Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Mlaskání a oplzlé komentáře. Obtěžovali ji strážníci ve službě. Odmítla si to nechat líbit

Catcalling
Obtěžování na ulici
Sexuální obtěžování
Jasmína Houdek
| 11. 5. 2022 | 54 komentářů | 162 212
 Mlaskání a oplzlé komentáře. Obtěžovali ji strážníci ve službě. Odmítla si to nechat líbit
Foto: Moderni sebeobrana

„To jsou ale nožky. Tý jo a má kérku! To je fakt kérka!“ slyším během nakupování rohlíků a koláčků. Moje první reakce? Zatuhnutí. To, jak poznat paralýzu, a také jak se z ní dostat, učím svoje studentky každý den. Dýchám. Narovnám se. Otáčím se a vidím dva městské policajty. Je mi to sice nepříjemné, ale rozhoduji se nechat to být. Jsem v obchodě plném lidí, spěchám za holkama na trénink. Jenže tohle ještě neměl být konec.

Vybírám si v regálu pomazánku. Cítím, že za mnou někdo stojí a svléká mě pohledem. „Mlask, mlask!“ zamlaská na mě. Otáčím se a jsem v šoku. Policajt drží v ruce mobil a s oplzlým výrazem na mě zírá. Točí si mě? Fotí si moje tělo? Vypadá to tak, ale nemám možnost to zjistit. Co udělá s případným materiálem, je jen v jeho moci.

Beznaděj a pocit zhnusení mi do těla naženou vztek. Během zlomku vteřiny si vybavím pravidla, která učím svoje studentky. Popiš situaci: „Co to děláte, vy mě tady obtěžujete! Nechte toho!“

Lidé se otáčejí, ale nikdo se mě nezastane. Kdo by se také pouštěl do rozepře s policajty.

Tohle je přesně ten moment, kdy nemám být v klidu! Být hodná a usměvavá holka mi radili doma, ve škole, v práci, všude. Je to blbost.

Vím, že musím lidem okolo dát vědět, co se děje, proto znovu opakuji, co se stalo: „Měl jste na mě nechutné řeči a teď na mě děláte oplzlé zvuky! Styďte se, jste policajt, a navíc jste v práci. Přestaňte mě obtěžovat!“

Vím, co teď přijde: Znevažování. Nebo zesměšnění. Nebo bude říkat, že si za to můžu sama, protože provokuji svým oblečením a rudou rtěnkou. Ale mýlím se. Policajt je rozhozený. Z velkého sebejistého chlapa je najednou malý vystrašený kluk. Volí strategii popření. „To jjjjá nenebybyl! To byl někdo jiný,“ koktá.

Catcalling: Jak se bránit. Názorné video

Foto: Heroine, Moderní Sebeobrana

Catcalling neboli pokřikování na ulici není kompliment. Názorné video vám ukáže, jak vzít kontrolu nad nepříjemnou situací zpět do svých rukou. Až se vám to stane příště, nebudete to vy, kdo se bude stydět.

2. díl Posilovny sebevědomí

Jeho strach mě ale neuklidňuje, naopak. Čím víc se snaží svůj přešlap hodit na někoho jiného, tím víc mě to štve. Přichází jeho kolega. Když vidí, že má jeho parťák potíže, snaží se to urovnat. Místo omluvy a pokárání kolegy se ale přidává na jeho stranu a opakuje směšnou výmluvu: „Ale no tak slečno, uklidněte se. To udělal někdo jiný.“

Neuklidním se. Tohle je přesně ten moment, kdy nemám být v klidu! Být hodná a usměvavá holka mi radili doma, ve škole, v práci, všude. Je to blbost. Když vás někdo obtěžuje, když zazní sexistický vtip, když někdo komentuje vaše tělo, když vás někdo degraduje na pouhý objekt, tak je zcela na místě udělat scénu. Dělat problémy. Naštvat se a zařvat: „Dost! Takhle se ke mně nechovejte!

Odmítám si to nechat líbit

Odmítám se stydět. Chci, aby se styděl on. Než jsem se naučila postavit se sama za sebe, kolikrát v životě jsem přišla domů poté, co na mě někdo cizí pokřikoval, a vyčítala jsem si, že jsem nic neudělala. Dneska ale ne, dneska se budu bránit. Odmítám měnit svůj šatník. Kolikrát jsem si vzala dlouhé kalhoty a obyčejné triko jen proto, že jsem věděla, že večer by na mě pokřikovali.

Setkaly jste se s pokřikováním na ulici?

Odmítám tlak ulice. Červená rtěnka působí na některé lidi jako červený hadr na býka. Kolikrát jsem si smazala výrazný make-up, protože jsem se bála, že lidi budou zírat, budou dělat nevhodná gesta, pískat. Dneska už ne, dneska se chci líčit podle sebe.

Odmítám měnit trasu jen proto, abych zase nebyla terčem pokřikování. Jednou u mě zastavilo auto a posádka gesty předváděla orál. Jindy parta dělníků posmutněle žertovala nad mým těhotenským břichem: „Tak tuhle, kucí, ne, tý už to někdo udělal. Muhehehe.“

Čtěte také: Jak vědět, kdy to mám nahlásit?

Foto: Michał Patycki

Co už je obtěžování, jak se mu ubránit, a hlavně jak mu předcházet. Tuto otázku si položila studentka Filozofické fakulty Palackého univerzity v Olomouci Markéta Kopecká. A napsala o tom diplomovou práci. Obhajovala ji na fakultě, kde mají se sexuálním predátorem z řad pedagogů přímou zkušenost.

 

Mlhavost hranic je jen jedním z problémů studentů vysokých škol

Odmítám mlčet. Myslím na svou malou dceru. Pravděpodobně i ona bude zažívat catcalling. Na rozdíl ode mne ale bude odmala vědět, že nemusí být hodná holka. Že catcalling není kompliment, za který by měla být vděčná. A hlavně bude ta moje malá holčička vědět, že se může ozvat.

Odmítám si to nechat líbit. Tahle situace mě zasáhla hlavně proto, že to byl příslušník městské policie. Napadá mě, kolikrát už to asi udělal? Byl si sebou tak jistý, vůbec o sobě nepochyboval. Bral to jako příležitost se pobavit. Možná si moje fotky smaže, možná mu budu připomínat tu drzou hysterickou krávu, která měla problém s tím, že na ni „jen“ promluvil a mlaskal.

Nenechám to být

Výstupem v obchodě to ale neskončilo. Normálně bych to hodila za hlavu; ohradit se a nenechat si to líbit je pro mě dostatečná satisfakce. Díky tomu se mě pomlaskávání a pokřikování už nedotýká. Když přijdu domů, netrápí mě to, protože jsem se postavila sama za sebe a vzala si svou sílu zpět. Ale tentokrát to nechci nechat plavat. Právě proto, že na mě pokřikoval městský policista ve službě. Člověk, za kterým bych hypoteticky měla jít, aby mi pomohl, když mě bude na ulici nebo v obchodě někdo obtěžovat. Kolikrát denně asi něco takového udělá? Kolika ženám tím předá zprávu, že obracet se na uniformu v případech obtěžování a sexualizovaného násilí je předem marné…

Podávám oficiální stížnost. Nic moc od toho nečekám, ale na druhou stranu – když to neudělám já, tak kdo? Je možné, že se to celé zamete pod koberec. Že si navzájem dosvědčí, že se nic nestalo. Ale když nebudeme mlčet, tak tam třeba brzy bude těch stížností deset. A pak už těžko bude vedení městské policie říkat, že o ničem nevědělo.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 54 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Kristina | 11. 5. 2022 7:38

Jasně, obdivuje její krásu tím, že na ni mlaská jako na psa a má debilní kecy. Jestli mlaskáte na každou pěknou ženu, která kolem vás projde, a místo normální konverzace se zmůžete jen na trapné nadržené kecy za zády, tak Vás, milý Jane, měli vychovat lépe. Je ROZDÍL složit poklonu a je ROZDÍL se chovat jako hovado.

+250
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Jan | 11. 5. 2022 7:12

Autorka si plete pojmy policista a strážník, takže ne vysvětlenou. Policie ČR = policista a Městská nebo Obecní policie = strážník. A pokud jí vadí, že někdo obdivuje její krásu, tak má holka asi problém. Jestli tohle považuje za obtěžování, tak v životě nenajde chlapa a bude mít na každém pracovišti s někým problém.

-319
Reagovat