„Sama si za to můžeš.“ Posilovna sebevědomí: Obviňování oběti jen prohlubuje trauma.

Obviňování oběti
Posilovna sebevědomí
Sexualizované násilí
Sexuální násilí
Victim blaming
Redakce Heroine, Pavel Houdek, Jasmína Houdek
| 18. 5. 2022 | 13 komentářů | 4 369
„Sama si za to můžeš.“ Posilovna sebevědomí: Obviňování oběti jen prohlubuje trauma.
Foto: Moderní sebeobrana

Obviňování oběti sexualizovaného násilí je v naší společnosti hluboce zakořeněno. Ve spolupráci s Moderní sebeobranou přinášíme třetí díl seriálu Posilovna sebevědomí. Názorné video ukazuje, jak reagovat – ale také jak rozhodně nereagovat, když se vám někdo svěří s tím, že byl obtěžován.

Odpovědnost za spáchané násilí stále nese v očích části veřejnosti sama oběť – kvůli tomu, že nebyla dost opatrná, byla nevhodně oblečená nebo se málo bránila. Podle průzkumu agentury Focus, který si nechala vypracovat organizace Amnesty International, si 31 procent lidí myslí, že sexualizované a sexuální násilí si žena způsobuje nevhodným a vyzývavým oblečením. Samotný způsob uvažování, který namísto násilníka dává část viny oběti, je úplně scestný. Oběť přece není tím, kdo dělá něco nezákonného nebo špatného. Každý se může oblékat podle toho, jak sám chce, ale nikdo nesmí nikoho obtěžovat nebo mu ubližovat.

 

Ale i pokud necháme stranou etickou stránku věci, je podobné uvažování věcně nesprávné. Způsob oblečení oběti ve skutečnosti nijak neovlivňuje míru pravděpodobnosti, s jakou se někdo stane obětí násilného trestného činu. To není otázka názoru, ale faktu: jde o mnoha studiemi zkoumanou problematiku s konzistentními výsledky.

Myslíte si, že si někdy může oběť sama za to, že se stala terčem obtěžování?

Přesto je tento mýtus hluboce zakořeněn. Pokud se vám někdo svěří s tím, že zažil obtěžování, nebo dokonce násilí, nehledejte chybu v něm nebo v ní. Namísto toho projevte účast a pochopení. Odsuzovat a zpochybňovat to, co říká, možná budou ostatní; od vás potřebuje dostat podporu a pochopení.

Nenechte se omezovat ve vztahu

Domácí násilí začíná pomalu a nenápadně – omezováním a snahou o kontrolu. Rozpoznejte varovné signály včas. Ve spolupráci s Moderní sebeobranou pro vás máme první díl seriálu Posilovna sebevědomí. Čas skoncovat s domácím a sexualizovaným násilím je právě teď!

V dalším dílu se podíváme na téma obtěžování v práci.

Posilovnu sebevědomí sledujte na Heroine.cz, na Instagramu, na YouTube i na TikToku.

Partnerem seriálu Posilovna sebevědomí je Moderní sebeobrana. Děkujeme Magenta Experience Center za pomoc při realizaci videí.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • KLÁRA SVOBODOVÁ ALIAS PANÍ SPOCKOVÁ
  Předčasný porod, císařský řez, smrt dítěte, život s postižením. To všechno prožila Klára Svobodová – naše coverstar. Na svém blogu Spocklidem popisuje svůj život bez pozlátka. A tak jsme ji pro Heroine nafotili celou ve zlatě, zářící a svítící jako skutečnou hvězdu. Přesně tou totiž Klára podle nás je. Matka bojovnice, která se nevzdává. Z minusů dělá plusy a z hendikepů superschopnosti. Odkrývá tabu a ukazuje odvrácenou stranu mateřství. Inspiruje a dodává sílu. Mění svět kolem sebe. Je to Moje Heroine. Nahlédněte do jejího vesmíru.
 • CHTĚJÍ VIDĚT HVĚZDY A CÍTIT VÍTR
  Pít vodu ze studánky a bydlet ekologicky. Být svobodní. Naše příloha Sustainable tentokrát popisuje alternativní možnosti bydlení. Jaké to je žít v jurtě, domku na kolečkách anebo ve „slamáku“? Příběhy lidí, kteří se rozhodli žít jinak, blíž přírodě i sami sobě.
 • HLAS HEROINE
  Proč po nás gynekologové chtějí poplatky za registraci, i když je to nezákonné, a hlavně proč se je bojíme odmítnout? Proč by o ženském těle měli rozhodovat politici, když v případě mužských těl nikdo podobné nápady nemá? V naší názorové rubrice se dočtete i o tom, jak vychovávat děti v souladu s feministickými ideály a jak ochránit jejich (i naše) duševní zdraví v době, kdy covid vystřídala válka na Ukrajině. Ale nebojte, přinášíme i pozitivní zprávy!
 • VÁLEČNÁ REPORTÉRKA PETRA PROCHÁZKOVÁ
  Petra Procházková momentálně reportuje z války na Ukrajině. Mluvili jsme s ní ještě před odjezdem o tom, co zažívají ženy ve válkách, jaká je etika válečného zpravodajství i jak ve vyhrocených situacích zvládá své emoce. Dostalo se ale i na dilemata, která s sebou nese její vlastní mateřství. A jak se vlastně stalo, že psala diplomku o Čtyřlístku? Petra Procházková je Moje Heroine.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 13 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Anna Pergl | 18. 5. 2022 15:53

Běžte do háje, jestli víte co je tím myšleno

+7
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Jordan | 18. 5. 2022 15:40

Pro příště sežeňte aspoň takovou herečku, u které to bude věrohodný. U této pani si troufnu tvrdit že ji obtěžovat nikdo nebude. Jestli víte co tím je myšleno.

-7
Reagovat