Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Tak ošklivé, laciné a výrazné? Móda osmdesátek v současném šatníku hledá místo, trefí se jen málokdo

GalerieMóda
Osmdesátky
Ada Bartlová
| 22. 7. 2022 | 21 komentářů | 27 925
Tak ošklivé, laciné a výrazné? Móda osmdesátek v současném šatníku hledá místo, trefí se jen málokdo
Foto: Shutterstock

Jsou osmdesátá léta roztomilé retro, nebo kus módní historie, který bychom raději neměli oživovat? Osmdesátky v módě byly tak výjimečné a výrazné, že se nedají jednoduše vpašovat do moderního šatníku, ale úplně nemožné to není.

Osmdesátá léta v Československu vypadala kvůli železné oponě jinak než v zahraničí, ale trendy si sem stejně pokoutně nacházely cestu z tajně dovezených časopisů, katalogů západoněmeckých obchodních domů a filmů na pirátských videokazetách. Pak přišla ke slovu střihová příloha Ženy + módy, šminky z drogerie a trvalá v krabičce. Někdy ty pokusy dopadly jako v tom zahraničním magazínu a někdy taky ne.

O co jsme v československých osmdesátkách přišli, nám ukázal třeba americký seriál Dynastie, televizní ikona, která se sem dostala po revoluci. Dnes je to výtečný materiál pro módní historiky, protože je v něm úplně všechno: mohutné ramenní vycpávky, ostře střižené kostýmky, nabírané rukávy, spousta saténu, lesku a třpytu, kožešiny a šperky. Přesně tak, jen v mnohem méně milionářské podobě, se to tehdy nosilo.

Lesklé saténové šaty s princeznovským živůtkem a nabíranou sukní, poněkud laciná napodobenina tehdejší haute couture, jsou osmdesátkový kousek, který se snad už nevrátí. Kýč má sice v módě své místo, ale patří, stejně jako kýč v umění, na smetiště dějin.

Ženy ale tehdy nebyly jen za našňořené princezny. Naopak. Typický dámský kostým z osmdesátých let sestával z přiléhavé pouzdrové sukně a vypasovaného saka s výrazně rozšířenými rameny a působil zároveň femininně i maskulinně. Na západě v osmdesátých letech výrazně stoupala zaměstnanost žen, a to i ve vedoucích pozicích a v „mužských“ oborech, jako byla práva nebo finance. Móda to prostě reflektovala.

I na módních molech tehdy panovala na jedné straně elegance, na druhé drama a opulentnost. 

Králem dramatické módy byl nepochybně francouzský návrhář Thierry Mugler. Vybíral si ty nejnápadnější prvky a ještě je zveličoval; jeho módní přehlídky byly velké, teatrální události. Dokázal smíchat romantiku, historické a futuristické detaily, divadlo a materiály všeho druhu. V osmdesátých letech vletěl do světa módy jako kometa a zůstal na výsluní až do své smrti v letošním roce.

Eleganci reprezentovala například Donna Karan. V osmdesátých letech se proslavila jako návrhářka pro pracující městskou ženu, která potřebuje právě elegantní, reprezentativní a volně kombinovatelný šatník. Fotografie je z přehlídky z roku 1992, kdy byly vlivy osmdesátých let v módě ještě zřetelně patrné.

Nejen móda byla výrazná. K širokým ramenům a nabíraným sukním to chtělo účes, který by to vyvážil, a tak se vlasy kadeřily, trvalily a vyčesávaly do rozměrných kreací. Nad čelem pudlík, vzadu kaskáda vlnek. 

Muži neměli moc na vybranou, dlouhé vlasy (i kdyby jen kraťoučký mullet) se jim moc netrpěly. Ve škole nebo v práci z toho mohli mít – v závislosti na náladě nadřízených nebo učitelů – docela problémy. Pořídit si hřívu jako Michal Penk nebo tajně obdivovaní zahraniční rockeři zůstalo pro mnohé jen tajným snem.

Fotografie níže je současná. Theron Johnson je fanouškem muziky a filmů z 80. let a tehdejší styl má zmáknutý naprosto dokonale.

Dají se osmdesátky nosit i dnes? Milovníci a sběratelé retra vás budou přesvědčovat, že ano, ale popravdě neexistuje moc kousků, které by se daly nosit zcela neironicky. Tehdejší střihy, barvy, vzory a doplňky byly tak výrazné, že je poznáte na první pohled. Díky tomu jsou ale skvělé právě pro přitažení pozornosti. Třeba tohle divoce pruhované dvouřadové sáčko s krátkými rukávy v kombinaci s obyčejnými moderními džíny a tričkem.

Tehdejší volné, krabicovité šaty s pestrým potiskem dnes moc parádu neudělají, pokud ovšem nejste celá tak trochu alternativní a ironie není vaše druhé já.

Další možností, jak nosit osmdesátky, je získat návrhářský originál, který vypadá tak skvěle a moderně, že v něm nikdo neuvidí retro. Na obrázku je americká herečka a zpěvačka Zendaya v modelu od Yvese Saint Laurenta z roku 1982.

V neposlední řadě můžete sáhnout po něčem, co se osmdesátými lety inspirovalo. Zvýrazněná ramena, byť střihově jiná a modernější než tehdy, patřila ještě nedávno mezi největší trendy. Šaty značky Hervé Léger, které má na sobě americká herečka a komička Tiffany Haddish, odkazují na osmdesátky dramatickými nabíranými rukávy.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 21 komentářů

Vstoupit do diskuze