Když muži rodí děti

Komentář
Apolena Rychlíková
| 11. 2. 2019 | 13 komentářů | 46 430
Když muži rodí děti

Debata kolem českého porodnictví se v posledních dnech mediálně rozvířila díky fotce sedmi mužů u nemocničního lůžka, ale ve skutečnosti probíhá mnoho let. Ke škodě většiny žen v Česku je vedena bohužel jednosměrně – rodičky jasně říkají, co potřebují, ale nikdo je neposlouchá.

„Vsadím se, že až se bude v Česku otevírat první porodní dům, bude to u Apolináře nebo na Bulovce,“ řekla mi trochu ironicky moje porodní asistentka během prohmatávání těhotenského břicha. Bylo to před třemi lety a já tehdy měla pocit, že debata o stavu českého porodnictví je snad v jedné z nejhorších fází.

Zatvrzelý paternalismus předních českých porodníků, kteří odmítali navázat dialog s těmi, kterých se samotné porody nejvíce týkají – s ženami –, vytvářel dojem nepřekonatelných antagonismů. Odbornost v bílém plášti proti duhovaným mandalám. Racionální muži proti emotivním ženám. Zkušení matadoři, kteří „odrodili stovky dětí“, versus hormonálně vychýlené rodičky.

Svůj podíl viny na tom neslo i Ministerstvo zdravotnictví, když nedokázalo ve vypjaté debatě nalézt věcný tón a nepřímo podporovalo podivný hon na porodní asistentky coby novodobé čarodějnice. Dnes se ale právě tato instituce tváří, že díky nově vybudovanému Centru porodní asistence stojíme na prahu nové éry rození dětí v Čechách. Je tomu ale skutečně tak?

Vlk se nažral...

Fotka, jak u nemocničního lůžka v nemocnici Na Bulovce postává sedm mužů v oblecích, v čele s premiérem Babišem a ministrem Vojtěchem, a přemýšlí, jak by ženy v Česku měly rodit děti, se během uplynulého týdne stala legendární. Ačkoliv si to ani jeden z přítomných mužů na fotce neuvědomuje, řekla o způsobu, jakým se u nás k porodům (a v druhém plánu k ženám-rodičkám) přistupuje, mnohem víc, než asi samotní aktéři nezamýšleného genderového vtipu chtěli.

Díky četnosti porodů existují už nějakou dobu data, která dokládají základní požadavky rodiček a jasně ukazují, jaký typ péče ženy nejčastěji potřebují. Navzdory zaběhnutým představám některých českých porodníků mezi ně nepatří nucené rození v předem dané poloze bez ohledu na bolestivost, hekticky se střídající personál, absence intimity a soukromí, lampa svítící přímo do obličeje nebo nadmíra zásahů do přirozeného průběhu porodu, který by s ohledem na rodičku i dítě měl být naprosto samozřejmý.

Jistě, potřeby matek jsou vždy nějak individuální, ale ze zkušeností samotných žen i z lékařských pozorování je patrné, že faktory, které co nejhladší proces rození dětí umožňují, existují. I proto vytvořila Světová zdravotnická organizace (WHO) už v roce 1999 podrobný seznam žádoucích a naopak nežádoucích postupů u normálního porodu a celkové porodní péče.

U nás se na jeho propagaci a dlouhodobé proměně narativu kolem porodů podílí především platforma Hnutí za aktivní mateřství. Málokoho, kdo má nějakou zkušenost s českým porodnictvím, přitom překvapí, že světově respektovaný dokument u nás nenašel široké uplatnění.

... a koza zůstala celá

Důvody, proč dnes část žen odmítá rodit pod přísným lékařským dozorem, jen zřídkakdy souvisejí s pohrdáním výdobytky „moderní medicíny“ nebo snad touhou uškodit svému dítěti a ohrozit ho na životě, jak se někdy snaží naznačit ti, kteří s porody doma nesouhlasí. V rozhodnutí rodit jinak a jinde hraje často roli negativní zkušenost s porodem v nemocnici, a to i přesto, že mnohé ze zdravotnických zařízení se snaží svůj přístup k rodičkám změnit.

Stále je ale běžné, že chování personálu v nemocnicích je automatizované a někdy až přezíravé, na sálech, které vypadají bezútěšně, panuje neochota přizpůsobit tempo a způsob porodu ženě a dítěti, a doktoři, kteří porody vedou, se často dopouštějí zamlčování informací o podávaných lécích a především nutnosti jejich podání. Série takových – byť nevědomých – pochybení může z jednoho z největších okamžiků v životě ženy a dítěte udělat noční můru s několikaletým dojezdem.

To, po čem ženy nejčastěji volají, je přitom kontinuální péče jedné osoby, která se stará o ženu v těhotenství, během porodu i po něm, a právě pro tento dlouhodobý, stabilní a svého druhu i reciproční charakter vztahu nejlíp ví, co dané rodičce vyhovuje, a respektuje to.

Tato praxe je evropsky naprosto běžná a co víc: je naprosto pochopitelná.

Těhotenství totiž není jen nějakých devět měsíců trvající onemocnění, které končí finálním zákrokem v podobě porodu, ale obdobím výrazných psychologických změn a adaptací na ně, které jsou přímo spojené s rodičovstvím jako takovým.

A přesně něco takového nemůže jedna místnost na Bulovce dobře zajistit. Především proto, že nevznikla v reakci na požadavky samotných rodiček, ale jako těžce kompromisní a přezíravá úlitba shora, která dřív nebo později začne sloužit jako argument k potlačení jakýchkoliv dalších debat o tom, co rodičky u nás skutečně potřebují.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 13 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Mell | 14. 2. 2019 15:43

Článek o porodech v porodnici a v diskusi zas jedou hejty na domácí porody. :D zajímalo by mě jestli je neschopnost číst text a udělat analýzu, pouze záležitost české kotliny, i když si mužu projet debaty pod články o kde čem na zahraničních serverech a zjistit, že to není o nic lepší :D
V porodnici mi zachránili život, dokonce ani nemuseli předem komplikace vyrobit. Šlo o akutní závažnou situaci, přesto podporuji ten směr, že primární poskytovatel péče má být porodní asistentka. I právě proto že teď je pozornost personalu rozdrobena mezi vícero žen a případná kontinuální péče PA, by ulevila i personálně strádajícím nemocnicím.

+12
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

květka | 14. 2. 2019 12:36

taky mám několikeré zkušenosti v porodnici . ale i já bych některé maminy klidně vyhnala . si myslí že když ona rodí všichni se pokakají . každý porod je jiný a ty holky v modrém ví co dělají . nedám dopustit na sestřičky moc mi pomohly a poradily .

-11
Reagovat