Srpen, český pride month, je tady a s ním i festivaly a průvody. Chystáte se vyrazit a nevíte, co na sebe? Ve světě už naštěstí spousta průvodů proběhla, takže se můžete inspirovat v naší galerii.
Pro LGBTQ+ lidi znamená pride pochod akci, na které se mohou hrdě ukázat takoví, jací jsou, a připomenout svou existenci těm, kteří by stále ještě nejraději předstírali, že tu s námi nežijí. Pride pochody ale také představují demonstrace za rovná práva. V některých zemích je stále ještě životu nebezpečné být gay nebo trans, jinde se bojuje „jen“ proti předsudkům. U nás se aktuálně mluví o manželství pro všechny a ústavní definici manželství.
Za úplně první pride se označuje protest u gay baru Stonewall Inn 28. června roku 1969 v New Yorku. Homosexuální vztahy byly v té době nelegální a v gay barech se často konaly policejní razie, ta červnová ve Stonewall Inn se ale zvrhla v prudké nepokoje a odstartovala novou vlnu boje za lidská práva.
Hned 28. června roku 1970 se konal první oficiální Gay Pride pochod a hnutí se postupně rozšířilo takřka po celém světě. Dnešní pride pochody tedy nejsou jen barevné veselí, ale také připomínka kořenů hnutí za LGBTQ+ práva.
Nejznámějším a nejvýraznějším symbolem LGBTQ+ komunity je duhová vlajka se šesti barevnými pruhy. Dnes bývají duhové celé průvody: nosí se duhové oblečení, paruky, bižuterie, oční stíny. Můžete se obléknout do barev od hlavy k patě nebo se domluvit se zbytkem party a vytvořit jednu velkou duhu.
Stejně tak můžete svou identitu vyjádřit jen nenápadně, třeba jako Benjamin Carmichael, americký trans muž a autor, který si vzal motýlka a šle v barvách transkomunity. Translidé jsou v základní duze obsaženi také, ale kromě toho mají svou vlastní vlajku v modré, růžové a bílé barvě.
Jestli jste letos stihli málo hudebních festivalů a zbyly vám třpytky, na pride pochodu je využijete. Čím více, tím lépe. A vysypejte na sebe všechny barvy najednou. Na paruku bude v Česku zrovna asi moc horko, ale nevadí – dejte třpytky i do vlasů. Když budou biodegradabilní, jednoduše je pak opláchnete ve sprše. Třpytivá inspirace pochází z pochodu ve Vancouveru.
V pride průvodech se vůbec často objevují festivalové trendy. Letos třeba francouzské copy se zapletenými barevnými prameny. Duhové provedení se nabízí zcela logicky.
Pride není jen pro mladé, jak ukazuje fotka z liverpoolského pochodu, který se konal minulý víkend. Možná jsou ti dva queer, možná přišli vyjádřit podporu, každopádně se na to oblékli stylově. A duhový deštník v roli slunečníku, nebo aspoň barevný „kyblíček“ proti úžehu, se v Praze budou nepochybně hodit.
Pride pochody jsou pochopitelně vždycky plné lidí, kteří do toho jdou se vším všudy. Jako tenhle účastník newyorského průvodu. Na fotce není vidět, jestli má i duhové i boty, ale jsem si stoprocentně jistá, že ano.
Pride pochody fungují také jako prostor vyjádřit názor. Pořád jsou to v jádru demonstrace za LGBTQ+ práva a proti předsudkům, takže se nebojte vyjádřit svůj postoj – ať už nápisem na tričku, nebo rovnou transparentem.
Ozdobou pride pochodů jsou drag queens. Někdy mívají v rámci oslav i vystoupení a někdy prostě jdou jen tak do průvodu užít si pozornost davu. Jako stylové fotopozadí pro zlatou královnu v Belfastu posloužila duhová vlajka a nezbytný demonstrant varující před koncem světa.
Ve Stuttgartu pochodovala s místní fetiš komunitou drag queen v nepřehlédnutelném kostýmu divoce barevné květiny. Reprezentanti fetiš komunity, kteří bojují především proti kinkshamingu, bývají v průvodech v menšině a jejich účast závisí na tom, kolik jich v místě konání žije. O tom, jestli tahle část LGBTQ+ komunity do průvodů patří, nebo ne, se stále vedou diskuze – v protestech u Stonewall Inn ale nechyběla. „Kožeňáci“ a crossdresseři bojovali za práva gayů po boku svých „vanilkových“ přátel.
Muži, kteří rádi nosí make-up a nápadné oblečení, mají jedinečnou příležitost vynést takový look „mezi lidi“. Na běžné nošení do práce se to většinou moc nehodí (pokud zrovna neprodáváte v obchodě s dekorativní kosmetikou), o časové náročnosti nemluvě.
Ale nakonec není potřeba ani kostým, ani make-up. Na pride pochod můžete vyrazit oblečení úplně „normálně“, beze stopy duhy a bez jediné třpytky. Je jedno, jestli se počítáte k LGBTQ+ komunitě, nebo patříte k majoritě a jdete minoritu jen podpořit… Pride je přístupný pro všechny.
Pražský pride, ze kterého se během let stal multižánrový lidskoprávní festival, začíná už 8. srpna a vyvrcholí v sobotu 13. srpna duhovým průvodem Prahou.