🎁 Den matek bez klišé: Roční tištěná Heroine + kniha Manuál pro moderní mámy jen za 799 Kč.

„No jo, typická ženská!" Jasmína a Pavel Houdkovi radí, jak se vypořádat s nemístnými vtipy i útoky

„Ty máš krámy, nebo co?“ „Na tohle holky stejně nejsou, to v životě nebudeš potřebovat.“ „Jsi chlap, tak nebreč.“ Kolikrát už jste v životě slyšeli podobný „vtip“ a přáli si, abyste na něj uměli účinně a pohotově zareagovat? Nová kniha Pavla a Jasmíny Houdek, zakladatelů Moderní sebeobrany, vám s tím pomůže. „Kdybychom se ale tvářili, že ozvat se není těžké, učili bychom falešnou představu sebeobrany,“ říkají v rozhovoru pro web Heroine.cz.

Foto: Moderní sebeobrana

„Ty naděláš, vždyť to byl jen vtip!“ Tuhle větu podle Jasmíny Houdek známe úplně všichni. Slyšíme ji totiž pokaždé, když se chceme ohradit vůči hloupým hláškám oplzlého kolegy na poradě, instruktora v autoškole, nebo třeba skupinky rozjívených spolužáků. Publikace pojmenovaná právě To byl jen vtip... z dílny nakladatelství Universum je určená každému, kdo se chce naučit slovním útokům bránit jednou provždy. A to i tehdy, pokud se schovávají právě za nevinnou legraci. Praktický průvodce doplněný ilustracemi Marie König Dudziakové pomůže třeba s posměšky ve třídě, s otravným kolegou, který na poradě všem ženám skáče do řeči, nebo v situaci, kdy se vás okolí snaží přesvědčit, že „přece o nic nejde“.

V běžném životě přitom podle Jasmíny není těžké odlišit nepovedený vtip od špatně skrývané snahy ublížit. „Když to autor skutečně jako vtip myslí, přestane, pokud se ohradíte,“ vysvětluje pro web Heroine.cz. „Nemusí se hned začít omlouvat, ale neshazuje vás dál. Pokud si ale stojí za svým a přihodí ještě něco o tom, že jste nějaká hysterická, je evidentní, že vás chce zesměšnit. Je to takový signál, že máme právo se bránit o to víc.“

Tipy, jak se ohradit, jsou v knize zvlášť oddělené pro ženy a pro muže. „Rady se netýkají jen situací, kdy se stanete přímým terčem mikroagrese, ale i případů, kdy jste podobného chování svědkem a vadí vám to. V úvodu vždy popisujeme konkrétní problém, zasazujeme do společenského kontextu a následně doporučujeme, jak se k němu můžete postavit jako žena, respektive člověk, který daný fenomén zažívá, a muž neboli častěji ten, který je v roli přihlížejícího,“ objasňuje Pavel.

Jasmína dodává, že kniha zároveň slouží jako podpora pro všechny, kdo se odhodlají se ozvat. „Všechno to bahno, úzkost, znevažování a posměšky jen tak nezmizí, na to se musíte připravit,“ říká. „Vaše síla musí vycházet z toho, že v tom nebudete sami. Pokud to vadí vám, vadí to určitě dalším lidem.“

Proč dávají Jasmína a Pavel v knize jiné tipy ženám a mužům? Dá se účinně bránit pomocí humoru? A jak se za posledních deset let změnila veřejná debata o genderově podmíněném násilí v Česku? Přečtěte si celý článek na webu Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s