Posilovna vašeho sebevědomí: Nenechte se omezovat ve vztahu

Omezování ve vztahu
Posilovna sebevědomí
Sebeobrana
Redakce Heroine, Pavel Houdek, Jasmína Houdek
| 4. 5. 2022 | 7 komentářů | 2 315
Posilovna vašeho sebevědomí: Nenechte se omezovat ve vztahu
Foto: Moderní Sebeobrana, Heroine

Domácí násilí začíná pomalu a nenápadně – omezováním a snahou o kontrolu. Rozpoznejte varovné signály včas. Ve spolupráci s Moderní sebeobranou pro vás máme první díl seriálu Posilovna sebevědomí. Každý týden jedno téma, každý týden názorné video, které vám dodá sílu se za sebe postavit. Čas skoncovat s domácím a sexualizovaným násilím je právě teď.

Každý z nás někdy slyšel příběhy brutálního domácího násilí, které trvalo roky. Možná jste si taky říkali, jak se to mohlo stát a proč si to oběť nechala tak dlouho líbit. Ve skutečnosti na tom nic divného není. 

Jak poznat domácí násilí?

Domácí násilí nezačíná brutálním útokem agresora. Kdyby tomu tak bylo, nikdo by ve vztahu s násilníkem nezůstal a domácí násilí by neexistovalo. Nikdo by nešel na druhé rande s někým, kdo se hned na tom prvním projevuje agresivně.

 

V počátcích vztahu, kdy je člověk zamilovaný a má nasazeny růžové brýle, má tendenci drobné varovné signály, jako je omezování a snaha o kontrolu, přehlížet a omlouvat je: „Žárlení je vlastně trochu sexy a navíc se jinak chová úplně příkladně...“ Tak ustoupí a nechá si to líbit. Jenže pak se to stane znovu a znovu...

Řešením je znát svou hodnotu a své hranice si nastavit předem, a to i ve vztahu. A v momentě, kdy se je někdo pokusí překročit, z nich neustoupit.

Snaha kontrolovat způsob oblečení, ale i to, s kým se stýkáte, komu telefonujete nebo za co utrácíte své peníze, je obrovským varováním a rozhodně není v pořádku. Dá se předpokládat, že člověk, který vás začne omezovat v jedné věci, vás začne omezovat i v ostatních. Nenechte si to líbit!

Braňte se!

Chcete vědět víc o tom, jak se bránit? V novém čísle tištěného časopisu Heroine najdete reportáž z emancipačního zážitkového kurzu Jasmíny a Pavla Houdkových.

Posilovnu sebevědomí sledujte na Heroine.cz, na Instagramu, na Youtube i na TikToku.

V dalšímu dílu se podíváme na téma catcalling.

Partnerem seriálu Posilovna sebevědomí je Moderní sebeobrana. Děkujeme Magenta Experience Center za pomoc při realizaci videí.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • PRVNÍ MUŽ NA TITULCE HEROINE Lukáš Houdek je muž mnoha talentů a zájmů. Aktivista, novinář, vedoucí projektu HateFree Culture, světoběžník i humanitární pracovník. Jako výrazného umělce, který dokáže svými projekty tnout do živého a naštvat spoustu lidí, ho představuje polský spisovatel Mariusz Szczygieł. „Mám takové pravidlo: nikdy nikomu neříkám, že má hrozné názory. Lidi neodsuzuju, nestavím je na pranýř. To totiž nikdy nefunguje,“ říká Lukáš Houdek. Prvním mužem na obálce Heroine nemohl být nikdo jiný!
  • ACH TI MUŽI! Nové číslo časopisu Heroine je tentokrát hodně o mužích a od mužů. Říká se, že přišli o své tradiční role a nové teď horko těžko hledají, což s sebou nese spoustu mrzutostí. A tak jsme si chtěli na onu pověstnou „mužskou krizi“ posvítit. Co to vůbec je? Kdo za ni může? A kde je svět ještě v pořádku? Dali jsme mužům možnost mluvit o tom, co je trápí a čeho se děsí.
  • LIBUŠE JARCOVJÁKOVÁ Její černobílé, často neostré, emotivní a obnažené snímky jdou na dřeň. Fotí už od šedesátých let, její tvorba byla ale téměř neznámá až do výstavy v Arles v roce 2019. Tu pak deník The Guardian vyhlásil nejlepší výstavou roku a z Jarcovjákové byla rázem světová senzace. S Marikou Pecháčkovou si v intimním rozhovoru povídala o bolesti nohou, o vztazích s muži i ženami, a hlavně o focení. „Já věděla, že to nikdo neuvidí, tak jsem byla absolutně bez cenzury. Pak se posunulo vnímání toho, co je přípustné pro svět umění. Miluju fotografickou chybu; když se objeví, vítám ji.“
  • BOŽÍ VODA Taky milujete přírodní nápoje jako kombucha, kvašené tibi limonády nebo domácí zázvorové pivo? Pak prostě nesmíte vynechat ani březovou mízu. Čepovaná přímo ze stromu chutná jako osvěžující, mírně nasládlá pramenitá voda. Když ale vyzrává v lahvích obohacená o trnky, višně, květy růží nebo třeba kopřivy, můžete se těšit na chuťový koncert. A prý má téměř zázračné účinky!

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 7 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Zuzana | 4. 5. 2022 18:19

Ja som presne ten prípad kedy som neustále ospravedlňovala správanie môjho partnera. Začalo to rovnakým FB účtom, rovnakými heslami na email ao pár týždňov neskôr som sa cítila previnilo pretože som si dovolila mať zaheslovaný mobil. Dva roky vzťahu v ktorom som bola tá najhoršia. V opitosti mi nadával do krev. Raz mi dal facku, pretože sme sa dlho bavila a tancovala s JEHO bratrancom. Rozišla som sa ale dodnes od neho nemám pokoj. Ďakujem vám za tému, možno sa to dostane k inej naivke a nebude musieť dôjsť vo vzťahu s manipulátorom tak ďaleko ako ja.

+7
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

karel je BŮH | 4. 5. 2022 18:06

Omezujeme se všichni a kdo říká že ne tak lže. Chtěl bych vidět chlapa, nebo ženskou ať mě tady neukamenujete, které by nevadilo že jde její starej ven vyfešákovanej jak gigolo. Žárlivost je přirozená součást každýho vztahu. Kdo nežárlí, nemiluje. Vidět holku s tunou mejkapu a v mini šatech je signál že je dotyčná možná sama a možná chce flirt. Když nejsem s ní, nemůžu ji ani ochránit. Pořád o tom píšete a teď budete tvářit že násilí neexistuje.

-16
Reagovat