Žena se nikdy nemůže ubránit. Nebezpečný mýtus, který ženám bere odvahu, vyvrací Posilovna sebevědomí

SebeobranaSexuální násilíSexuální obtěžováníZnásilnění
Redakce Heroine, Pavel Houdek, Jasmína Houdek
| 1. 6. 2022 | 42 komentářů | 4 560
 Žena se nikdy nemůže ubránit. Nebezpečný mýtus, který ženám bere odvahu, vyvrací Posilovna sebevědomí
Foto: Magenta Experience Center

Jeden z nejhorších a nejnebezpečnějších mýtů v sebeobraně je, že žena se (silnějšímu) muži stejně nikdy neubrání. Takový mýtus vlastně říká, že bránit se v případě napadení nemá cenu, a stojí tak na straně agresora – ten pak snáze to, co chce, dostane bez boje. Video seriál Posilovna sebevědomí ukazuje, že bránit se má smysl. V sebeobraně totiž nejde jen o sílu.

Mýtus, že žena se silnějšímu agresorovi nemá šanci ubránit, může pocházet i z nepochopení části lidí, o čem sebeobrana skutečně je. Představují si ji jako bojové umění nebo silový sport, třeba jako box. Představí si ring a v něm na jedné straně stokilového chlapa a na druhé šedesátikilovou holku. V takovém scénáři by žena nejspíš skutečně prohrála. Ale sebeobrana není férové soupeření podle pravidel, s rukavicemi na rukou.

 

Sebeobrana je o tom, dostat se z krizové situace všemi dostupnými prostředky. Dostat ze sebe všechno a bránit se vším, co mám. Využít momentu překvapení, útočit na nejvíce zranitelné (a tudíž v bojových sportech zakázané) terče. Agresora zneschopnit a dostat se pryč. V sebeobraně nerozhoduje tolik síla a velikost, ale spíš chytrost, odhodlání, plné nasazení a připravenost.

Myslíte, že byste se při napadení dokázal/a ubránit?

Napadené ženy jsou ve skutečnosti v obraně velmi úspěšné. To není jen naše tvrzení, to je statistika. Podle studie The Impact of Victim Self-Protection on Rape Completion and Injury jsou ženy v obraně úspěšné ve většině případů pokusů o znásilnění, pokud se brání fyzicky (údery, kopy atd.). I krátký trénink sebeobrany toto procento výrazně zvyšuje.

Jinými slovy, pokud se budete fyzicky bránit, máte mnohem větší šanci, že se ubráníte, než že se neubráníte. Nenechte si namluvit opak!


Předešlé díly Posilovny sebevědomí sledujte na Heroine.cz, na Instagramu, na YouTube i na TikToku.

 • V prvním dílu jsme se bavili o omezování ve vztahu.
 • Druhý díl se zabýval catcallingem, tzn. pokřikováním na ulici.
 • O tom, že obviňování oběti jen prohlubuje trauma, jsme natočili třetí díl.
 • Čtvrtý díl se odehrával v pracovním prostředí a ukazoval, jak reagovat na sexistické komentáře. 

Partnerem seriálu Posilovna sebevědomí je Moderní sebeobrana. Děkujeme Magenta Experience Center za pomoc při realizaci videí.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • KLÁRA SVOBODOVÁ ALIAS PANÍ SPOCKOVÁ
  Předčasný porod, císařský řez, smrt dítěte, život s postižením. To všechno prožila Klára Svobodová – naše coverstar. Na svém blogu Spocklidem popisuje svůj život bez pozlátka. A tak jsme ji pro Heroine nafotili celou ve zlatě, zářící a svítící jako skutečnou hvězdu. Přesně tou totiž Klára podle nás je. Matka bojovnice, která se nevzdává. Z minusů dělá plusy a z hendikepů superschopnosti. Odkrývá tabu a ukazuje odvrácenou stranu mateřství. Inspiruje a dodává sílu. Mění svět kolem sebe. Je to Moje Heroine. Nahlédněte do jejího vesmíru.
 • CHTĚJÍ VIDĚT HVĚZDY A CÍTIT VÍTR
  Pít vodu ze studánky a bydlet ekologicky. Být svobodní. Naše příloha Sustainable tentokrát popisuje alternativní možnosti bydlení. Jaké to je žít v jurtě, domku na kolečkách anebo ve „slamáku“? Příběhy lidí, kteří se rozhodli žít jinak, blíž přírodě i sami sobě.
 • HLAS HEROINE
  Proč po nás gynekologové chtějí poplatky za registraci, i když je to nezákonné, a hlavně proč se je bojíme odmítnout? Proč by o ženském těle měli rozhodovat politici, když v případě mužských těl nikdo podobné nápady nemá? V naší názorové rubrice se dočtete i o tom, jak vychovávat děti v souladu s feministickými ideály a jak ochránit jejich (i naše) duševní zdraví v době, kdy covid vystřídala válka na Ukrajině. Ale nebojte, přinášíme i pozitivní zprávy!
 • VÁLEČNÁ REPORTÉRKA PETRA PROCHÁZKOVÁ
  Petra Procházková momentálně reportuje z války na Ukrajině. Mluvili jsme s ní ještě před odjezdem o tom, co zažívají ženy ve válkách, jaká je etika válečného zpravodajství i jak ve vyhrocených situacích zvládá své emoce. Dostalo se ale i na dilemata, která s sebou nese její vlastní mateřství. A jak se vlastně stalo, že psala diplomku o Čtyřlístku? Petra Procházková je Moje Heroine.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 42 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Eli | 1. 6. 2022 15:20

Sleduju tuto kampaň od začátku a líbí se mi jak postupně buduje sebevědomí. Pouštím to neteři, která je ve věku ve kterém jsme byly já se sestrou poprvé obtěžovány. Nikdy jsme o úchylném sousedovi nikomu neřekly, přitom jsme se ho bály dokud neumřel. Ještě vloni jsem se mu vyhýbala a doufala jsem, že mě nepozná. Poznal, a byl opět slizký. Kéž bych věděla co tenkrát dělat.

Vím že je to komerční projekt, ale bylo by velmi žádoucí, aby se tato empowerment zpráva šířila na základní a střední školy.
Děkuji vám za vaši práci. Nesmírně si toho vážím.

+11
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Karlos | 1. 6. 2022 16:04

Kdy už tadle holčina přestane radit kraviny?Slečna Houdková je rychlokvaška, o sebeobraně a bojových sportech ví kulový a radí tady aby se bránili ženy proti těžkýmu a trénovanými chlapovi. To je rada vedoucí na hřbitov. Pozvěte si někoho z Krav Magy. Michal Otipka a Pepa Šedivý jsou borci.Rozhodněte se správně a naučte se opravdovou sebeobranu. Ne tady od té 50kglové slečny, která nepřepere ani dítě.

-6
Reagovat