Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Patří k největším hrdinkám válečné špionáže. V Česku neznámá, v USA vedla psychologickou válku

Barbara Lauwers
druhá světová válkaMarkéta LukáškováNeznámé hrdinkyPodcast
Spojené státy americké
USAŽeny a historie
Ženy v armádě
Gabriela Knížková
| 22. 11. 2022 | 12 410
Patří k největším hrdinkám válečné špionáže. V Česku neznámá, v USA vedla psychologickou válku
Hrdinka třetí epizody byla první Češkou v americké armádě. Zdroj: Barbara A. Wilson/Lenka Hatašová

Odpočívá na Arlingtonském národním hřbitově po boku prezidentů a řadí se k největším hrdinkám druhé světové války. Barbara Lauwers, původním jménem Božena Hauserová byla rodačka z Československa, ve čtyřicátých letech vedla úspěšnou psychologickou válku proti nacistům a dařilo se jí demoralizovat německou armádu. Poslechněte si její příběh od spisovatelky Markéty Lukáškové v dalším díle podcastu Heroine Neznámé hrdinky.

Barbara Lauwers se narodila v Brně, osud ji ale zavedl na řadu míst po celém světě, včetně Belgického Konga, Ameriky, Alžírska nebo Říma. Vystudovaná právnička se původně nechala zaměstnat v Baťově továrně ve Zlíně. Právě tam se coby podniková advokátka a novinářka seznámila s manželem, Američanem Charlesem Lauwersem. Když se pár narychlo bral v březnu 1939, nad Evropou už se stahovala mračna – den před jejich svatbou totiž Hitler obsadil Československo a nechal vyhlásit protektorát Čechy a Morava.

Manželé proto na popud Baťova závodu zmizeli do Konga, kde měli pracovat jako dosud v jednom z nově otevřených afrických Baťových závodů. V roce 1941 se přestěhovali do Spojených států. Válka je ale dohnala i tam. Po bombardování Pearl Harboru Charles narukoval do americké armády a ona zamířila do Washingtonu na žádost Jana Masaryka, s nímž se náhodou setkala na fotbalovém zápase. „Pokynul, abych přistoupila, a řekl: ‚Marš do Washingtonu, na velvyslanectví potřebují lidi, co umějí číst a psát,‘“ vzpomínala Božena na setkání s Masarykem podle serveru Lidovky.cz.

V létě 1943 Lauwers získala americké občanství – své nové zemi se přitom rozhodla sloužit stejně jako její manžel. Aby v armádě nemátla slovanským jménem, rozhodla se změnit si jméno na Barbaru. Mluvila plynule česky, slovensky, anglicky, německy i francouzsky: měla tak ideální výbavu na to, aby pracovala ve zvláštních službách.

Úspěch Kysaného zelí 

Markéta Lukášková pochází z Českých Budějovic. Působila jako redaktorka časopisů Týden či Maxim, vedla Reflex.cz. Je autorkou knih Losos v kaluži, Panda v nesnázích, InTyMně, Vlaštovka v bublině a Majonéza k snídani. Na podzim roku 2020 začala publikovat podcast Příběh, který se opravdu stal. Na základě podcastu vydala v roce 2022 knihu Co vás v dějáku nenaučili, která přibližuje dění v Československu za doby komunistické totality.

První důležitý úkol na ni čekal v Římě. Operace Sauerkraut, v překladu Kysané zelí, měla podrývat morálku vojáků wehrmachtu: americké tajné služby ji spustily v červnu 1944 poté, co se skupina frustrovaných německých důstojníků pokusila provést atentát na samotného říšského Vůdce. Lauwers sestavila tým německých zajatců pro práci v kontrarozvědce a psychologické válce. Vězni pracovali jako tzv. „ševci“ – špioni, kteří vytvářejí falešné pasy, víza, diplomy a další dokumenty. Cílem operace bylo vypouštět mezi Němce informace o nespokojenosti velení se směřováním války, a podrážet tak Hitlerovu autoritu. 

Lauwers se účastnila mnoha úspěšných akcí. K jejímu nejuznávanějšímu zásahu ale došlo náhodou: zaslechla totiž německého zajatce mluvit o českých a slovenských vojácích přidělených k jejich velení. Ti museli vykonávat podřadné práce v okolí táborů.

Lauwers se vrhla do akce a s pomocí českých a slovenských psacích strojů, které byly k dispozici ve Vatikánu, vytvořila dva letáky – v každém jazyce jeden. Zpráva, kterou napsala, byla masově rozšířena a vysílána také v BBC: Lauwers v ní na Čechoslováky apelovala, aby se nenechávali využívat a přešli ke Spojencům. „Setřeste ze sebe německou ostudu, přejděte k partyzánům,“ napsala podle deníku Los Angeles Times. Její vliv byl významný, protože během jednoho týdne přešly stovky vojáků ke spojeneckým liniím. A po kapsách nosili Barbařiny letáky. 

Jak pokračoval život špionky poté, co se spojeneckým silám podařilo nad Německem zvítězit? A jak přínos Lauwers ocenili Američané? Dozvíte se to ve třetí epizodě podcastu Neznámé hrdinky s Markétou Lukáškovou, také na Apple Podcast nebo na Spotify.

Markéta Lukášková Neznámé hrdinkyFoto: Lenka Hatašová / grafika Heroine

Markéta Lukášková objevuje zapomenuté příběhy v podcastu Neznámé hrdinky

Podcast Neznámé hrdinky

Neznámé hrdinky je podcastová série, kterou pro Heroine natočila spisovatelka a publicistka Markéta Lukášková. Seriál postupně představí historické ženy, které vypadly z učebnic dějepisu i přesto, že dokázaly změnit běh světa. Poslechnout si ho můžete na webu heroine.cz a na podcastových platformách.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze