Nevhodné vtipy a sexistické komentáře v práci si nenechte líbit. Posilovna sebevědomí ukazuje, jak na to

Kariéra
Posilovna sebevědomí
sexismus
Sexismus v práci
Sexuální násilíSexuální obtěžování
Redakce Heroine, Pavel Houdek, Jasmína Houdek
| 25. 5. 2022 | 12 komentářů | 2 865
 Nevhodné vtipy a sexistické komentáře v práci si nenechte líbit. Posilovna sebevědomí ukazuje, jak na to
Foto: Magenta Experience Center

Zhruba třetina žen v České republice zažila v práci sexualizované obtěžování, nejčastěji formou nevhodných narážek, nevyžádaných sexuálně explicitních zpráv nebo vulgárních nabídek. Ve spolupráci s Moderní sebeobranou přinášíme čtvrtý díl seriálu Posilovna sebevědomí. Podívejte se, reagovat na obtěžování a urážlivé poznámky v práci. Sexismus na pracoviště nepatří.

Pracovní prostředí je pro to, být terčem sexuálního obtěžování, obzvlášť nepříjemné místo. Už jen proto, že nemůžete jen tak odejít, a facka, která se často doporučuje například v komentářích okolí, může v případě nadřízeného znamenat, že se rychle ocitnete bez práce. Konfrontovat člověka, který do značné míry rozhoduje o vaší kariéře, navíc v prostředí, kde k projevům sexismu panuje velká tolerance, není vůbec snadné.

@heroine_cz Sexismus do práce nepatří! Nenechte si líbit blbý “vtipy” kolegů! #sebevedomi #czechrepublic #posilovnasebevedomi #modernisebeobrana #heroinecz ♬ původní zvuk - Heroine_cz

Spousta lidí si tak raději nechá nevhodné vtípky a komentáře líbit. Dělá, že je neslyší, nebo se jim křečovitě zasměje. To ale není řešení. Jakmile ten, kdo je pronáší, vidí, že si takové chování může dovolit a nic se mu nestane, je nejenom téměř jisté, že v tom bude pokračovat, ale i pravděpodobné, že začne přitvrzovat.

Čelili jste někdy obtěžování nebo nevhodným vtipům v práci?

Řešením je sebrat odvahu a daného člověka s jeho poznámkami konfrontovat. Nečekejte, že se okolí postaví na vaši stranu; pravda je, že na pracovišti nejspíš přestanete být vnímáni jako osoba, která je za každých okolností příjemná a milá. Získáte ale něco mnohem cennějšího: pracovní prostředí bez ponižujících řečí.

Pokřikování není kompliment

Slangový výraz catcalling můžeme přeložit jako pokřikování na ulici. Ale nejsou to jen slova, která odezní a zmizí. Přijdete domů a pořád je na sobě cítíte. Také nikdy nevíte, jak na catcalling reagovat? Ve spolupráci s Moderní sebeobranou přinášíme druhý díl seriálu Posilovna sebevědomí.

V dalším dílu se podíváme na jeden z nejhorších mýtů v oblasti sebeobrany, a sice ten, že žena se silnějšímu muži neubrání. 

Posilovnu sebevědomí sledujte na Heroine.cz, na Instagramu, na YouTube i na TikToku.

Partnerem seriálu Posilovna sebevědomí je Moderní sebeobrana. Děkujeme Magenta Experience Center za pomoc při realizaci videí.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • KLÁRA SVOBODOVÁ ALIAS PANÍ SPOCKOVÁ
  Předčasný porod, císařský řez, smrt dítěte, život s postižením. To všechno prožila Klára Svobodová – naše coverstar. Na svém blogu Spocklidem popisuje svůj život bez pozlátka. A tak jsme ji pro Heroine nafotili celou ve zlatě, zářící a svítící jako skutečnou hvězdu. Přesně tou totiž Klára podle nás je. Matka bojovnice, která se nevzdává. Z minusů dělá plusy a z hendikepů superschopnosti. Odkrývá tabu a ukazuje odvrácenou stranu mateřství. Inspiruje a dodává sílu. Mění svět kolem sebe. Je to Moje Heroine. Nahlédněte do jejího vesmíru.
 • CHTĚJÍ VIDĚT HVĚZDY A CÍTIT VÍTR
  Pít vodu ze studánky a bydlet ekologicky. Být svobodní. Naše příloha Sustainable tentokrát popisuje alternativní možnosti bydlení. Jaké to je žít v jurtě, domku na kolečkách anebo ve „slamáku“? Příběhy lidí, kteří se rozhodli žít jinak, blíž přírodě i sami sobě.
 • HLAS HEROINE
  Proč po nás gynekologové chtějí poplatky za registraci, i když je to nezákonné, a hlavně proč se je bojíme odmítnout? Proč by o ženském těle měli rozhodovat politici, když v případě mužských těl nikdo podobné nápady nemá? V naší názorové rubrice se dočtete i o tom, jak vychovávat děti v souladu s feministickými ideály a jak ochránit jejich (i naše) duševní zdraví v době, kdy covid vystřídala válka na Ukrajině. Ale nebojte, přinášíme i pozitivní zprávy!
 • VÁLEČNÁ REPORTÉRKA PETRA PROCHÁZKOVÁ
  Petra Procházková momentálně reportuje z války na Ukrajině. Mluvili jsme s ní ještě před odjezdem o tom, co zažívají ženy ve válkách, jaká je etika válečného zpravodajství i jak ve vyhrocených situacích zvládá své emoce. Dostalo se ale i na dilemata, která s sebou nese její vlastní mateřství. A jak se vlastně stalo, že psala diplomku o Čtyřlístku? Petra Procházková je Moje Heroine.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 12 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Arlena | 25. 5. 2022 18:21

Miluju to. Každej díl lepší a lepší. Kéž by tohle bylo když jsem byla teen..

+4
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Pinochet | 25. 5. 2022 15:33

"...aspoň se na to dobře koukalo - můžete mi říct, jak jste tohle myslel?"

No jak asi jinak, než ironicky? Na Jasmína se fakt dobře nekouká :(

-8
Reagovat