E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Časová chudoba: Neodkládejte to, co vás těší, na dobu, až budete mít „všechno hotovo“

Máte pocit, že ve svém životě jen „fungujete“ a nemáte prostor na zážitky, které vás doopravdy těší? Anebo Vaši radost dusí permanentní stres z přemíry povinností? Vyzkoušejte, jak znovu otevřít dveře radosti, i když práce, stres a povinnosti nikam nezmizí. Autorka Šťastné knihy, která se mnoho let věnovala testování způsobů, jak být v životě šťastnější, shrnuje svá zjištění i poznatky vědců a vědkyň.

Psychologové upozorňují, že časově bohatší se paradoxně cítíme ve chvíli, kdy si dovolíme s časem tak trochu plýtvat.Foto: Gabriela Knížková/Midjourney

Moje dcera Bety si kdysi k sedmým narozeninám přála hračku zvanou nehtové studio. Byl to obří plastový krám s několika maličkými lahvičkami laků na nehty ve všech odstínech růžové a sadou titěrných piksliček s různobarevnými třpytkami. Představovala si, že díky vlastnictví nehtového studia se její život zásadně změní k lepšímu a v lakování nehtů viděla svou zářnou budoucnost.

Feel Good konference karta
Foto: Jana Urbánková

Feel Good by Heroine

Přijďte na půlden zážitkových workshopů a inspirativních přednášek. Načerpáte novou energii a čerstvé nápady. Čeká vás:

  • Vystoupení publicistky Šárky Homfray, burleskní divy Zorye Blue, hudebnice Ridiny Ahmedové a dalších
  • Meditace
  • Jóga
  • Zdravá výživa
Chci si odpočinout

Dopadlo to trochu jinak. Plán na kariéru nehtové umělkyně už po pár dnech upadl v zapomnění. V následujících týdnech se jednotlivé lahvičky povalovaly zapomenuté po celém bytě, rozsypané třpytky se už navždy zažraly do koberce a ten velký plastový stojan jsem asi po půlroce vyhodila, aniž by si toho Bety vůbec všimla.

Tušila jsem, že to tak dopadne. Ale vím, že i já sama často dělám stejnou chybu. Špatně odhadnu, díky čemu budu v budoucnu šťastnější. Psychologové tomu říkají „afektivní prognostická chyba“ a týká se každého, kdo někdy uvěřil, že za splnění nějaké konkrétní podmínky bude jeho život už napořád šťastnější než předtím. Až se přestěhuju, až potkám toho pravého, až změním práci…

Epidemie časové chudoby

Naše schopnost být šťastní je do značné míry předurčena geneticky, podle odborníků zhruba z padesáti procent. Částečně ji limitují také životní okolnosti, které nemůžeme ovlivnit. Ale i tak zbývá prostor pro naši vlastní aktivitu, rozhodnutí, každodenní návyky, které mohou pocity radosti a štěstí nechávat růst, anebo je hubit.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!