Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Moje dítě je trans*, co dál? Na matrice bývají potíže, blokace puberty podle lékaře není strašák

17. květen 2023
15 761

Sabinu, matku trans* kluka Lukáše, by nikdy nenapadlo, že by mohla svému potomkovi dovolit blokaci puberty. Po prožitých zkušenostech je ale šťastná, že mu problémy spojené s vývojem navenek dívčího těla zatím ušetřila. O řadě praktických překážek, na něž trans* lidé a jejich rodiny narážejí, dřív prý neměla ponětí. Jaká vyšetření trans* děti podstupují a co rodiče čeká na matrice? Přečtěte si závěrečný díl seriálu na webu Heroine.cz, který se tentokrát zaměřuje na formální aspekty tranzice.

První kroky kvůli změně jména v rodném listě dítěte musí vést v Česku na psychologii a posléze na sexuologii. (Ilustrační snímek.)Foto: Shutterstock

Dnes čtrnáctiletý Luky svému okolí včetně matky Sabiny před dvěma lety odhalil, že je ve skutečnosti kluk. Do té doby ho jeho okolí vnímalo jako dívku. Nešlo přitom jen o rodinu a spolužáky, ale také úřady a stát obecně. Pod starým holčičím jménem tak měl například vedený rodný list či žákovskou evidenci. Po Lukášově coming outu bylo jasné, že ke skutečnému naplnění své pravé chlapecké role bude potřebovat pomoc nejen nejbližších, ale i odborníků. 

O tom, jak skutečnost, že je její dítě trans*, Sabina zpočátku prožívala, pojednává první díl seriálu s matkami trans* dětí na webu Heroine.cz. Jak zvládnout tranzici ve školním kolektivu nebo u vzdálenějších příbuzných, pak popisuje druhá epizoda.

Aktuální číslo

  • Jak se měníme, když nám do života vstoupí děti? A jak ony změní svět?
  • Rozhovor Josefa Šlerky s novinářkou Sašou Uhlovou
  • Pasivní agrese. Jak ji poznat a jak na ni reagovat?
  • Kolem 50. roku řeší ženy různorodé problémy spojené s přechodem. Jejich péči ale potřebují také jejich příbuzní. Jak se s takovou zátěží vyrovnat?
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!