E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Moje dítě je trans*, co dál? Na matrice bývají potíže, blokace puberty podle lékaře není strašák

17. květen 2023
17 371

Sabinu, matku trans* kluka Lukáše, by nikdy nenapadlo, že by mohla svému potomkovi dovolit blokaci puberty. Po prožitých zkušenostech je ale šťastná, že mu problémy spojené s vývojem navenek dívčího těla zatím ušetřila. O řadě praktických překážek, na něž trans* lidé a jejich rodiny narážejí, dřív prý neměla ponětí. Jaká vyšetření trans* děti podstupují a co rodiče čeká na matrice? Přečtěte si závěrečný díl seriálu na webu Heroine.cz, který se tentokrát zaměřuje na formální aspekty tranzice.

První kroky kvůli změně jména v rodném listě dítěte musí vést v Česku na psychologii a posléze na sexuologii. (Ilustrační snímek.)Foto: Shutterstock

Dnes čtrnáctiletý Luky svému okolí včetně matky Sabiny před dvěma lety odhalil, že je ve skutečnosti kluk. Do té doby ho jeho okolí vnímalo jako dívku. Nešlo přitom jen o rodinu a spolužáky, ale také úřady a stát obecně. Pod starým holčičím jménem tak měl například vedený rodný list či žákovskou evidenci. Po Lukášově coming outu bylo jasné, že ke skutečnému naplnění své pravé chlapecké role bude potřebovat pomoc nejen nejbližších, ale i odborníků. 

Čtěte další články ze série o rodičích a trans* dětech

O tom, jak skutečnost, že je její dítě trans*, Sabina zpočátku prožívala, pojednává první díl seriálu s matkami trans* dětí na webu Heroine.cz. Jak zvládnout tranzici ve školním kolektivu nebo u vzdálenějších příbuzných, pak popisuje druhá epizoda.

Aktuální číslo

  • O tom, jak rodí ženy, rozhodují muži
  • BDSM coming out
  • Malý, tlustý, plešatý? Body shaming se týká i mužů. Promluvili Čestmír Strakatý, Šimon Holý, René Levínský a Jordan Haj
  • Budoucnost je rostlinná
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!