E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

„Chtěli mě zbít.“ Pro trans* děti je coming out ve škole těžký. Příbuzným je nutné nastavit hranice

Když dnes jedenáctiletý Mára nastupoval do čtvrté třídy, bylo to poprvé, co byl ve škole otevřeně klukem. Zatímco Márova matka Barbora o tranzici předem informovala učitele a učitelky, čtrnáctiletý Luky se rozhodl vyoutovat sám: v té době přitom o jeho identitě nevěděla ani jeho maminka Sabina. Podle psychoterapeutky Pavly Doležalové je důležité trans* dětem nabídnout pomoc, ale ke coming outu je nenutit. Přestože vyučující Máru i Lukyho podpořili, někteří spolužáci a jejich rodiče měli v obou případech problém akceptovat jejich skutečné já.

Foto: Shutterstock

Ve třetí třídě znali spolužáci Máru ještě jako dívku. O tom, že je ve skutečnosti kluk, věděla tehdy jen jeho nejbližší rodina a sexuoložka Hana Fifková – začal k ní chodit v sedmi letech, když bylo jasné, že život se špatnou genderovou identitou už nemůže zvládat. „Když mu bylo sedm, přišel s tím, že by chtěl umřít,“ svěřila se zdravotnice. Do čtvrté třídy už Mára nastoupil jako chlapec a do páté pod svým současným jménem. Rozhodnutí udělal sám: jeho maminka, dětská zdravotní sestra Barbora, ho v coming outu před třídou podpořila. 

Tou dobou už sama chápala, že Mára ze svých pocitů rozhodně nevyroste, o čemž původně pochybovala. O cestě Barbory k uvědomění, že její dítě je trans*, mimo jiné pojednává první díl seriálu s matkami trans* dětí na webu Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!