Posilovna vašeho sebevědomí: Nenechte se omezovat ve vztahu

Omezování ve vztahu
Posilovna sebevědomíSebeobrana
Redakce Heroine, Pavel Houdek, Jasmína Houdek
| 4. 5. 2022 | 10 komentářů | 3 734
Posilovna vašeho sebevědomí: Nenechte se omezovat ve vztahu
Foto: Moderní Sebeobrana, Heroine

Domácí násilí začíná pomalu a nenápadně – omezováním a snahou o kontrolu. Rozpoznejte varovné signály včas. Ve spolupráci s Moderní sebeobranou pro vás máme první díl seriálu Posilovna sebevědomí. Každý týden jedno téma, každý týden názorné video, které vám dodá sílu se za sebe postavit. Čas skoncovat s domácím a sexualizovaným násilím je právě teď.

Každý z nás někdy slyšel příběhy brutálního domácího násilí, které trvalo roky. Možná jste si taky říkali, jak se to mohlo stát a proč si to oběť nechala tak dlouho líbit. Ve skutečnosti na tom nic divného není. 

Jak poznat domácí násilí?

Domácí násilí nezačíná brutálním útokem agresora. Kdyby tomu tak bylo, nikdo by ve vztahu s násilníkem nezůstal a domácí násilí by neexistovalo. Nikdo by nešel na druhé rande s někým, kdo se hned na tom prvním projevuje agresivně.

 

V počátcích vztahu, kdy je člověk zamilovaný a má nasazeny růžové brýle, má tendenci drobné varovné signály, jako je omezování a snaha o kontrolu, přehlížet a omlouvat je: „Žárlení je vlastně trochu sexy a navíc se jinak chová úplně příkladně...“ Tak ustoupí a nechá si to líbit. Jenže pak se to stane znovu a znovu...

Řešením je znát svou hodnotu a své hranice si nastavit předem, a to i ve vztahu. A v momentě, kdy se je někdo pokusí překročit, z nich neustoupit.

Snaha kontrolovat způsob oblečení, ale i to, s kým se stýkáte, komu telefonujete nebo za co utrácíte své peníze, je obrovským varováním a rozhodně není v pořádku. Dá se předpokládat, že člověk, který vás začne omezovat v jedné věci, vás začne omezovat i v ostatních. Nenechte si to líbit!

Braňte se!

Chcete vědět víc o tom, jak se bránit? V novém čísle tištěného časopisu Heroine najdete reportáž z emancipačního zážitkového kurzu Jasmíny a Pavla Houdkových.

Posilovnu sebevědomí sledujte na Heroine.cz, na Instagramu, na Youtube i na TikToku.

V dalšímu dílu se podíváme na téma catcalling.

Partnerem seriálu Posilovna sebevědomí je Moderní sebeobrana. Děkujeme Magenta Experience Center za pomoc při realizaci videí.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 10 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Zuzana | 4. 5. 2022 18:19

Ja som presne ten prípad kedy som neustále ospravedlňovala správanie môjho partnera. Začalo to rovnakým FB účtom, rovnakými heslami na email ao pár týždňov neskôr som sa cítila previnilo pretože som si dovolila mať zaheslovaný mobil. Dva roky vzťahu v ktorom som bola tá najhoršia. V opitosti mi nadával do krev. Raz mi dal facku, pretože sme sa dlho bavila a tancovala s JEHO bratrancom. Rozišla som sa ale dodnes od neho nemám pokoj. Ďakujem vám za tému, možno sa to dostane k inej naivke a nebude musieť dôjsť vo vzťahu s manipulátorom tak ďaleko ako ja.

+9
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

karel je BŮH | 4. 5. 2022 18:06

Omezujeme se všichni a kdo říká že ne tak lže. Chtěl bych vidět chlapa, nebo ženskou ať mě tady neukamenujete, které by nevadilo že jde její starej ven vyfešákovanej jak gigolo. Žárlivost je přirozená součást každýho vztahu. Kdo nežárlí, nemiluje. Vidět holku s tunou mejkapu a v mini šatech je signál že je dotyčná možná sama a možná chce flirt. Když nejsem s ní, nemůžu ji ani ochránit. Pořád o tom píšete a teď budete tvářit že násilí neexistuje.

-19
Reagovat