Nevhodné vtipy a sexistické komentáře v práci si nenechte líbit. Posilovna sebevědomí ukazuje, jak na to

KariéraPosilovna sebevědomísexismus
Sexismus v práci
Sexuální násilíSexuální obtěžování
Redakce Heroine, Pavel Houdek, Jasmína Houdek
| 25. 5. 2022 | 10 komentářů | 3 565
 Nevhodné vtipy a sexistické komentáře v práci si nenechte líbit. Posilovna sebevědomí ukazuje, jak na to
Foto: Magenta Experience Center

Zhruba třetina žen v České republice zažila v práci sexualizované obtěžování, nejčastěji formou nevhodných narážek, nevyžádaných sexuálně explicitních zpráv nebo vulgárních nabídek. Ve spolupráci s Moderní sebeobranou přinášíme čtvrtý díl seriálu Posilovna sebevědomí. Podívejte se, reagovat na obtěžování a urážlivé poznámky v práci. Sexismus na pracoviště nepatří.

Pracovní prostředí je pro to, být terčem sexuálního obtěžování, obzvlášť nepříjemné místo. Už jen proto, že nemůžete jen tak odejít, a facka, která se často doporučuje například v komentářích okolí, může v případě nadřízeného znamenat, že se rychle ocitnete bez práce. Konfrontovat člověka, který do značné míry rozhoduje o vaší kariéře, navíc v prostředí, kde k projevům sexismu panuje velká tolerance, není vůbec snadné.

@heroine_cz Sexismus do práce nepatří! Nenechte si líbit blbý “vtipy” kolegů! #sebevedomi #czechrepublic #posilovnasebevedomi #modernisebeobrana #heroinecz ♬ původní zvuk - Heroine_cz

Spousta lidí si tak raději nechá nevhodné vtípky a komentáře líbit. Dělá, že je neslyší, nebo se jim křečovitě zasměje. To ale není řešení. Jakmile ten, kdo je pronáší, vidí, že si takové chování může dovolit a nic se mu nestane, je nejenom téměř jisté, že v tom bude pokračovat, ale i pravděpodobné, že začne přitvrzovat.

Čelili jste někdy obtěžování nebo nevhodným vtipům v práci?

Řešením je sebrat odvahu a daného člověka s jeho poznámkami konfrontovat. Nečekejte, že se okolí postaví na vaši stranu; pravda je, že na pracovišti nejspíš přestanete být vnímáni jako osoba, která je za každých okolností příjemná a milá. Získáte ale něco mnohem cennějšího: pracovní prostředí bez ponižujících řečí.

Pokřikování není kompliment

Slangový výraz catcalling můžeme přeložit jako pokřikování na ulici. Ale nejsou to jen slova, která odezní a zmizí. Přijdete domů a pořád je na sobě cítíte. Také nikdy nevíte, jak na catcalling reagovat? Ve spolupráci s Moderní sebeobranou přinášíme druhý díl seriálu Posilovna sebevědomí.

V dalším dílu se podíváme na jeden z nejhorších mýtů v oblasti sebeobrany, a sice ten, že žena se silnějšímu muži neubrání. 

Posilovnu sebevědomí sledujte na Heroine.cz, na Instagramu, na YouTube i na TikToku.

Partnerem seriálu Posilovna sebevědomí je Moderní sebeobrana. Děkujeme Magenta Experience Center za pomoc při realizaci videí.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 10 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Arlena | 25. 5. 2022 18:21

Miluju to. Každej díl lepší a lepší. Kéž by tohle bylo když jsem byla teen..

+4
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Michal Macek | 25. 5. 2022 19:21

Vašku ne že by Jasmína nebyl super a Pinochet idiot, ale s těma boomerama už tu dete s prominutím do prdele...za 1/ většina lidí kterejm to píšete nejsou boomeri ale generace X za 2/ i kdyby byli tak je to age-shaming jak u clanku že chlapi na 30 nemají nárok spát s nactkama 3/ je to už trapný to nemáte argumenty? a za 4/ zkus mi na to odepsat ok boomer a uvidíš:)))

-2
Reagovat