Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

„Sama si za to můžeš.“ Posilovna sebevědomí: Obviňování oběti jen prohlubuje trauma.

Obviňování oběti
Posilovna sebevědomí
Sexualizované násilí
Sexuální násilí
Victim blaming
Redakce Heroine, Pavel Houdek, Jasmína Houdek
| 18. 5. 2022 | 13 komentářů | 4 948
„Sama si za to můžeš.“ Posilovna sebevědomí: Obviňování oběti jen prohlubuje trauma.
Foto: Moderní sebeobrana

Obviňování oběti sexualizovaného násilí je v naší společnosti hluboce zakořeněno. Ve spolupráci s Moderní sebeobranou přinášíme třetí díl seriálu Posilovna sebevědomí. Názorné video ukazuje, jak reagovat – ale také jak rozhodně nereagovat, když se vám někdo svěří s tím, že byl obtěžován.

Odpovědnost za spáchané násilí stále nese v očích části veřejnosti sama oběť – kvůli tomu, že nebyla dost opatrná, byla nevhodně oblečená nebo se málo bránila. Podle průzkumu agentury Focus, který si nechala vypracovat organizace Amnesty International, si 31 procent lidí myslí, že sexualizované a sexuální násilí si žena způsobuje nevhodným a vyzývavým oblečením. Samotný způsob uvažování, který namísto násilníka dává část viny oběti, je úplně scestný. Oběť přece není tím, kdo dělá něco nezákonného nebo špatného. Každý se může oblékat podle toho, jak sám chce, ale nikdo nesmí nikoho obtěžovat nebo mu ubližovat.

 

Ale i pokud necháme stranou etickou stránku věci, je podobné uvažování věcně nesprávné. Způsob oblečení oběti ve skutečnosti nijak neovlivňuje míru pravděpodobnosti, s jakou se někdo stane obětí násilného trestného činu. To není otázka názoru, ale faktu: jde o mnoha studiemi zkoumanou problematiku s konzistentními výsledky.

Myslíte si, že si někdy může oběť sama za to, že se stala terčem obtěžování?

Přesto je tento mýtus hluboce zakořeněn. Pokud se vám někdo svěří s tím, že zažil obtěžování, nebo dokonce násilí, nehledejte chybu v něm nebo v ní. Namísto toho projevte účast a pochopení. Odsuzovat a zpochybňovat to, co říká, možná budou ostatní; od vás potřebuje dostat podporu a pochopení.

Nenechte se omezovat ve vztahu

Domácí násilí začíná pomalu a nenápadně – omezováním a snahou o kontrolu. Rozpoznejte varovné signály včas. Ve spolupráci s Moderní sebeobranou pro vás máme první díl seriálu Posilovna sebevědomí. Čas skoncovat s domácím a sexualizovaným násilím je právě teď!

V dalším dílu se podíváme na téma obtěžování v práci.

Posilovnu sebevědomí sledujte na Heroine.cz, na Instagramu, na YouTube i na TikToku.

Partnerem seriálu Posilovna sebevědomí je Moderní sebeobrana. Děkujeme Magenta Experience Center za pomoc při realizaci videí.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • O odolnosti
  „Nejlepší způsob, jak přežít krize, je nebýt na ně sám,“ říká filozofka Alice Koubová, osobnost z naší titulní strany. V eseji o odolnosti vysvětluje, že marketingoví mágové si tohle slovo přivlastnili a prodávají ho jako další recept na štěstí. Odolnost ale neznamená schopnost vydržet víc a víc až do úplného vyhoření…
 • Alice Koubová
  Jakožto proděkanka DAMU se postavila za studenty z iniciativy Ne!musíš to vydržet, kteří odstartovali celospolečenskou debatu o sexismu a neetickém chování na vysokých školách. Buduje tzv. společenské bezpečí: „Musíte mít možnost říct: Tohle je pro mě nepřijatelné.“ Snad kvůli svým osobním zkušenostem, nebo díky svému rozhledu a empatii dokáže o tématu mluvit tak, že nasloucháme.
 • Antikoncepční seriál pokračuje
  Chcete se vyhnout hormonům, a přitom mít ochranu před početím plně ve své režii? Po kondomech pro ženy a moderních pesarech si Ludmila Hamplová posvítila i na nitroděložní tělíska. Jak vlastně fungují a jaké mají plusy a minusy?
 • Menstruace od Bible až k Twitteru
  Co dělat při menstruaci: odpočívat na lehátku, nejezdit vlakem, nebruslit a neoddávat se turistice. A vůbec – lepší by bylo otěhotnět. Jaká další doporučení dostávaly ženy (typicky od mužů) v průběhu dějin? Některé mýty zkrátka jen tak nevymýtíte.…

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 13 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Anna Pergl | 18. 5. 2022 15:53

Běžte do háje, jestli víte co je tím myšleno

+7
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Jordan | 18. 5. 2022 15:40

Pro příště sežeňte aspoň takovou herečku, u které to bude věrohodný. U této pani si troufnu tvrdit že ji obtěžovat nikdo nebude. Jestli víte co tím je myšleno.

-8
Reagovat