Porodnické lůžko neboli „koza“ je v centru dnešní představy o porodu. Některé české porodnice ale začínají zkoumat možnosti, jak ženám usnadnit průběh porodu tím, že tento kus zařízení nahradí. Nad tím, zda pohne s proměnou porodnictví výměna nábytku, se v komentáři zamýšlí Lilia Khousnoudinova.
Kampaň s názvem Koza ven spustila Fakultní nemocnice v Ostravě, a to zejména díky zahraničním zkušenostem jejího přednosty, docenta Ondřeje Šimetky. Jeden z porodních pokojů je nově vybavený variabilním porodnickým gaučem, který takzvanou kozu nahradil. „Gauč je skvělý v tom, že maximálně podporuje zaujímání přirozených poloh v průběhu porodu, umožňuje ženě více se uvolnit a celkově tak zvyšuje šanci na nekomplikovaný porod. Koza, jak se klasickému porodnickému lůžku říká, toto neumožňuje. Ta má spíše jiné užití,“ vysvětluje Šimetka.
Porodní asistentka Anna Kohutová pak upozorňuje na symbolický přesah: „Samotné nemocniční lůžko je mocným symbolem technologicky řízeného porodu, jehož středobodem je opět zdravotník, nikoli rodící žena.“ A podotýká, že většina zdravotníků lůžko preferuje, protože „není proškolena v tom, jak podpořit rodící ženu v jiných polohách“. I proto implementace gauče v ostravské nemocnici proběhla zároveň s přednáškou o efektivních porodních polohách.
Ježíšek už klepe na dveře a vy stále hledáte, co pod stromeček? Darujte (si) předplatné Heroine! Tištěné nyní navíc s last minute slevou 15 %!
Předplatné si vyberte v našem e-shopu. Dárkový poukaz pod stromeček pak snadno stáhnete zde.
Ostatně čísla jasně ukazují, že když má žena možnost volby a k tomu příslušný nábytek, málokdy zůstane po celou dobu trvání porodu v poloze na zádech. Má to logiku. Mnoho výzkumů (například z Univerzity v Amsterdamu z roku 2008) prokázalo, jak aktivní vertikální porodní polohy podporují dobrý průběh porodu. Nižší riziko instrumentálního porodu, kratší délka aktivní fáze tlačení, snížení rizika těžkého poranění hráze, nižší míra bolesti nebo nižší potřeba akutního císařského řezu jsou jen některé z mnoha důvodů, proč to stojí za to. „Aktivní porodní poloha ve vzpřímené pozici či ve dřepu je pro většinu žen nejbezpečnější, nejpříjemnější, nejekonomičtější a nejrozumnější způsob porodu,“ říká Janet Balaskas, moje dlouholetá učitelka a zakladatelka Active Birth Centre v Londýně.
Když docent Šimetka přišel s nápadem, že by se jeden porodní box proměnil na „zcela fyziologický“, a pokusil se pomocí vybavení navodit pocit „jako doma“, neskrývala jsem nadšení. Ostravská iniciativa dobře zapadá do jiné osvětové akce Nadačního fondu Propolis, a to je rallye za lepší porody. Dvě mámy, jediná ženská posádka, žlutý veterán a East African Safari Classic Rally; řídí Olga Lounová a naviguje Lilia Khousnoutdinova. Jedná se o první rallye, která zodpovědně řeší svůj dopad na životní prostředí.
Z našeho auta se stane „pojízdný billboard“ a každý den závodu se pojede pod jiným sloganem upozorňujícím na klíčové zásady perinatální péče. Vertikální porodní polohy, kontinuální péče porodní asistentky, evidence-based postupy, důležitost bondingu a jeho vlivu na život dítěte nebo nezbytná nutnost větší a lepší podpory kojení. To jsou témata relevantní nejen v kontextu Afriky, kde se rallye jede, ale i v západním světě včetně Česka.
Cílem závodu je mimo jiné upozornit na existenci Mezinárodního kodexu marketingu náhrad mateřského mléka a nebezpečí jeho porušování. Sofistikovaný, agresivní a nepravdivý marketing totiž prokazatelně snižuje počet žen, které úspěšně kojí, a to se všemi dopady, včetně těch zdravotních. Pokud žena nekojí, mělo by to být proto, že nemůže nebo nechce. Nikoli proto, že ji k tomu manipulativně dotlačily polopravdy z placených reklam nebo nedostatek kvalitních informací a odborné podpory.
„Jedeme za respektující (po)porodní péči založenou na důkazech pro každou ženu,“ zní hlavní heslo rallye. Minimálně první kroky směrem k podpoře vertikálních porodů se na Moravě již rozjely, a bude-li zbytek kampaně stejně dynamický, třeba se dočkáme plošné respektující porodnické péče založené na důkazech dřív, než vyrostou naše dcery.