Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Přestaňme růst, jinak nepřežijeme, hlásá nové hnutí. K odvrácení krize udržitelný rozvoj nestačí

Svět tak, jak ho známe, zaniká a zatím neznáme odpovědi na to, jak žít v budoucnu. Jednou z možností je zpomalit, přestat se zaklínat pokrokem a zastavit neudržitelný rozvoj. Hnutí nerůstu představuje transformaci celé společnosti a možná je to naše poslední šance. Přinášíme osobní reportáž Zuzany Kašparové z nerůstové konference, která se v září konala v Brně.

Pravidlo brokolicového semínka. Čtu na flipchartu před sebou a začínají se mi sbíhat sliny. Jsem hladová a mám ráda brokolici. Ne každý to má ale stejně, brokolice je zelená, nechutně zdravá a má dost specifickou chuť. Naopak takový bonbon je sladký, barevný a uspokojí naše chuťové pohárky téměř instantně. Dala bych si. Hned na začátku první české nerůstové (ne)konference, kterou na konci léta v Brně společně uspořádaly organizace Na Zemi, platforma pro sociálně-ekologickou transformaci Re:set, Katedra environmentálních studií FSS a německá neziskovka Konzeptwerk Neue Ökonomie, však moderátoři úvodního bloku Tadeáš Žďárský s Annou Kárníkovou usměrňují naše očekávání, když přirovnávají nadcházející zkušenost spíš k tomu semínku.

Aktuální číslo

  • Jak se měníme, když nám do života vstoupí děti? A jak ony změní svět?
  • Rozhovor Josefa Šlerky s novinářkou Sašou Uhlovou
  • Pasivní agrese. Jak ji poznat a jak na ni reagovat?
  • Kolem 50. roku řeší ženy různorodé problémy spojené s přechodem. Jejich péči ale potřebují také jejich příbuzní. Jak se s takovou zátěží vyrovnat?
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!