Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Byla jen asistentka a rozklíčovala složení hvězd. Lukášková představuje jednu z prvních astrofyziček

Cecilia Payne
Fyzika
Hvězdy
Markéta LukáškováNeznámé hrdinkyPodcastVědaŽeny a historie
Ženy a věda
Gabriela Knížková
| 15. 11. 2022 | 2 komentáře | 1 387
Byla jen asistentka a rozklíčovala složení hvězd. Lukášková představuje jednu z prvních astrofyziček
Hrdinkou druhé epizody podcastu je astronomka Cecilia Payne. Zdroj: Smithsonian Institution Archives/Lenka Hatašová

Z čeho se skládají hvězdy? Otázka, která ovlivnila studium astronomie na desítky let dopředu. V roce 1925 si ji položila Cecilia Payne. Až o 35 později označil vědec Otto Struve její dizertační práci za „nejskvělejší v historii oboru“. Vědkyně původem z Anglie se navzdory svým objevům stala profesorkou až v druhé polovině 50. let. Její příběh zmapovala Markéta Lukášková v druhé epizodě podcastu Heroine Neznámé hrdinky.

„Můj pohled na svět se naprosto změnil. Když jsem se vrátila do pokoje, zjistila jsem, že dokážu celou lekci napsat slovo od slova,“ vzpomínala Cecilia na okamžik, který předurčil celou její životní dráhu. Byla jím přednáška astrofyzika Arthura Eddingtona o expedici na ostrov Principe, kterou si teprve devatenáctiletá Payne vyposlechla krátce po nástupu na prestižní univerzitu v Cambridge. Eddingtonovi se díky pozorování zatmění Slunce podařilo prokázat Einsteinovu teorii relativity: Cecilia byla jeho závěry unešená.  

Když pak cambridgeská observatoř uspořádala den otevřených dveří, kladla mladá zvídavá žena původem z malého města poblíž Londýna tolik otázek, že se jí dostalo pozornosti od samotného Eddingtona. Ten si Cecilii vzal pod křídla a umožnil jí, aby studovala v tamní astronomické knihovně. Ambiciózní studentce ale unierzitní kampus brzy přestal stačit: cítila, že lepší příležitosti na ni čekají za oceánem.

V roce 1923 Cecilia získala stipendium ke studiu na Harvard College Observatory v Massachusetts po korespondenci s jejím ředitelem Harlowem Shapleym. Zapojila se do studia hvězdných spekter, jejichž klasifikace se už dříve podařila americké astronomce Annie Jump Cannon.   

Vodík a hélium

Hvězdné spektrum je, zjednodušeně řečeno, záření hvězdy rozložené do jednotlivých barev podle vlnových délek. Jako první se studiem spekter začali v polovině 19. století zabývat Němci Gustav Kirchoff and Robert Bunsen, na něž navázal Angličan William Huggins. Spektrální analýza či spektroskopie, jak se fyzikální obor nazývá, se ukázala jako naprosto zásadní objev pro určení chemického složení hvězd.

Markéta Lukášková pochází z Českých Budějovic. Působila jako redaktorka časopisů Týden či Maxim, vedla Reflex.cz. Je autorkou knih Losos v kaluži, Panda v nesnázích, InTyMně, Vlaštovka v bublině a Majonéza k snídani. Na podzim roku 2020 začala publikovat podcast Příběh, který se opravdu stal. Na základě podcastu vydala v roce 2022 knihu Co vás v dějáku nenaučili, která přibližuje dění v Československu za doby komunistické totality.

Cecilia v rámci svého výzkumu došla k závěru, že hvězdy jsou tvořeny převážně dvěma prvky: vodíkem a héliem. Její přelomový objev vehementně rozporoval například vlivný astronom Henry Norris Russell, který byl nejprve přesvědčen, že složení hvězd odpovídá tomu zemskému. Už v roce 1929 byl ale nucen svůj postoj přehodnotit a uznat, že Cecilia měla pravdu. 

V roce 1938 se Cecilia na Harvardu stala lektorkou astronomie. Navzdory tomu, že vedla řadu kurzů, se ale její jméno v katalogu univerzity objevilo až po druhé světové válce. V průběhu 30. let tak oficiálně zůstávala technickou asistentkou ředitele Shapleyho, přestože sama vedla přednášky, radila studentům a pokračovala v bádání. 

Dočkala se Cecilia nakonec od vědecké komunity uznání, které jí právem náleželo? A jak jí studium vesmíru pomohlo v osobním životě? Dozvíte se to v druhé epizodě podcastu Neznámé hrdinky, který pro magazín Heroine připravuje Markéta Lukášková. 

Poslechněte si celý díl speciální série Hlasu Heroine na Spotify nebo Apple Podcast

Markéta Lukášková Neznámé hrdinkyFoto: Lenka Hatašová / grafika Heroine

Markéta Lukášková objevuje zapomenuté příběhy v podcastu Neznámé hrdinky

Podcast Neznámé hrdinky

Neznámé hrdinky je podcastová série, kterou pro Heroine natočila spisovatelka a publicistka Markéta Lukášková. Seriál postupně představí historické ženy, které vypadly z učebnic dějepisu i přesto, že dokázaly změnit běh světa. Poslechnout si ho můžete na webu heroine.cz a na podcastových platformách.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 2 komentáře

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Iris | 16. 11. 2022 10:42

Podle počtu shlédnutí a komentářů níže se zdá, že ženská hrdinka v oboru astronomie feministické čtenářky moc nezajímá. Čím to jenom může být. Že by zase ten prokletý patriarchát?

-2
Reagovat