Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Projekt Jsem žena: Osudy významných žen připomínají inkvizici, soudy, ale i odvahu a odhodlání

EmpowermentPro dobrou věc
Žena a víra
PR článek, Lilia Khousnoutdinova
| 29. 11. 2021
Projekt Jsem žena: Osudy významných žen připomínají inkvizici, soudy, ale i odvahu a odhodlání
Lilia Khousnoutdinova se proměnila v cestovatelku Alexandru David-Néel. Foto: Milan Vopálenský

Charitativního cyklus projektů Lilie Khousnoutdinové „Jsem Žena“ představuje ženy jako bohyně, významné Evropanky i spirituální a duchovní bytosti. Třetí díl projektu s názvem „Jsem žena, jsem kněžka“ startuje 22. listopadu v centru moderního umění DOX.

Naše edukativně charitativní projekty s názvem #Jsemžena začaly před dvěma lety kapitolou o mytologii, tedy o bohyních. Projekt Jsem žena, jsem bohyně se věnoval ženským archetypům ve slovanské mytologii a měl za cíl vnést do společnosti větší povědomí o různorodosti ženských kvalit. Kalendář i kniha Jsem žena, jsem bohyně se věnovaly ženám bojovnicím i matkám, postavám primárně milujícím, vyživujícím a něžným, ale i těm drsným a silným. Výběr z ženských archetypů má ženám sloužit jako inspirace, aby si dovolily být autentické a nesnažily se přiblížit konstruktu toho, co většinově považujeme za ženu „dobrou a správnou“. 

Ženy, které psaly dějiny

Druhá kapitola projektu Jsem žena, jsem Evropa odkrývá třináct osudů významných evropských žen z různých historických epoch. Vybrány byly takové představitelky, které sice nejsou všeobecně známé, ale jejich odvaha, výkon nebo objevy formovaly dějiny Evropy. Každý příběh ukazuje na určitou rezistenci dobového systému, pohrdání společnosti, inkvizicí či soudy.

Hlavním předsudkem, s nímž se potkáváme, je představa, že člověk v pozici duchovní autority vždycky byl, měl by být a bude muž – kněz.

Zároveň jsme v nich svědky obrovské odvahy a odhodlání následovat volání svého srdce, talentu nebo hodnot toho, a to navzdory všem překážkám. Věřím, že právě tato kvalita pro nás může být hluboce inspirující tak, abychom si dnes (v mnohem lepších podmínkách z pohledu například právního řádu) také dovolily jít za tím, co považujeme za správné. Kniha s názvem Jsem žena, jsem Evropa by měla vyjít v létě 2022. 

Jsem ženaFoto: Milan Vopálenský

Kateřina Winterová představuje bylinkářku.

Třetí díl projektu Jsem žena odkrývá další oblast ženského působení ve společnosti, a to v rámci duchovní či náboženské roviny. Jsem žena, jsem kněžka je záměrně provokující název, který naráží na mnoho mylných představ a nálepek, které se se slovem kněžka pojí. Kněžka-ceremonialistka totiž nemá nic společného s kněžkou lásky ani nemusí být nutně řádovou sestrou, byť samozřejmě i může. Hlavním předsudkem, s nímž se potkáváme, je představa, že člověk v pozici duchovní autority vždycky byl, měl by být a bude muž – kněz.

Jsem žena, jsem kněžka naopak poukazuje na to, že v průběhu evropské historie se ženy často různých formách ztělesňovaly duchovní i náboženské autority. Nejedná se tedy o žádný zcestný následek emancipace, jak dnes argumentují některé hlasy ve veřejném prostoru. Projekt představuje životní příběhy vesnických moudrých žen, bylinkářek a porodních asistentek, vzpomene na katolické svaté i na „čarodějnice“, ženy souzené inkvizicí a na kněžky i věštkyně. Najdete zde například žítkovské bohyně nebo také první vysvěcenou ženu-lámu, Francouzku Alexandru David-Néel.  

Jsem ženaFoto: Milan Vopálenský

Kristýna Leichtová jako porodní bába.

Vojevůdkyně i léčitelka

Jsem žena, jsem kněžka oficiálně startuje 22. 11. 2021 v centru moderního umění DOX a pokud se vše vydaří, kniha vyjde příští jaro. V tomto novém díle se potkáme nejen s inspirujícími historickými dámami a zároveň i s příběhy moderních známých žen, které jejich osudy ztělesňují. Snažily jsme se, aby mezi oběma ženami bylo jasné pouto, proto například Bára Basiková ztvárňuje Johanku z Arku, kterou dlouho hrála, Kateřina Winterová zase představuje bylinkářku. Kristýně Leichtové, která nedávno způsobila velký rozruch svým domácím porodem a chystá se stát i dulou, jsme přisoudily porodní bábu.

Zde se otevírá mnoho otázek včetně té, zda může být tělesnost součástí naší duchovní cesty.

Já se svou zálibou v Bhútánu a francouzským pasem mám tu čest zosobnit cestovatelku a laminu Alexandru David Néel. V příbězích historických i moderních se potkáváme s otázkou, jakou roli hraje spiritualita v životě ženy a zároveň i s faktem, že ženská cesta hledání duchovního nebo náboženského směru se může lišit od té mužské už jen kvůli tomu, že si v životě procházíme velkými transformacemi skrze tělo. Zde se tedy otevírá mnoho otázek včetně té, zda může být tělesnost součástí naší duchovní cesty.

Jsem ženaFoto: Milan Vopálenský

Husitská farářka Martina Viktorie Kopecká se v knize také objeví.

Obzvlášť velkou radost mám z toho, že se nám v projektu objevuje i husitská farářka Martina Viktorie Kopecká, se kterou se těším na velmi podnětný rozhovor do knihy anebo také například na Lucii Biedermann Doležalovou, která je známá svou nekonvenční profesí automatického psaní. Domnívám se, že nás tyto novodobé i starodávné formy podněcují k zamyšlení nad tím, zda skutečně duchovno musí přicházet skrze mužskou postavu a nebo zda můžeme tuto funkci pro sebe navzájem zastávat jako ženy.  

Věřím, že je naprosto přirozené, že když ženy získávají větší svobodu a možnosti, začínají svůj odraz hledat i v duchovní sféře a často jim přestává stačit duchovno reprezentované muži. Tato kniha nám ukazuje různé cesty ženské spirituality a podněcuje k dalšímu hledání.

Všechny díly projektu Jsem žena nalezente na webu https://jsemzena.cz/ nebo na Instagramu @jsemzena.cz

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…