E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Minikurz sebeobrany: 6 triků manipulátorů. Osvojte si, jak se jim bránit

16. březen 2023
27 783

Manipulaci ve svém životě tak trochu používáme všichni. Kdy už je ale toxická a je třeba si ohlídat, abychom nespadli do něčí pasti? Jak poznat, že s námi někdo manipuluje už příliš, a hlavně jak na něj nejlépe reagovat? Lektorka moderní sebeobrany Jasmína Houdek pro čtenáře a čtenářky Heroine.cz připravila minikurz, ve kterém vám popíše 6 triků, které manipulátoři nejčastěji používají, a jak se jim nejlépe ubránit.

Manipulativní chování známe všichni. Co dělat, když už je za hranou? Foto: Shutterstock

Manipulace je zlá a ošklivá věc. Ale používá ji každý, včetně vás. Já ne, já jsem normální, takové nízké jednání se mě netýká. A hle! Manipulace jak vyšitá.
Ale teď vážně. Manipulace se dopouštíme všichni. Potřebujeme pohlídat děti, tak rodičům vylíčíme, jak jsme strašně unavení, až se nakonec sami nabídnou s hlídáním. Zobrazíte si zprávu, ale schválně neodepíšete několik hodin, protože víte, že dotyčného to bude trápit, a pak vám s vděkem odpoví na cokoliv, co potřebujete. Kdy je to už toxické? Co už je za hranou? Prozkoumejte, zda to s manipulací nepřeháníte, a zároveň poznejte své slabé stránky, abyste se vy sami nestali obětí dlouhodobé a toxické manipulace.

Když se začnete bránit, zhorší se to. Manipulátoři nejsou zvyklí na odpor. Proto se připravte na větší dusno, na zhoršení stavu. Přestane být pohoda, začne to být horší, nepříjemnější, těžší. Bránit se je vždycky těžší, než si to nechat líbit. Lidé, proti kterým se bráníte, začnou ztrácenou převahu. Začne se jim vymykat kontrola nad vámi. A to se jim samozřejmě nebude líbit. Dovolte si bránit se. Zasloužíte si to, stojíte za to. Zbavíte se tak manipulátora, nebo si minimálně vyvětráte v osobním životě.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!