Nevhodné poznámky mě staví do ponižující role, kterou nechci přijímat, říká Linda Bartošová v Hlasu Heroine

Podcast
Pavel Houdek, Ilona Kleníková
| 26. 7. 2021 | 60 komentářů | 45 271
Nevhodné poznámky mě staví do ponižující role, kterou nechci přijímat, říká Linda Bartošová v Hlasu Heroine
Foto: Pavel Houdek

Novinářka a moderátorka České televize Linda Bartošová se rozhodla, že už nebude přecházet sexuální narážky a komentáře ohledně vzhledu, kterým čelí v práci. Co přesně jí vadí a proč už nevhodné poznámky nechce tolerovat, vysvětluje v novém díle podcastu Hlas Heroine.

Se sexuálními poznámkami se – jako většina žen – poprvé setkala už na začátku dospívání. „Tehdy jsem nevěděla, že je to špatně nebo že bych to měla řešit. Ve třinácti vám ještě nenarostlo sebevědomí a nedokážete to formulovat v momentě, kdy se ty věci dějí,“ vzpomíná Linda Bartošová, která pracuje jako novinářka a moderátorka Událostí České televize. „Tehdy mi to přišlo normální. Ve škole absentuje sexuální výchova, doma jsme se o tom nebavili a mezi holkami to taky nebylo téma,“ vybavuje si.

Rozumím tomu, že zejména pro starší ročníky to je hodně těžký. Tohle je jedna z dalších věcí, která už není, jak bývala. Je pro ně asi náročné vnitřně přijmout ten fakt, že se něco mění.

K rozhodnutí nepřecházet poznámky, které jí vadí, a zejména v pracovním prostředí ji dostávají do nepříjemného defenzivního postavení, musela dospět. „Přišlo to s tím, jak rostu – mentálně i v práci, kolik jistoty mám v sobě. Mně je osmadvacet, mám pocit, že poslední rok jsem se začala poprvé v životě cíti jako žena,“ vysvětluje.

Hranice komplimentu

„Když se ohradím, jsou reakce většinou dotčené,“ říká Linda Bartošová. „Většinou je to zásah do celý život trvajícího způsobu chování toho člověka. Rozumím tomu, že zejména pro starší ročníky to je hodně těžký. Tohle je jedna z dalších věcí, která už není, jak bývala. Je pro ně asi náročné vnitřně přijmout ten fakt, že se něco mění.“

Poslouchejte Hlas Heroine

Poslechněte si i další díly podcastu. Pavel Houdek se ptá pozoruhodných žen z mnoha oborů.

O sexuálním obtěžování nejen na sítích a o životě v polyamorním vztahu si povídal s herečkou Terezou Těžkou.

„Jsem teď citlivější na projevy sexuálního obtěžování,“ říká herečka Tereza Těžká

Článek, ve kterém pro server Aktuálně sepsala svoje zkušenosti s nevhodnými poznámkami, kterým zejména v práci čelí, vyvolal mnoho reakcí. A ne všechny byly pozitivní. „Jedním z argumentů bylo, že přece nemůžeme přijít o ty krásné komplimenty,“ popisuje Linda. „Já se nebráním komplimentům, pokud mi je řekne kamarád nebo někdo v mém osobním čase. Ale nechci je slyšet v práci, protože ta se naopak s tím tělem nepojí. Myslím, že to je docela logické,“ říká.

Linda Bartošová věří, že i u dobře míněných komplimentů vždycky záleží na situaci a na blízkosti vztahu. „Když vyjdu z maskérny, mám třeba nové šaty a kameraman mi řekne, že vypadám dobře, tak jsem s tím v pohodě. Ale od respondentů to slyšet nechci. Nastavuje to pro mě ponižující roli, kterou nechci přijímat.“

„Kdybych to měla nějak paušalizovat, tak za hranicí je něco, co už souvisí se sexem nebo evokuje sexualitu. Když mi někdo řekne, že mám pěknou barvu vlasů, sluší mi to, mám hezké šaty, tak to potěšit může. Ale hezký zadek nebo peprnější věci, které jsou nabídkou sexu, jsou za hranou. Pokud to není něco, co byste řekli třeba svojí sestřenici, tak už je to mimo,“ uvažuje moderátorka.


Heroine pořádá panelovou diskusi s pěti potenciálními kandidátkami na prezidentku, které znáte z titulní strany našeho speciálu. 20. 10. 2021 v Centru architektury C.A.M.P. v areálu Emauzského kláštera promluví Danuše Nerudová, Miroslava Němcová, Lenka Bradáčová, Adéla Šípová a Rut Kolínská. Diskuse bude moderovat Martin Veselovský. Dále vás čeká welcome drink, motivační talk Barbary Havelkové, občerstvení a networking s lidmi, kterým není lhostejný osud naší země. O prodeji vstupenek na akci se dozvíte více na konci července!


Někteří komentující jí také vyčítali její účast v soutěži krásy, která je na hodnocení vzhledu a těla přímo postavená. Tyhle komentáře jsou pro Lindu Bartošovou, která soutěží prošla před deseti lety, nepochopitelné. „Pokud bychom přijali myšlenku, že nemám právo o tom mluvit, protože jsem participovala na prostředí, kde je ženské tělo ve středu zájmu, znamená to, že už si musím nechat všechno líbit? Nebo že každá další žena pracující v modelingu nebo třeba i v sexuálním byznysu nemá právo jít po ulici, aniž by po ní někdo pokřikoval nebo na ni sahal? Tomu nerozumím.“ diví se moderátorka.  

„Nenapsala jsem to pro svou slávu. Snažím se tím svým drobným příspěvkem do debaty nakreslit hranici pro všechny další holky. Píšu to pro tu holku, která mi zaklepe na dveře kanceláře a děkuje mi, protože se jí to děje dnes a denně. Nepříjemné poznámky, které se vás dotknou, přemýšlíte o nich, místo abyste tu energii věnovali něčemu jinému. Nepsala jsem to pro sebe, ale pro tyhle holky,“ říká Linda Bartošová. 

Jak dnes hodnotí svou účast v soutěži krásy? A proč je podle ní sexuální obtěžování hluboce veřejnoprávní téma? Poslechněte si celý rozhovor s Lindou Bartošovou v novém díle podcastu Hlas heroine.

Hlas Heroine je dostupný i na všech obvyklých platformách.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • Moje Heroine 2021 Potřebujeme si připomenout, že svět nakonec může být báječné místo k životu. Představujeme osm inspirativních a obdivuhodných žen, jejichž jména do výzvy Moje Heroine nominovali čtenářky a čtenáři. Jasmína Houdek, Elena Gorolová, Alena Jančíková, Barush Maush, Zuzana Vránová, Eliška Kodyšová, Klára Laurenčíková, Adéla Horáková. Osm příběhů, které vám vrátí naději.
  • Děti vám to vysvětlí Existuje vůbec někdo, kdo se těší na září? Na obligátní téma „back to school“ jsme se podívali ze všech stran. Proč české školství nevzkvétá? A pomohlo by mít v učitelském sboru víc mužů? Své k tomu řekli i teenageři: rozsáhlou sondu mezi svými vrstevníky provedla čtrnáctiletá Marika, čerstvá maturantka Ester se zase ptá, proč ve školách víc nemluvíme o menstruaci i tělesnosti obecně.
  • Rozkoš pro vaše uši Prozkoumali jsme nový žhavý trend – audioporno. Z jakých důvodů přitahuje především ženy a co je na něm tak zvláštního? Vše, co chcete vědět, než se ponoříte do světa zvukové rozkoše. Nestyďte se poslouchat!
  • Hrdinky našich dcer Princezny trpně čekající na své rytíře jsou definitivně out. Je čas na nové hrdinky. Co tedy s dětmi číst? Možností je dnes dost, a zvlášť s knihami o slavných českých ženách se v posledních letech roztrhl pytel. Nad tímto fenoménem se kriticky zamýšlí Gabriel Pleska. Kterou z nich by doporučil?

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 60 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Lojza | 26. 7. 2021 17:47

No hezká jsi, ale do femme fatale máš fakt daleko. Že by se z tebe někdo zbláznil? Nevím no. Neumím si dost dobře představit. Takovejch holek je každý ráno plný metro. Takže já bych to zas tak nehrotil. Tohle je holt těžký, když si ženský nevšímáš, je to špatně, když si jí všímáš, je to taky špatně. Když se nevyjádříš dost jasně, je to špatně, jsi posera, když se vyjádříš dost jasně, je to zase špatně, jsi buran. Jsem všema deseti proti jakémukoli obtěžování natožpak zneužívání žen, ale je to prostě z velké části na ženách, aby se ohradily, když jim je mužská pozornost nepříjemná. Nastavit hranice si holt musí každá ženská sama. Neumím si představit, jak by se to dalo zařídit institucionálně. Hele, už teď maj dnešní chlapi z dnešních ženskejch dost nahnáno. Ještě víc jim to stěžovat? Ještě víc je stresovat? Copak není dost opuštěných princezen, které na potkání vykládají o tom, jak se jich potenciální partneři bojej? A není divu! Hele, já jsem dost vošklivej chlap, který není nikterak slavnej ani bohatej a jednou mě jedna slepice pronásledovala tak, že jsem jí musel vyhrožovat policajtama a soudama, aby mi dala konečně pokoj. A zanevřel jsem kvůli tomu na ženský? Ne, nezanevřel. Myslím si, že jsou všechny stejný? Nemyslím. A včil mudruj.

+50
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Minie | 26. 7. 2021 17:03

Naprosto úžasný rozhovor! Děkuji!

-31
Reagovat