reportuje z války na Ukrajině. Mluvili jsme s ní ještě před odjezdem o tom, co zažívají ženy ve válkách, jaká je etika válečného zpravodajství i jak ve vyhrocených situacích zvládá své emoce. Dostalo se ale i na dilemata, která s sebou nese její vlastní mateřství. A jak se vlastně stalo, že psala diplomku o Čtyřlístku? Petra Procházková je Moje Heroine.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 26 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Jouda | 27. 5. 2022 14:03

Velice pekny dezinformacni clanek, primo studnice argumentacnich faulu.
Krasne >>false dichotomy<< i extremni extrapolace, spojovani naprosto nesouvisejicich veci. Primo vyukovy material pro redaktory Sputniku.

Nemam cas se v tom rypat podrobne, jenom par body.

1. Zastanci legality zbrani chteji, aby zbrane mohli mit hlavne zakona dbali obcane na svou obranu. Viz ony slavne fotky dedka s AR15 v ruce pred svym domem, jak stoji pred rabujicim BLM davem.
2. Posahany utocnik si se zakonem hlavu nelame a zbrane si obstara nelegalne, at uz je to rozjety pickup, nebo trubkova bomba vyrobena z hrebiku, hnojiva a nafty.
3. S potratama to nema spolecneho nic.

+5
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Tomik | 26. 5. 2022 14:57

ano, pro-lifeři i zastánci možnosti vlastnit zbraně bývají konzervativci, ale vážně tohle chcete srovnávat? tohle jsou naprosto oddělené problémy. jenom v USA proběhne ročně stovky tisíc potratů. střílení ve školách je samozřejmě obrovská hrůza a každý zmařený život je tragédie, ale co se počtu životů u masových vražd vs potratů týče, tak nejsme ani zdaleka ve stejném řádu.
stejně tak nikde není psáno, že kdyby si nesehnal tuhle zbraň legálně, tak že by jí nesehnal někdy jinak (i když samozřejmě by byla větší šance, že se tohle podchytí).
lepší regulace zbraní a hlavně kontrola toho, kdo bude zbraň vlastnit, je podle mě zcela na místě.

-3
Reagovat