Rok 2024 se chýlí ke konci, na webu Heroine.cz proto nesmíme opomenout trochu obligátního silvestrovského bilancování. Co během uplynulých dvanácti měsíců udělalo největší radost držitelce titulu Moje Heroine Lence Králové? Koho letos nejvíce naštvaly útoky na novinářku Lindu Bartošovou? A jakým osobním úspěchem se letos může pochlubit odborářka a autorka Šárka Homfray? Přečtěte si, co v naší anketě odpověděly známé osobnosti, kterých si v Heroine vážíme.
Potěšilo mě, že padl rozsudek v kauze Cimický. A chci ocenit odvahu žen, které se nebály vystoupit se svým svědectvím.
Nejvíc mě zklamalo rozhodnutí nového vedení České televize zrušit úspěšný a ostře sledovaný pořad 168 hodin. A chci ocenit jejich předchůdce, že takový pořad mohl dlouhých 18 let existovat.
režisér
V roce 2024 mě nejvíce potěšilo, že se rozhodla vláda podpořit transformaci státního fondu kinematografie na fond audiovizuální. Tato změna se může totiž velmi pozitivně projevit i na stavu českých filmů. Negativně naopak vnímám stav české debaty nad světem kolem nás – to, jak řešíme práva queer lidí, Palestinu, Ukrajinu, smysl veřejnoprávních služeb nebo to, kdo a jak má mluvit v médiích či jak se starat o veřejný prostor a památky. To vše je v poměrně zoufalém stavu.
zakladatelka Moderní sebeobrany a Moje Heroine 2021
Zklamalo mě, že jsem dlouho věřila hejtům typu: „Jsi loser, šašek, nula, chcípni.“ Rok 2024 byl, co se týče hejtů, ten nejvydatnější. Ale ve stejném roce jsem získala nejvyšší senátní vyznamenání za to, že lidem dodávám sebevědomí a sílu, pak mi dali business ocenění Impakt Awards za to, že svým byznysem pomáhám společnosti, a zvítězila jsem v Czech Social Awards za pozitivní vliv na sockách. Hejty mi přinesly posílení, jsem odolnější, dospělejší. Ocenění mi ukázala, že jdu správným směrem. Takže 2025? Go girrrl!
právnička, odborářka a spoluautorka knihy Pay Gap
Začnu zklamáním. Nejvíce mě zklamal přístup vlády k zaměstnankyním a zaměstnancům veřejné správy. Přestože se bez jejich práce nesplní žádný předvolební slib a dostupnost a kvalita jejich služeb ovlivňuje naše každodenní životy, vláda i nadále ignoruje jejich nedůstojné odměňování, které se navíc rok od roku vlivem inflace zhoršuje. Jako každý rok mě potěšil rostoucí počet aktivit a iniciativ věnovaných otázkám genderové rovnosti. I když nám některá témata můžou připadat méně důležitá nebo že se nás netýkají, je důležité na genderově férovější a svobodnější společnosti pracovat, jak jenom to jde. V osobním životě mě nejvíc potěšilo přijetí do doktorského studia na FHS.
aktivistka za práva trans* osob a Moje Heroine 2023
Nejvíc mě potěšilo rozhodnutí Ústavního soudu o neústavnosti podmínky znemožnění reprodukční funkce pro úřední změnu pohlaví. Je to obrovský skok pro důstojný život trans lidí v naší zemi. Nejvíc mě zklamalo, jak nedůstojným způsobem vyštípali koaliční partneři Piráty z vlády.
kariérová poradkyně a spoluautorka knihy Pay Gap
Potěšilo mě, že se můj obor neustále posouvá kupředu a v ČR najdeme stále víc kompetentních a aktivních kariérových poradců, kteří provázejí lidi v různém věku a v různých fázích kariéry přes profesní křižovatky, pomáhají jim s volbou školy i povolání. Vznikají skvělé projekty ve školách, v neziskovém sektoru i ve firmách. Bohužel chybí systémová a finanční podpora, kdy například kariéroví poradci ve školách nejdou zařazení mezi pedagogické pracovníky, a jejich práce je proto mizerně finančně ohodnocena. O moc líp na tom nejsou poradci z jiných organizací, které jsou často závislé na grantech a dotacích. Přitom v současné situaci je zrovna náš obor velmi potřebným, protože statisíce lidí čekají výrazné profesní změny v souvislosti s transformací ekonomiky a technologickými inovacemi.
vědkyně
Nejvíc mě potěšilo, že jsem v tomto roce dokázala projít jednou z nečekaných a těžkých životních změn s větší vyrovnaností, než jsem si původně myslela, a že jsem přitom dostala spousty podpory od svého okolí, za kterou tímto velmi děkuji!
Na druhou stranu mne stále zklamává, že přes veškerý pozitivní vývoj tu máme stále společnost, kterou více zajímá to, jestli máte doma správně naklizeno, než to, jaký máte vztah k vlastnímu tělu nebo k jiným lidem. A taky mne velmi frustruje, jak se v roce 2024 ještě pořád diskutuje o tom, jestli ženy mohou být na vysokých pozicích a za jakých podmínek, když je tu tolik reálných ženských lídryň, které to už dávno dokazují.
dokumentarista, romista a novinář
U těchto bilančních anket se, mám pocit, často zaměřujeme na ty velké věci. Mně asi přitom letos nejvíc udělala radost věc regionální. V Plzni totiž museli dlouhá léta rodiče spolu s dětmi do mateřských škol posílat také peřinky, povlečení a další vybavení. To značně ztěžovalo přístup do školek dětem z chudých rodin. Podmínku se snažily dlouhou dobu narovnat neziskové organizace, avšak bez úspěchu. Až po reportáži na Heroine.cz ke změně skutečně došlo a tato diskriminační podmínka zmizela.
Co mi naopak neudělalo radost, byla diskuse kolem podcastu Lindy Bartošové Slast. Jednak kvůli sexistickým invektivám vůči autorce, jednak kvůli napadání Českého rozhlasu zrovna v situaci, kdy se projednává případné navýšení koncesionářských poplatků, které je pro jeho další fungování zásadní. Velmi mě zklamala úroveň celé té diskuse, protože jsem věřil, že už jsme se v tomto ohledu jako společnost trochu posunuli.
zmocněnkyně vlády pro lidská práva a Moje Heroine 2021
Mám velkou radost, že se v tomto roce podařila celá řada důležitých kroků na cestě k prevenci násilí v naší společnosti. Jedním z klíčových úspěchů je schválení nové definice trestného činu znásilnění. Velmi pozitivně také pokračovalo schvalování zákona o domácím násilí, který zlepší dostupnost ochrany obětem vztahového násilí – dětem, ženám, mužům i seniorům. Rovněž úspěšně pokračuje schvalování novelizace občanského zákoníku, která konečně i v České republice zakotví legislativní nepřijatelnost fyzického trestání a jiného ponižujícího zacházení s dětmi. Tento krok představuje zásadní moment v ochraně práv dětí a prevenci mezigeneračního přenosu násilných vzorců a traumat.
Druhým čtením v Poslanecké sněmovně také prošla novela zákona, která zavádí v ČR Institut dětského ombudsmana – nezávislý orgán zaměřený na ochranu práv dětí. Mám také velkou radost z filmů uvedených do kin v uplynulém roce, jako jsou Amerikánka, Vlny a Zápisník alkoholičky. Tyto filmy zpracovávají zásadní společenská témata.
S obrovskou lítostí ale sleduji dění v pásmu Gazy. Je nemožné představit si, jakými útrapami civilisté, včetně malých dětí, v tomto regionu procházejí. Stejně tak je pro mě jen obtížně představitelné a cítím velkou bezmoc z faktu, že každou hodinu zemře hlady přibližně 300 dětí. Tento krutý paradox – kdy na jedné straně světa děti trpí podvýživou a na druhé straně zdravotními problémy spojenými s nadváhou – ukazuje hluboké nerovnosti, které musíme jako globální společenství řešit.
zakladatelka Nadačního fondu Propolis 33, ceremonialistka a dula
Nejvíc mne vyděsil návrh trestu smrti za interrupce v Jižní Karolíně. Potěšilo mě naopak rozhodnutí Ústavního soudu, které potvrdilo, že porodní asistentka nemůže být stíhána za to, že poskytuje péči ženě u domácího porodu, tedy dělá svou práci.
zakladatelka Centra LOCIKA a Moje Heroine 2024
Obrovskou radost mi udělalo, že se podařilo prosadit redefinice znásilnění a to, že děti do 12 let jsou bezbranné z podstaty. Nebudeme tedy již zažívat šílené situace, kdy se u osmiletých dětí zkoumá, zda se sexuálním stykem náhodou nedaly souhlas či neprovokovaly. A sexualizované násilí na dětech nebude bagatelizované jako zneužití v nižší sazbě, ale nazvané pravým jménem jako znásilnění a stejně tak trestané. Stále se však nepodařila dotáhnout ani pořádně nastartovat reforma péče o ohrožené děti a pro děti, které doma zažívají násilí, není dostupná včasná přátelská a mezioborově koordinovaná spolupráce. Začínáme v téhle oblasti za světem kolem nás zaostávat velmi výrazně. A bohužel, když se podívám okolo, jak je nedostupná psychologická, ale i zdravotní péče o děti a mladistvé, jak stále vypadají psychiatrické léčebny, kolik dětí je pořád ještě v ústavech, jak z dětí, které zažily doma náročné věci, stále děláme potenciální zločince a jiné věci, tak mám bohužel pocit, že na dětech v ČR politikům nezáleží. A to mě opravdu mrzí.
zakladatelka Konsentu
V roce 2024 mě nejvíc potěšilo, že parlament schválil nápravu definice znásilnění, na které jsem spolupracovala tři roky. Byla to obrovská úleva a radost vidět, že změna prošla s téměř jednomyslnou podporou – proti byla jen „normální“ Daniela Kovářová. Je to důkaz, že i když to někdy trvá, vytrvalá práce na důležitých tématech má smysl. Na druhou stranu mě obrovsky zklamalo, že Senát neschválil Istanbulskou úmluvu a Poslanecká sněmovna se o ní stále ani nechystá hlasovat. Místo toho se připravuje schválení Vatikánské smlouvy, která může zkomplikovat řešení sexuálního násilí v církvi. Přijde mi frustrující, že ochrana obětí zůstává pro část politiků druhořadá. A co mě opravdu zasáhlo globálně, bylo vítězství Donalda Trumpa v amerických volbách. Ukazuje to, že popírání a omezování ženských práv funguje jako politická strategie, kterou se pak inspirují další. Je to varování, že to, co jsme považovali za samozřejmé, musíme dál bránit, protože o svobody můžeme snadno přijít.
filozofka
Pro mě bylo velkým zklamáním neschválení Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí v Senátu především proto, že jsem sledovala způsob, jakým jednotliví senátoři a senátorky argumentovali. Skoro až fyzicky mě bolí, když reprezentanti a reprezentantky mojí země jsou na tak vysoké úrovni schopní argumentovat bonmoty, nenávistí, objektivními nepravdami. Z podobných důvodů mě vlastně zasáhla i petice slavných osobností namířená proti třem uměleckým institucím a ženám v jejich vedení, protože to nebyla petice, ale hanopis kombinující objektivní lži, patologizaci druhých lidí, argumenty ad hominem, bonmoty a emoční exploze. Pro mě je hrozně smutné sledovat toto přímo v uměleckém prostředí. A co mě naopak potěšilo, nebyla jedna konkrétní akce, ale pocit, že se rodí nějaké sdílené povědomí o tom, že systémové chyby a systémové násilí, individuální výpady nenávisti, demagogie a korupce je nutné systematicky pojmenovávat, stavět se proti nim dostatečně hlasitě a koordinovaně a přestat věřit, že se jim stačí jen zasmát nebo si říct, že se s tím nic dělat nedá. Máme v ČR desítky a stovky lidí, kteří mají v tomto neuvěřitelnou výdrž, a je důležité je v jejich poslání nenechat samotné. Potěšilo mě, že vnímám v české společnosti ten potenciál vzájemné podpory, antifragility.
ředitelka České ženské lobby
Jedním z největších zklamání bylo odmítnutí Úmluvy proti násilí Senátem. Na jejím schválení jsme společně s dalšími organizacemi usilovně pracovali od roku 2016. Tento výsledek je velmi špatným signálem pro oběti násilí. Za jejím nepřijetím stojí nedostatečná podpora ze strany vlády a také vlivná ultrakonzervativní lobby, která je nejen dobře organizovaná a financovaná, ale také se neštítí šířit dezinformace. Dezinformace, které se z konspiračních webů a facebookových skupin nakonec dostaly až k řečnickému pultu v Senátu, kde ovlivnily rozhodování. Velkou radost mi udělal pokrok v oblasti reprodukčních práv jak u nás, tak v zahraničí. Menstruační potřeby začaly být dostupné zdarma na školách v Ostravě i Ústí nad Labem. Ústavní soud rozhodl o zrušení podmínky povinné kastrace trans lidí při úřední změně pohlaví. Francie letos zakotvila právo na interrupci do své ústavy, což je významný krok k ochraně tohoto práva v době, kdy všude ve světě sledujeme omezování přístupu k interrupcím. Španělsko plánuje následovat tento příklad.
spisovatelka, scenáristka a publicistka
Největším zklamáním pro mě bylo nepřijetí Istanbulské úmluvy a manželství pro všechny. Obě témata jsou několik let v centru kulturních válek, na obě se nalepila řada dezinformací, mýtů a manipulací. Přitom jádro zůstává stejné – chceme pomoct zlepšit životy významné části lidí? Ne, v roce 2024 evidentně ne.
Naopak radost mi dělá každodenní práce a snaha iniciativ, organizací i jednotlivců, kterým feministická témata, u nás i ve světě, nejsou jedno. Které stále bojují, i když je to často jeden krok vpřed a tři zpátky. Které ukazují, že to má smysl. Které uvažují v dlouhodobější perspektivě než pár let. A které dělají z feminismu téma skutečně pro všechny.
majitelka nakladatelství wo-men, literární dokumentaristka
Potěšila mě nulová DPH na knihy. K tomu je ale potřeba dodat, že by knižnímu ekosystému prospěla ještě také fixní cena knih, která by je ochránila před slevami na dobu jednoho roku nebo dvou let. Fixní cena knih je běžnou praxí například v sousedním Německu, kde pomáhá nakladatelům, knihkupcům a v neposlední řadě i čtenářům (cena knih se totiž uměle navyšuje, aby bylo z čeho naoko dávat slevy). Slevami nejvíce trpí knihkupectví, protože bez zákona o fixní ceně rozmanité distribuční subjekty ještě před vydáním dávají na knihy slevy, které jsou primárně ukrojené z podílu, který má jít knihkupectvím. Distributoři tím knihkupectvo obcházejí, přestože ti poskytují zákazníkům službu na krámě. Ti se jim odměňují tím, že si knihy v obchodech prolistovávají, ale pak si je kupují ve slevách online. Pokud jde o zklamání, těch je řada, na prvním místě asi skutečnost, že náš parlament po dlouhém období lavírování a dezinformacemi zatížených debatách odmítl ratifikovat Istanbulskou úmluvu. Spolu s odmítáním sňatků stejnopohlavních párů, jejich nemožnosti adopcí dětí a dalšími diskriminačními politikami, z nichž asi nejbizarnější je návrh kriminalizovat bezdomovectví, tak ztrácím čím dál víc důvěru v náš stát, jeho instituce, reprezentaci, v lidskost a kompetence našich představitelů...
nutriční epidemioložka, specialistka na veřejné zdraví
Určitě mě potěšilo, že se nám s kolegy po více než dvou letech práce podařilo dokončit návrh nové vyhlášky o školním stravování. Nebyla to lehká práce, ale věříme, že je důležitá, a za výsledkem si odborně stojíme. Zklamalo mě především to, jak málo času jsem i kvůli práci na vyhlášce trávila spánkem – zlepšení si zkusím dát jako předsevzetí na 2025.
ředitelka Platformy pro sociální bydlení
Jedním z hlavních důvodů, proč je schválení zákona o podpoře bydlení vládou jednou z nejlepších zpráv letošního roku, je jeho potenciál zásadně zlepšit situaci lidí, kteří čelí bytové nouzi nebo jsou ohroženi ztrátou bydlení. Tento zákon představuje konkrétní krok k řešení dlouhodobého problému propadů lidí do extrémního sociálního vyloučení. Jeho schválení vládou v červnu je důkazem, že se tomuto tématu dostalo potřebné politické priority. Takový posun ukazuje, že změna je možná i v oblasti, která bývá často považována za složitou a nevděčnou k řešení. Pro mě osobně je tato událost důležitá i tím, že odráží naši práci, úsilí a přesvědčení o významu lidských práv a bydlení v našich životech v Platformě pro sociální bydlení.
Nicméně právě proto, že jsme nyní zaseklí ve druhém čtení, je klíčové dostat se dál. Zákon má potenciál nejen zlepšit životní podmínky mnoha lidí, ale i ukázat, že systém dokáže reagovat na reálné problémy. Posun vpřed je proto nezbytný. Nejvíce se mě dotýká lhostejnost nad zvyšujícími se čísly dětí v bytové nouzi, kterých je nyní až 62 tisíc. Každé z těchto čísel představuje konkrétní dítě, které přichází o pocit bezpečí, stabilitu a šanci na důstojné podmínky pro růst a vzdělávání. Je to, jako by vládní představitelé měli klapky na očích, ignorovali tuto alarmující realitu a neviděli, jaké utrpení a nejistota se za těmito čísly skrývají.
Co v letošním roce potěšilo a zklamalo vás, čtenářstvo Heroine? Dejte nám vědět do komentářů nebo na našich sociálních sítích. Přejeme vám klidný a úspěšný rok 2025!