Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Pašovala vojáky přes hory. Lukášková popisuje jednu z nejtěžších válečných misí belgické odbojářky

Andrée de Jongh
Belgie
druhá světová válka
Edith Cavell
Markéta LukáškováNeznámé hrdinkyPodcast
Významné ženy v historii
Ženy a historie
Ženy druhé světové války
Ženy v odboji
Gabriela Knížková
| 8. 11. 2022 | 18 komentářů | 2 687
Pašovala vojáky přes hory. Lukášková popisuje jednu z nejtěžších válečných misí belgické odbojářky
Markéta Lukášková v první epizodě podcastu představuje Andrée de Jongh. Zdroj: Imperial War Museum/Lenka Hatašová

Vojáci jí říkali Dédée, v překladu „malá matka“. Andrée de Jongh ještě nebylo pětadvacet, když začala převádět britské jednotky z německou armádou okupované Belgie. Během druhé světové války pomohla dopravit domů asi osm set mužů po strastiplné cestě přes Pyreneje, která vedla na britský konzulát ve Španělsku. Nebezpečná mise ji skoro stála život. Odvážnou belgickou odbojářku představuje v prvním díle podcastové série Neznámé hrdinky spisovatelka a publicistka Markéta Lukášková.

První z hrdinek pětidílné série se narodila jako Andrée Eugénie Adrienne de Jongh v listopadu 1916 v Belgii. Světem tehdy zmítal do té doby nejzávažnější konflikt, jaký lidstvo zažilo. Pouhý rok před narozením Andrée Němci popravili matrikářku Červeného kříže Edith Cavell za to, že pomohla asi dvěma stům vojákům uprchnout z Belgie do neutrálního Nizozemska. Příběh údajně na dceru ředitele školy v belgickém Schaerbeeku v dětství velmi zapůsobil: tehdy však ještě netušila, že jednoho dne půjde ve stopách svého idolu.

Příležitost nastala v květnu 1940, kdy německá armáda do země vtrhla napodruhé. De Jongh v té době pracovala jako reklamní výtvarnice. Válečná okupace ji ale přiměla dosavadní dráhu vyměnit za uniformu zdravotní sestry v Bruselu. Mezi jejími pacienty byli také zajatí britští vojáci, kterým prostřednictvím Červeného kříže zajišťovala korespondenci domů.

Rychle jako kometa

Andrée se díky zkušenostem z nemocnice rozhodla po vzoru zmiňované Edith Cavell zorganizovat únikovou trasu pro vojáky a letce, kteří se toužili z bojové vřavy vrátit zpět na ostrovy. Společně se svým otcem Frédericem vytvořila síť několika bezpečných domů v Bruselu a okolí, kde muži mohli přebývat a dostat potřebné ošetření. Andrée se podařilo přesvědčit britské úředníky, aby únikové lince poskytli finanční a logistickou podporu. Pro trasu se vžil název Comet (Kometa) jako narážka na rychlost, s jakou se musely skupinky pohybovat hornatým terénem.

Markéta Lukášková pochází z Českých Budějovic. Působila jako redaktorka časopisů Týden či Maxim, vedla Reflex.cz. Je autorkou knih Losos v kaluži, Panda v nesnázích, InTyMně, Vlaštovka v bublině a Majonéza k snídani. Na podzim roku 2020 začala publikovat podcast Příběh, který se opravdu stal. Na základě podcastu vydala v roce 2022 knihu Co vás v dějáku nenaučili, která přibližuje dění v Československu za doby komunistické totality.

Ani úkol organizátorů v žádném případě nebyl jednoduchý: vojáci museli získat falešné identity, civilní oblečení a zůstat po celou délku náročné trasy v utajení. Vedením operace byl pověřen poddůstojník Airey Neave, který už si dříve prošel německou věznicí na hradě Colditz, odkud uprchl zpět do Anglie. Neave byl členem zpravodajské složky MI9, jejímž úkolem bylo zaštiťovat bezpečný návrat členů armády.  

„Její oči úplně žhnuly. Vyzařovala absolutní sebedůvěru,“ vzpomínal na de Jongh podle deníku The New York Times jeden z jejích svěřenců. Na medaili, kterou získala po válce od Spojených států, stojí, že „si vybrala jednu z nejtěžších misí celé války“. Lince Comet se podařilo vrátit do Británie asi osm set spojeneckých vojáků. Více než sto z těch, kteří na cestě pomáhali, ale bylo zajato a popraveno. 

Jaký osud čekal samotnou de Jongh, která si pro sebe zvolila jeden z nejnebezpečnějších způsobů odboje? Poslechněte si první epizodu podcastu Neznámé hrdinky magazínu Heroine. Markéta Lukášková vám v ní mimo jiné prozradí, jestli charismatická brunetka přezdívaná Pošťák následovala vzor Edith Cavell až do podobně hořkého konce. 

Poslechněte si celý díl speciální série Hlasu Heroine na Spotify nebo Apple Podcast.   

Markéta Lukášková Neznámé hrdinkyFoto: Lenka Hatašová / grafika Heroine

Markéta Lukášková objevuje zapomenuté příběhy v podcastu Neznámé hrdinky

Podcast Neznámé hrdinky

Neznámé hrdinky je podcastová série, kterou pro Heroine natočila spisovatelka a publicistka Markéta Lukášková. Seriál postupně představí historické ženy, které vypadly z učebnic dějepisu i přesto, že dokázaly změnit běh světa. Poslechnout si ho můžete na webu heroine.cz a na podcastových platformách.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 18 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

iklenikova | 8. 11. 2022 15:19

Zachraňovala vojáky, kteří byli třeba sestřeleni nad nepřátelským územím. Padli by do zajetí nebo by byli zabiti. Díky Andrée de Jongh se dostali zpátky domů a případně byli znovu nasazeni. Poslechněte si celý příběh, je to celkem fascinující story.

+1
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Lady Di | 8. 11. 2022 11:48

100 lidí bylo popraveno a její oči žhnuly absolutní sebedůvěru?

-2
Reagovat