Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Na místo jedné z nejkrvavějších bitev v historii přijela na kole. Převlečená za muže popisovala válku

Markéta LukáškováNeznámé hrdinkyPodcast
První světová válka
Válka
Zpravodajství
Ženy a historie
Gabriela Knížková
| 6. 12. 2022 | 1 678
Na místo jedné z nejkrvavějších bitev v historii přijela na kole. Převlečená za muže popisovala válku
Dorothy Lawrence byla průkopnicí mezi válečnými zpravodajkami. Zdroj: Wikimedia Commons/Lenka Hatašová

Válečné zpravodajství patří mezi nejnáročnější a nejnebezpečnější novinářské disciplíny. Do druhé světové války bylo výsadou několika odvážných mužů, kteří se nebáli odjet do prvních linií. V roce 1915 se jedné ženě přesto podařilo přinést reportáž ze zákopů. Příběh Dorothy Lawrence, britské novinářky, která v převleku za vojáka deset dní mapovala dění přímo na frontě, představuje spisovatelka Markéta Lukášková v poslední epizodě podcastu Neznámé hrdinky.

Když v Evropě vypukla válka, tehdy devatenáctiletá Dorothy ucítila příležitost. Jako mladá novinářka by mohla získat věhlas a uznání tím, že veřejnosti přesně popíše situaci na frontě. Narazila ale na zásadní překážku – ženu mezi vojáky žádný vydavatel poslat nechtěl, nezbylo jí tak nic jiného než cestu do táborů podniknout o samotě.

Odcestovala proto do Paříže, kde začala s přípravami. Následujících šest týdnů si s pomocí britských vojáků potají kompletovala uniformu: jeden den dostala starý kabát, ten další boty nebo kalhoty. Finální vybavení už oblékala jako vojín Dennis Smith. Do obce Albert v departementu Somme, kde se brzy měla odehrát jedna z nejkrvavějších bitev v historii, přijela sama na kole.

Věděla, že má před sebou složitý úkol. Musí držet krok s vojskem a zvládnout práci s výbušninami, která připadala na její jednotku: především ale nesmí nikomu odhalit, že je ve skutečnosti žena. Prsa si zploštila speciálně upraveným korzetem. Jemnou světlou pleť, tehdejší znak dívky z dobré rodiny, si potřela šťávou z granátových jablek, aby vypadala ošlehaně. Vlasy si nechala ostříhat nakrátko a vyrazila na pochod po blátivém francouzském venkově.

Markéta Lukášková pochází z Českých Budějovic. Působila jako redaktorka časopisů Týden či Maxim, vedla Reflex.cz. Je autorkou knih Losos v kaluži, Panda v nesnázích, InTyMně, Vlaštovka v bublině a Majonéza k snídani. Na podzim roku 2020 začala publikovat podcast Příběh, který se opravdu stal. Na základě podcastu vydala v roce 2022 knihu Co vás v dějáku nenaučili, která přibližuje dění v Československu za doby komunistické totality.

Ke psaní ji přivedl osobní hrůzný zážitek

Dorothy se narodila na farnosti Hendon v hrabství Middlesex v jihovýchodní Anglii, patrně jako nemanželské dítě. Ve třinácti letech přišla o matku: dospívající dívku proto adoptovali církevní poručníci v Salisbury. V místní komunitě platili za vážený manželský pár, mladá novinářka ale později prozradila, že ji adoptivní otec v dětství zneužíval, píše britský časopis The Heroine Collective

Útěchu nacházela v psaní a brzy se rozhodla, že se v dospělosti stane novinářkou. Do novin však na počátku dvacátého století nepsaly skoro žádné ženy. Dorothy se sice podařilo publikovat několik článků v The Times a literárním časopise The Pall Mall Magazine, jako autorka na volné noze ale živořila na nízkých honorářích. Až přesvědčila šéfredaktora Timesů, aby jí pomohl sehnat pas, a vydala se do Paříže odhodlaná proniknout na frontu.

Svou pravou tvář musela v bitevním poli v průběhu první světové války důsledně skrývat. Jejím „zeleným spolupachatelem“, jak nazývala vojáky v poli, kteří chránili její identitu, se stal voják Tommy Dunn. Společně pochodovali a umisťovali nášlapné miny. Dlouhé dny ve vlhku a zimě se ale brzy začaly podepisovat na dívčině zdraví. Dorothy se obávala, že ji nemoci prozradí a že tím uškodí také svým komplicům. Nakonec proto dospěla k těžkému rozhodnutí: přiznat, kým je, a své působení ve vojsku ukončit. 

Jak reagovali velitelé na zjištění, že do jejich armády pronikla žena? Podařilo se Dorothy reportáž publikovat a stát se slavnou, jak si od mládí přála? A co dalšího ji v životě čekalo poté, co válka skončila? Poslechněte si závěrečný díl podcastu Neznámé hrdinky s Markétou Lukáškovou.

Markéta Lukášková Neznámé hrdinkyFoto: Lenka Hatašová / grafika Heroine

Markéta Lukášková objevuje zapomenuté příběhy v podcastu Neznámé hrdinky

Podcast Neznámé hrdinky

Neznámé hrdinky je podcastová série, kterou pro Heroine natočila spisovatelka a publicistka Markéta Lukášková. Seriál postupně představuje historicky významné ženy, které vypadly z učebnic dějepisu i přesto, že dokázaly změnit běh světa. Poslechnout si ho můžete na webu heroine.cz a na podcastových platformách Spotify a Apple Podcasts.

 

 

Poslechněte si předchozí díly:

 1. Andrée de Jongh. Belgická odbojářka, která pašovala vojáky přes hory
 2. Cecilia Payne. Jedna z prvních astrofyziček, která objevila složení hvězd
 3. Barbara Lauwers. Češka, která ve Spojených státech vedla psychologickou válku s nacisty
 4. Marie Schmolková. Žena, která do Československa přivedla Nicolase Wintona

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze