přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Ztráta práce, rozpad těla, sebehodnota na nule. Co nám o ženách po padesátce říká film Substance?

28. říjen 2024
10 156

Proč se vyplatí udržovat polovinu lidstva v pocitu, že stárnout je něco špatného? Co je to ta grácie, se kterou bychom to správně měly dělat? A co nám hororové podobenství Substnace ukazuje o tom, co čeká ženy po padesátce? O kultu věčného mládí a hororu stárnutí diskutovala právnička Šárka Homfray, modelka Martina Šmuková a publicistka Tereza Domínová.

Šárka Homfray, Martina Šmuková a Tereza Domínová (zleva) debatují v podcastu Hlas Heroine o filmu Substance a tlaku kultu mládí, kterému ženy čelí.Foto: Valerie Mirić Tkadlčíková

Šárka Homfray se doslova otřásla hnusem, když si představila, že by si ona sama měla dát něco jako záhadnou substanci, jakou si pro vrácení mládí objednala hlavní postava televizní hvězdy, kterou ve filmu Substance ztvárnila Demi Moore. Po projekci filmu jsme téma stárnutí a ideálu věčného mládí rozebraly s hostkami živě nahrávané epizody podcastu Hlas Heroine – s právničkou a publicistkou Šárkou Homfray, modelkou a zakladatelkou nadačního fondu Pink Bubble, Martino Šmukovou a zasvěcené filmové postřehy doplnila filmová publicistka Tereza Domínová.

Poslechněte si epizodu podcastu Hlas Heroine o kultu mládí:

Na úvod Šárka Homfray připomněla, že často nejde o mládí jako takové a zachování mladistvého vzhledu a krásy, ale o ekonomickou existenci a hrozící ztrátu živobytí. Což je problém, který se v naší společnosti stále týká mnoha žen napříč obory. Nemusíte být televizní hvězda nebo modelka, aby se vám mohlo stát, že po padesátce budete mít horší vyhlídky na dobré pracovní uplatnění.

„Od svých sedmnácti let jsem posuzována podle toho, jak vypadám. Touha vypadat dokonale tam je a pořád se musíte porovnávat s někým dalším, i když nechcete,“ i Martina Šmuková, která v modelingu úspěšně pracuje od roku 1992, kdy se stala první vítězkou soutěže Elite Model Look v Česku. „Když si člověk uvědomí, že už je v jiné věkové kategorii, tak ono to není jednoduché,“ přiznává. „Byl okamžik, kdy jsem si říkala, že chci být ta stará vrásčitá babička, ale ještě ne! Ono to jde pomalu, postupně, ale najednou se probudíte a ty vrásky tam jsou. Mnohem víc než jste měla včera. Velmi rozumím té touze zůstat mladá,“ uvažovala.

Podívejte se na debatu o filmu Substance ve fotogalerii:

Děláme si to samy?

„Režisérka filmu Coralie Fargeat a herečka Demi Moore mluví často o násilí, které směřujeme samy na sebe ve vztahu ke stáří a stárnutí. To se týká fyzického násilí, ale i psychického násilí, když k sobě promlouváme do zrcadla ne úplně lichotivě. To je něco, co odstartovalo námět filmu. Přijde mi to velice silné téma. Proto rozumím zvolenému žánru hororu a body hororu,“ vysvětlila Tereza Domínová, která z pracovních důvodů zhlédla film – a zvlášť jeho brutální závěr – už potřetí.

„Skutečným násilím bylo to, co jsem dělala sama sobě, jak jsem se mučila, extrémně šíleně cvičila, vážila se a měřila si jídlo, protože jsem veškerou svou hodnotu toho, kdo jsem, vkládala do toho, jaké je moje tělo, jak vypadá, a dávala názorům jiných lidí větší moc než sobě.“ Vyprávěla Demi Moore v podcastu deníku The New York Times. Ovšem podle Šárky Homfray není možné, abychom si za to kladly vinu: „Kromě toho, co si na sebe nakládáme, budeme samy sebe ostouzet za to, že jsme si internalizovaly ideál mládí a krásy, který tlačí multimiliardový dolarový byznys. Tak si naložíme ještě jednu výčitku? Odmítám v těchto kategoriích uvažovat. Stárnutí s grácií je třídně podmíněné. Je to velký byznys.“

Co dalšího v debatě zaznělo?

  • Jakého skutečného násilí se na sobě samy dopouštíme?
  • Mohou být ženy nad padesát ve veřejném prostoru samy sebou?
  • Jak Martina Šmuková vyvažuje povrchnost modelingu?
  • Proč je důležité mít ve stáří kamarádky?
  • Co můžeme dělat, aby starší ženy nebyly vnímány jen jako nepotřebné báby?
  • Jaké drobné vtipy ve filmu Tereza Domínová objevila při třetím zhlédnutí?
  • Ideál krásy je z principu nedosažitelný. Takže klid.

Poslechněte si celou epizodu podcastu Hlas Heroine na Spotify nebo Apple Podcast.

Popup se zavře za 8s