Jak normální je, aby pětatřicetiletí chlapi spali s patnáctiletými holkami?

KomentářKonsentSexuální násilíSexuální obtěžování
Irena Buršová
| 23. 5. 2022 | 174 komentářů | 270 920
Jak normální je, aby pětatřicetiletí chlapi spali s patnáctiletými holkami?
Foto: Shutterstock

Kauza z minulého týdne, kdy dva muži ve středním věku odvedli do hotelu dvě dívky, kterým – jak se později ukázalo –, ještě nebylo patnáct let, vyvolává hned dvě zajímavé etické otázky. A způsob, jak je vyřešíme, napoví, co pro nás znamená zodpovědnost. Nejen odpovědnost za naše vlastní činy a hloupá rozhodnutí, ale také odvaha přijmou zodpovědnost za to, když hloupá rozhodnutí dělá někdo slabší a zranitelnější.

Co se vlastně stalo? Student sociologie a ekonomie na Karlově univerzitě, spolupředseda hnutí Budoucnost a kandidát do zastupitelstva Prahy Filip Hausknecht zpozoroval pozdě večer v centru Prahy podezřelou interakci dvou asi pětatřicetiletých mužů a dvou dívek. Na Twitteru popsal, jak čtveřici sledoval, viděl, že se ve večerce stavili pro alkohol a pak zamířili na hotel. Rozhodl se pro jistotu zavolat policii. Když hlídka přijela, ukázalo se, že dívkám bylo méně než patnáct let a že policie „přijela na poslední chvíli“.

Pod postem sice časem převážily pozitivní reakce, hned zkraje se ale objevilo několik lidí, kteří označili Filipa za šmíráka a kazišuka – protože trapně překazil něco pěkného. Holky šly na hotel dobrovolně, chtěly si užít, muži projevili zájem, dívky souhlasily – tak přece není důvod, aby si všichni pěkně nezasouložili. (Sarkasmus!)

Pokud je žena tak mladá, že je potřeba se ujistit, jestli už jí bylo patnáct, je to výstražné znamení.

Číst komentáře od lidí, kteří ty muže obhajovali a vůbec v celé situaci neviděli problém – a pokud ano, zodpovědnost házeli plně na ty dívky –, bylo až děsivé. Prosím vás, ne. Ani to, že šly dívky dobrovolně, ani to, že lhaly o svém věku, nijak neumenšuje sexuální predátorství a plnou zodpovědnost těch chlapíků. Pokud je chlapovi pětatřicet a přijde mu cajk souložit s domněle patnáctiletou holkou, tak to není v pořádku, i když to podle zákona není trestné.

Zásáhli byste v podobné situaci?

Pokud je žena tak mladá, že je potřeba se ujistit, jestli už jí bylo patnáct, je to výstražné znamení. Když se musíte opakovaně ujistit, tak si určitě uvědomujete, že se jedná o ošidnou situaci. V tomto okamžiku máte dívku poslat domů, nikoliv zamířit na nákup alkoholu. Argumenty, že některé holky vypadají starší a samy muže svádějí, jsou bezpředmětné. Nejsou náhodou muži pověstní svým rozumným uvažováním a schopností využívat logického úsudku? 

Čtěte také: Je sexuální obtěžování normální?

Markéta LukáškováFoto: Profimedia

Markéta patří ke generaci žen, které si mockrát vyslechly stejnou radu, když je někdo obtěžoval, nebral ohledy na jejich nesouhlas, sexuálně vydíral. Nevyšiluj. Nepřeháněj. Za posledních pár let jsme se posunuli dál. Nebo ne? Jaké chování ještě stále považujeme za normální?

Spisovatelka Markéta Lukášková otevřeně o svých zkušenostech se sexuálním násilím

Sbalit děti těsně na hranici věkové hranice stanovené pro legální pohlavní styk, využít jejich naivity a nevyspělé vnímání světa ještě podpořit alkoholem, před kterým zákon chrání až do osmnácti let, není projev svobodné vůle všech zúčastněných, ale projev predátorství a manipulace.

Svoboda a odpovědnost

Pojetí „svobody bez přívlastků“ v některých reakcích na Filipův příběh je opravdu děsivé: Když třináctiletá holka chce, je omezováním individuální svobody dospělého chlapa, pokud ho nenecháme mít s ní sex? Filip čelil nadávkám a výtkám, že se do situace čtyř svobodných lidí vůbec pletl.

On je přitom v tom příběhu člověk, který si zaslouží velký respekt. Jeho pocit zodpovědnosti dalece přesáhl vyšinutý morální kompas jiných dvou dospělých chlapů. Jeho ochota a odvaha zaplést se do nepříjemné situace doslova zachránila dvě děti před zneužitím. Chránit slabé a zranitelné je vyšší forma zodpovědnosti. Nedělat prasárny a nedopouštět se sexualizovaného a sexuálního násilí a zneužívání slabších je jedna věc. Ale potřebujeme také lidi, kteří se proti takovému chování budou sami aktivně stavět.   

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • KLÁRA SVOBODOVÁ ALIAS PANÍ SPOCKOVÁ
  Předčasný porod, císařský řez, smrt dítěte, život s postižením. To všechno prožila Klára Svobodová – naše coverstar. Na svém blogu Spocklidem popisuje svůj život bez pozlátka. A tak jsme ji pro Heroine nafotili celou ve zlatě, zářící a svítící jako skutečnou hvězdu. Přesně tou totiž Klára podle nás je. Matka bojovnice, která se nevzdává. Z minusů dělá plusy a z hendikepů superschopnosti. Odkrývá tabu a ukazuje odvrácenou stranu mateřství. Inspiruje a dodává sílu. Mění svět kolem sebe. Je to Moje Heroine. Nahlédněte do jejího vesmíru.
 • CHTĚJÍ VIDĚT HVĚZDY A CÍTIT VÍTR
  Pít vodu ze studánky a bydlet ekologicky. Být svobodní. Naše příloha Sustainable tentokrát popisuje alternativní možnosti bydlení. Jaké to je žít v jurtě, domku na kolečkách anebo ve „slamáku“? Příběhy lidí, kteří se rozhodli žít jinak, blíž přírodě i sami sobě.
 • HLAS HEROINE
  Proč po nás gynekologové chtějí poplatky za registraci, i když je to nezákonné, a hlavně proč se je bojíme odmítnout? Proč by o ženském těle měli rozhodovat politici, když v případě mužských těl nikdo podobné nápady nemá? V naší názorové rubrice se dočtete i o tom, jak vychovávat děti v souladu s feministickými ideály a jak ochránit jejich (i naše) duševní zdraví v době, kdy covid vystřídala válka na Ukrajině. Ale nebojte, přinášíme i pozitivní zprávy!
 • VÁLEČNÁ REPORTÉRKA PETRA PROCHÁZKOVÁ
  Petra Procházková momentálně reportuje z války na Ukrajině. Mluvili jsme s ní ještě před odjezdem o tom, co zažívají ženy ve válkách, jaká je etika válečného zpravodajství i jak ve vyhrocených situacích zvládá své emoce. Dostalo se ale i na dilemata, která s sebou nese její vlastní mateřství. A jak se vlastně stalo, že psala diplomku o Čtyřlístku? Petra Procházková je Moje Heroine.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 174 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Stará Vražda | 23. 5. 2022 17:24

boha jeho, když si vzpomenu, co jsme my dělali ve čtrnácti... z toho by tady půlce lidí vybuchl monitor.

+165
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

kazišuk | 23. 5. 2022 18:09

Takový blábol, přitom stačilo napsat, že jste ubožák.

-107
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu