E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Endometriózu má jedna žena z deseti. Proč o ní ale stále víme tak málo?

12. září 2023
111 645

Endometrióza je nemoc, která postihuje 1 z 10 žen napříč celým světem. Projevuje se velmi silnými bolestmi a patří k nejčastějším příčinám neplodnosti u žen. I přes toto vysoké číslo většina lidí netuší, co tento pojem vlastně znamená. Proč se dosud neví, jakou má příčinu a kde hledat pomoc?

Foto: Marina Vitale on Unsplash

Reprodukční zdraví. Téma extrémně důležité, v Česku se ale probírá spíše doma za zavřenými dveřmi. Nedostatečná informovanost a zlehčování potíží vedou k tomu, že mají ženy a dívky strach svěřit se se svými potížemi. Bez informací a diskuse se ale společnost nemůže posunout kupředu.

„Ženské reprodukční zdraví mi stále přijde upozaděné, podceňované, bagatelizované, a přitom je tak klíčové. Patří k tématům, o kterých se společnost stále ostýchá nahlas mluvit,“ říká reportérka Lea Surovcová, která se zdravotní tematikou zabývá dlouhodobě, ale přiznává, že ji samotnou překvapila obrovská reakce žen po odvysílání reportáže o  endometrióze. „Takovou jsem dodnes nezažila, a to jsem natáčela o mnoha závažných diagnózách a dopadech. Ženy mi posílaly e-maily a velké množství zpráv na sociální sítě. Většina zpráv začínala větou – Konečně se o tom mluví,“ popisuje. K dalšímu překvapení pak patřilo to, že i  ženy v jejím bezprostředním okolí se s podobnými potížemi potýkaly a ona o tom neměla ani tušení. „Jedna má kamarádka mi doslova řekla, že kdyby o nemoci věděla dřív, možná by stihla otěhotnět,“ dodává.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!