Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Jsem teď citlivější na projevy sexuálního obtěžování, říká herečka Tereza Těžká v Hlasu Heroine

Pavel Houdek, Ilona Kleníková | 3. 5. 2021 | 4 komentáře | Podcast | 7 944

Foto: Pavel Houdek

Film v Síti Tereze změnil život v mnoha ohledech. Náročná herecká i osobní zkušenost ji kromě jiného otevřela oči i v oblasti sexuálního obtěžování. S herečkou si v podcastu povídáme nejen o internetových predátorech, ale i o polyamorii, veganství nebo o tom, proč vědomě dělá věci, kterými si může uškodit.

„Natáčení V Síti byla poslední fáze mého dospívání. Ve chvíli, kdy natáčení skončilo, jsem se poprvé v životě cítila jako dospělá,“ říká herečka, které účinkování v úspěšném dokumentárním filmu změnilo život zásadním způsobem. Dokument, ve kterém představovala dospívající dívku, která se stane předmětem zájmu internetových sexuálních predátorů, pro ni byla velmi náročná zkušenost.

„Lidi mi říkají: To muselo být pro tebe psychicky tak těžké… Ale ono to bylo náročné i herecky. Celé to byla improvizace, všechno muselo proběhnout na první pokus, nebyl tam prostor pro chyby. Měla jsem hereckého kolegu, který nevěděl, že je mým hereckým kolegou – to byli ti muži predátoři. Musela jsem tu roli mít dokonale podchycenou a vědět o ní úplně všechno,“ popisuje Tereza Těžká v rozhovoru s Pavlem Houdkem.

Polyamorie otevřeně

„Najednou mi došlo, jaká práce je vlastně důležitá a že chci dělat věci, které mají smysl, nějaký přesah. Dělat něco, co může pomoct lidem, je neuvěřitelný pocit. A zjistila jsem, že pro to dokážu udělat hodně. Třeba i na úkor sebe samé,“ říká. Dokument, který otevřel téma sexuálního obtěžování v online světě, jí změnil perspektivu i v běžném životě.

Polyamorie je naprosto v pořádku, pokud s tím všichni souhlasí. Je to prostě další možnost, jak se dá žít.

„Na nějaký čas jsem nebyla schopná jít večer sama domů a v každém muži jsem viděla predátora,“ vysvětluje Tereza Těžká. „Stala jsem se hodně přecitlivělá na jakýkoliv sexuální nátlak, jakékoliv obtěžování. Třeba i na ty zdánlivé ‚maličkosti‘, jako když na mě někdo na ulici zapíská,“ uvědomuje si Tereza. Pokřikování, tak zvaný catcalling nebo nevyžádané komentáře ke svému vzhledu nyní vidí jako nepřijatelné obtěžování a zásah do soukromí a učí se na ně reagovat.

Považujete pokřikování a pískání za obtěžování?

Tereziným velkým tématem je také polyamorie, život v několika milostných vztazích. „Ten důvod, proč jsem o tom začala mluvit, je ten, že to ovlivňuje můj život, je to můj životní styl a není důvod o tom mlčet,“ vysvětluje Tereza, proč se rozhodla, že otevře otázku svých vztahů. „Mám víc partnerů, mám víc lidí, které miluju, se kterými chodím. Do toho mám manžela,“ říká herečka. „Jsou pro mě všichni důležití, máme plnohodnotný vztah se vším všudy, přišlo mi zvláštní, že bych je měla zatajovat,“ vysvětluje a dodává: „Je naprosto v pořádku mít takový životní styl, pokud s tím všichni souhlasí. Je to prostě další možnost, jak se dá žít.“

Poslouchejte Hlas Heroine

Minulý díl:právničkou Barbarou Havelkovou o diskriminaci, kvótách a zákonech, které jsou psané na míru mužům.

Poslechněte si i další rozhovory s pozoruhodnými ženami.

„Když jsem v lednu vyšla ven se streamem o polyamorii, tak ty ohlasy sice nebyly tak hrozné, jak jsem čekala, ale byly primárně negativní,“ uvažuje. „Teď se to začíná obracet,“ všímá si Tereza Těžká toho, že o polyamorii se (i její zásluhou) více mluví a stále více lidí zjišťuje, že nejde jen o jiný název pro promiskuitu.

V novém díle podcastu Hlas Heroine se moderátor Pavel Houdek ptá i na to, co pro ni znamená být aktivistkou, jak se jí daří omezovat spotřebu plastů nebo jak se jako herečka vypořádávala s uzavřením divadel a zastavení natáčení. A dojde i na domácí výrobu tofu.

Hlas Heroine je dostupný i na všech obvyklých platformách.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • Česko potřebuje prezidentku Danuše Nerudová, Lenka Bradáčová, Miroslava Němcová – ženy, o kterých se v souvislosti s kandidaturou mluví nejčastěji. Rut Kolínská, kterou na prezidentský post doporučoval Václav Havel. Adéla Šípová, která převálcovala své soupeře v boji o senátorské křeslo. Která z nich by se vám na Hradě líbila nejvíc? Vyzpovídali jsme pětici „prezidentek“ z titulní strany.
  • Feministická knihovnička Spolu s autorkami z knihovny Gender Studies jsme připravili přehled titulů, které formovaly ženské hnutí v jeho jednotlivých fázích. Od Vlastního pokoje přes Druhé pohlaví až po Ovoce poznání. Které knihy k nám stále živě promlouvají?
  • A pokud neumřela, pracuje dodnes „Čím víc pracujete, tím jste lepší. A o to víc chcete pracovat, protože zpětná vazba vám čechrá ego. A tak tomu přizpůsobíte celý svůj život,“ píše Michelle Losekoot v článku, ve kterém se každý workoholik zděšeně pozná. Jak se zbavit závislosti na práci ve společnosti, která výkon tak adoruje? A jak zjistíte, že máte problém?
  • Metafory našich životů Vyjasněme si pojmy, které zaznívají v diskusi o genderové nerovnosti. Skleněný strop, děravé potrubí, neviditelná práce… Pokud si nebudeme rozumět, těžko se na něčem můžeme dohodnout.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 4 komentáře

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Michal Macek | 4. 5. 2021 12:22

ahoj, filmu V siti sem se dlouho vyhybal (tusil sem co to bude za psycho), nakonec sem ho nedavno zhlidnul v archivu CT, cenzurovanou verzi (to mi bohate stacilo) a i kdyz sem tusil ze to bude mazec , musim uznat ze to bylo dost husty. Slecnam hereckam obdiv a respekt!

+1
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Anet O | 3. 5. 2021 18:24

To je krásný podcast. Věřím že paní Terezka bude jednou velká herečka. Má talent, je velmi inteligentní, je nádherná a reprezentativní. Milej člověk. Děkuji za inspiraci.

-1
Reagovat
Naše tipy