Koupit vstupenky na konferenci Heroine

Jako by někdo vytáhl kabel ze zásuvky. Příběhy žen, které operace navždy připravila o rozkoš

Klíčem k ženskému intimnímu zdraví je orgán, který na první pohled vypadá drobně. Nesprávně provedené zákroky ho ale mohou poškodit zevnitř i zvenčí a jeho poraněním pacientky definitivně připravit o schopnost vyvrcholení. Jaké to je, když se vám to stane, ale lékaři vám nevěří, vyprávějí tři ženy ze Spojených států.

Foto: O klitoris se v lékařské komunitě pořád nikdo moc nezajímá. Zdroj: Shutterstock

Když Gillian před čtyřmi lety doktor doporučil biopsii, aby otestoval, zda ta malá bílá léze v blízkosti její vulvy není zhoubná, váhala. Je zdravotní sestra a ten postup se jí nezdál zrovna standardní, ale nakonec uznala lékařskou autoritu a souhlasila. 

„Nikdy jsem nepracovala v gynekologii. Moc jsem toho o tomhle oboru nevěděla,“ sdělila deníku The New York Times. Biopsie probíhala za pomoci epiduralu. Aby lékař zastavil krvácení, přimáčknul Gillian vulvu tak, že navzdory anestezii křičela. Asi o měsíc později žena zkusila mít sex se svým přítelem, když jí to došlo: už není schopná dosahovat orgasmu. Vzrušila se, ale ve chvíli, kdy měla vyvrcholit, se pocity najednou rozplynuly do prázdna. „Takhle to funguje dodnes,“ dodává.

Foto: Shutterstock

Ženský orgasmus: Dřív bez něj nešlo otěhotnět, pak byl zakazován. Dnes víme víc, orgasm gap ale trvá

Sex

Když se s problémem svěřila svému gynekologovi, řekl jí, že důvodem je možné zjizvení: jde o dočasnou překážku, která brzy odezní, uklidňoval ji. Jenže nic takového se nestalo. Gillian začala obcházet specialisty a doufala, že některý z nich přijde s adekvátním vysvětlením – a hlavně s řešením. Místo toho ale objevila jinou, překvapivou skutečnost: o jejím klitorisu se lékařský personál bavit vůbec nechtěl. 

Urolog ji nejprve přirovnal k oběti znásilnění a vyhodnotil, že za „zmizelé“ orgasmy může trauma z podstoupené biopsie. Další nabízenou diagnózou byla perimenopauza a projev stárnutí, na nějž dostala Gillian na předpis mast s testosteronem. Kdykoliv přitom znovu zmínila hlavní jádro problému – svůj klitoris – byly jí odpovědí jen prázdné pohledy. „Koukali na mě, jako bych byla úplný blázen. Pořád jsem opakovala, že je něco špatně s mým klitorisem, ale nikdo nechtěl tohle téma otevřít nebo ho vůbec jako téma brát.“ 

Poznámka pod čarou 

To, že se o klitorisu medikové téměř neučí, uznává uroložka a sexuoložka Rachel Rubin, pracující ve Washingtonu. „Nepamatuju si ze školy nic, co by stálo za zmínku. Možná byla někde v učebnici poznámka pod čarou,“ uvažuje. Teprve na stáži se dozvěděla, jak klitoris správně prohlédnout. 

Poštěváček totiž není jen viditelný záhyb stimulovaný při sexu zvnějšku: celý orgán je ve skutečnosti mnohem větší a obepíná vaginu z více stran. Tkáň klitorisu je podobná penisu a při vzrušení se zvětšuje. Prostupují jím tisíce nervových zakončení – mnohem více, než se dříve předpokládalo. K poškození nervů tak může podle odborníků dojít i při zdánlivě nesouvisejících zákrocích.

Zatímco funkce penisu doktory zajímala odjakživa, jeho ženský ekvivalent občas zůstává trochu upozaděný. Pro zajímavost, v některých učebnicích biologie pro základní školy dodnes klitoris chybí úplně, jak zaznívá například v dokumentární sérii České televize Kronika orgasmu

Pro pacientky to může mít dalekosáhlé následky. Kromě Gillian je toho důkazem také Londýňanka Julie. V roce 2012 podstoupila drobnou operaci kyčle: od té doby se s orgasmem musela nadobro rozloučit. „Bylo to, jako by někdo vytáhl kabel ze zásuvky. Všechno umřelo,“ vyprávěla. O mnoho let později zjistila, že za poškozením pravděpodobně stála znehybňovací pomůcka vložená na operačním sále mezi nohy. 

Přepište učebnice 

Na nedostatek informací o klitorisu upozorňuje také šestatřicetiletá americká aktivistka Jessica Pin. Na prahu dospělosti podstoupila operaci malých stydkých pysků – visely jí totiž přes ty velké, což jí nepřipadalo hezké. Výsledek byl podobný jako u předchozích dvou žen: v klitorisu dodnes necítí skoro nic. Lékař jí totiž bez jejího vědomí odstranil i kožní záhyb překrývající klitoris, čímž místo znecitlivěl. Odškodnění se od operatéra nedočkala, zato nálepky hysterky ano.

Když Pin nastoupila na lékařskou fakultu, uvědomila si, že její skripta poštěváček skoro nezmiňují. S pomocí otce, plastického chirurga, se jí podařilo publikovat studii, v níž dokazuje, že hustá síť nervů klitorisu leží hluboko ve tkáni. Od té doby se snaží přesvědčovat nakladatele, kteří vydávají anatomické příručky, aby svoje knihy upravili v souladu s nejnovějšími zjištěními.  

„Je typické, že ženy v podobné situaci jako já zažívají gaslighting a je jim předhazováno, že si problémy vytvářejí ve vlastní hlavě. Vulvu a ženskou sexualitu v medicíně pořád bagatelizujeme,“ uvedla Pin v roce 2019 ve virálním příspěvku na sociální síti Reddit. Dílčí úspěchy už ale přece jen zaznamenala: některé americké učebnice vlivem její kampaně informace o klitorisu rozšířily. S dalšími autory však stále svádí marné spory.

Zvážit rizika

Gynekoložka Táňa Glosová podotýká, že se v Česku při studiu ani v rámci lékařské praxe nikdy nesetkala s nedostatkem informací o klitorisu a nervech, které jím prostupují. „Každý chirurg operující v této oblasti ví, že cévní i nervové zásobení ženského genitálu vykazuje určitou variabilitu a i samy ženy popisují různou citlivost v různých oblastech. Při operování je nutné dodržovat stanovené postupy a operovat co nejvíce fyziologicky, aby nedošlo k narušení této citlivé funkce. Až na výjimky nejsou komplikace mající za následek narušenou sexuální funkci dané nešikovností lékaře, ale samotným charakterem operace, vysvětluje pro web Heroine.cz.

Vysvětlete dětem, co je porno. A radši dřív, než jste to měli v plánu

Výchova

U každého zákroku je podle ní nutné zvážit, zda má pacient vědět skutečně o všech rizicích, která mohou nastat, zejména pokud jde o vzácné případy. „V mnoha případech to jen zvyšuje stres z operace a ničemu nepomáhá,“ zdůrazňuje. „U kosmetických výkonů na vlastní žádost je situace jiná, tam bych doporučovala pacienty poučovat podrobně o všem, co je může potkat, aby nedocházelo k výše popsaným situacím. I nejmenší operace se může zkomplikovat krvácením, zánětem nebo sekundárním poraněním v operované oblasti. Vždy jde o zvážení poměru přínosu a rizika. Dobrou zprávou ale je, že naprostá většina operací v gynekologické oblasti závažný vliv na sexuální funkce nemá.“

Glosová apeluje na to, aby se pacientky o problémech nestyděly s lékaři mluvit a případně přešly k někomu, ke komu mají důvěru. Ženy podle ní často opomíjejí také fakt, že i klitoris může být místem přednádorových změn: je proto potřeba si všímat nejen jeho funkce, ale také vzhledu. „Setkáváme se i s případy, kdy žena abnormality v oblasti klitorisu ignoruje a přichází až ve fázi pokročilé rakoviny. Diagnostika takové abnormality se provádí pouze biopsií a léčba naruší sexualitu skoro ve sto procentech,“ varuje.

Schopnost dosahovat orgasmu není jen příjemný „bonus“, bez něhož se ženy obejdou – o jeho ztrátu je nutné se zajímat, a to jak ze strany lékařů, tak pacientek. Ženské vyvrcholení totiž není záhada provázaná jedině s psychikou, ale přirozená biologická funkce, která významně ovliňuje kvalitu života.

Foto: Sexshop

Testovaly jsme:

Alice

Testovala jsem vakuovou pumpu s jazýčkem. Pomůcka má intuitivní ovládání, ovšem jako handikepovaný člověk na vozíčku jsem k vyzkoušení musela přizvat manžela. Pro mě samotnou bylo použití složitější, tlačítka jsou menší a blízko u sebe. Zvon hezky přilne, je ovšem potřeba odhadnout správnou intenzitu podtlaku, jinak mohou hrozit následné nepříjemnosti na pokožce. Doporučuji proto na začátku trénovat vypínání a zapínání podtlaku třeba na stehně. Kmitající jazýček jsem využila za použití lubrikantu nejen u sebe, ale i u manžela – na samotnou uzdičku žaludu – a výsledek se brzy dostavil.  

Basic X AdorAmor, vakuová pumpa s jazýčkem a vibracemi

Model nabízí devět variant kmitání jazýčku a tři intenzity vibrací a kmitání, což má napodobit orální techniku. Po stisknutí tlačítka se ve zvonu začne vytvářet vakuum, a to v šesti různých variantách. Cena: 1899 Kč.

Foto: Sexshop.cz
Martina

Masážní hlavice je již třetí krásná a designová „hračka“, kterou jsem měla možnost vyzkoušet. Na první pohled zaujme svou neonově růžovou barvou a prohnutým ladným tělem. Je heboučká a sametová na dotek. Masážní hlavice je skutečně všestranná. Lze ji použít na celé tělo, třeba i na uvolnění krční páteře. Já testovala na stimulaci poštěváčku. Intenzitu vibrací je možné si vybrat ve třech rychlostech a v sedmi módech, takže si vybere každý. Já osobně vsadila na lehce vzrůstající vibrace. Výsledek? Naprostá bomba.

Boom Twinhead

Masážní hlavice vibruje na obou stranách pomocí dvou motorů. Celý model se ovládá pomocí tří tlačítek, kterými se volí ze sedmi vibračních módů a tří rychlostí. Cena: 1699 Kč.

Foto: Sexshop.cz
Zdenka

V první fázi jsem byla překvapena vzhledem a tvarem podtlakového stimulátoru. Líbí se mi velikost a materiál, ze kterého je stimulátor vyroben. Dalším kladem jsou vibrace, které si můžete navolit sama v různých intenzitách: dokážou dovést k neskutečnému orgasmu. Stimulátor jsem zkusila použít jak zevnitř, tak i zvnějšku. O tenhle zážitek jsem určitě nemohla připravit partnerku. Proto jsme hračku hned vyzkoušely a společné vyvrcholení na sebe nenechalo dlouho čekat. Jediné, co bych produktu vytkla, je hlasitost. To však nic nemění na výsledku! Určitě bych ho doporučila ostatním ženám.

Basic X Alvis

Oboustranný stimulátor vibrující nejen na obou koncích, ale i uprostřed. Kónická tyčinka nabízí výběr z 10 různých módů. Silikonový zobáček na jednom konci stimuluje klitoris pomocí podtlakových vln. Cena: 1099 Kč.

Aktuální číslo

  • Jak se školy vypořádají s nástupem AI?
  • Ženské zdraví se často zlehčuje a zanedbává. Nemusíme to ale "vydržet". 
  • My a nespavost. Existuje ideální spánek?
  • Příloha Heroine tentokrát od dětí pro nás i od nás pro děti.
Popup se zavře za 8s