Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Poprvé se postavila hrozbě lidstva. Nepotřebovala kulomet ani nahotu. Film Predátor přepsal pravidla

Akční hrdinka
FeminismusFilmová premiéraKomentářTelevize
Pavel Houdek
| 17. 8. 2022 | 55 komentářů | 24 083
Poprvé se postavila hrozbě lidstva. Nepotřebovala kulomet ani nahotu. Film Predátor přepsal pravidla
Amber Midthunder ve filmu Predátor: Kořist. Foto: Disney+

Na streamovací platformy dorazil nový film Predátor: Kořist a okamžitě se stal globálním hitem. Diváci i kritika se shodují, že jde o nejlepší film celé série od doby legendární jedničky. Fanoušci a fanynky sci-fi mu tleskají a slaví znovuzrození predátorského univerza, které bylo několika předchozími pokračováními málem pohřbeno. Kromě svěžího přístupu a dobrého nápadu zasadit děj pár set let do minulosti ale nový film přišel ještě s jednou velkou, pro mnohé téměř svatokrádežnou novinkou: hlavním protivníkem Predátora se poprvé stala žena.

Tento fakt dokázal rozpoutat „kulturní války“ mezi fanoušky žánru; stejně jako v politice ale v reálném světě nejsou ve svém jádru nic jiného než zcela absurdní debatou nad tím, zda ženy patří do veřejného života, nebo ne, a samy o sobě nejsou příliš zajímavé. Samotné nenávistné útoky a komentáře, které se zaměřují na samotný fakt, že žena vstupuje na výsostné pole mužů (tedy do hlavní role akčního filmu), nestojí za velkou pozornost, byť je jejich míra zrovna u tohoto filmu nebývale intenzivní a hnusná. Jde o poslední kvičení, vyprovázející patriarchát na smetiště dějin.

Galerie: Drobná žena dokázala porazit Predátora. Nepotřebovala rotační kulomet ani nahotu: 

Další fotky v galerii (11)

Není ničím novým, že se i v akčních a sci-fi filmech začínají objevovat ženy také v jiné roli než jako krásný objekt, který hlavní hrdina zachraňuje. Poslední dekádu a zejména s příchodem streamovacích platforem se takových filmů objevuje stále více; několik posledních akčních hitů Netflixu je přímo postavených na tom, že nepřátele na potkání kosí žena (Anna, SAS: Zrození černé labutě, Kate, Interceptor atd.).

Posvátná série a ikonický Arnold

Proč tedy nový Predátor najednou vyvolal takové vášně? Jde o film z „posvátné“ série žánru, který ho do značné míry definoval. A je to film, který po mnoha špatných pokusech po hodně dlouhé době sklízí dobré recenze, i odpůrci ženských postav jej tedy musejí vnímat jako velmi dobrý. Nelze se také vyhnout přímému srovnání hlavní hrdinky nového filmu Naru a její představitelky Amber Midthunder s absolutní ikonou žánru – samotným Arnoldem Schwarzeneggerem, který byl hlavním hrdinou prvního Predátora a ztělesněním maskulinity.

To u řady lidí vyvolává skřípění zubů a pocit, že něco takového nelze tolerovat. Proto hledají záminky, jak hlavní hrdinku Naru symbolicky „sestřelit“. Převládající směr takových úvah je, že je nerealistické, aby drobná žena porazila Predátora. Beru, že pokud jde o klasický akční film, může mu ledaskdo vyčítat, že akční scény, ve kterých padesátikilová žena přepere deset stokilových mužů po sobě, jsou přitažené za vlasy. Můžeme namítnout, že celý akční žánr je jen pohádka pro dospělé a jako celek z principu přitažený za vlasy; žádný muž přeci neunese rotační kulomet a tisíce nábojů v jedné ruce a nepřežije zásah granátu – o nějaké reálnosti na tomto poli celkově nemůže být řeč. 

Ale v případě sci-fi bitvy s mimozemským lovcem, která ovládá technologii maskování tak dokonale, že umí doslova zmizet před očima, je výrok o „reálnosti“ doslova směšný. Indiánská lovkyně není jako sokyně Predátora o nic více nebo méně uvěřitelná než vojenský žoldák pomazaný blátem – jednoduše proto, že se pohybujeme v žánru sci-fi, kde je už z principu možné ledacos. 

Ženy patří k plotně, akční hrdinky také

S nedostatkem „reálnosti“ si tedy hateři nevystačí. Zpravidla pak vytáhnou další kartu: film je příliš „woke“ a feministická propaganda z něj čouhá jako sláma z bot. Naráží tím na první polovinu filmu, kde se Naru opakovaně vymezuje proti šovinismu svého bratra a dalších mladých lovců, kteří ji odmítají brát mezi sebe, zesměšňují její lovecké schopnosti a několikrát ji doslova posílají „k plotně“, tedy k ohništi v teepee.

Paradoxně jsou právě tyhle scény tím nejrealističtějším, co lze ve filmu vidět. Pokud se má totiž žena prosadit v jakékoliv oblasti, které dominují muži, tak ji zesměšňování, shazování a házení klacků pod nohy prostě čeká. Ostatně je to dost symbolicky vidět i na příkladu herečky Amber Midthunder, která se prosazuje na tradičně mužském území akčních filmů a kterou mnoho fanoušků k plotně posílá doopravdy. Doslova.

Viděli jste film Predátor: Kořist?

Já zjevně patřím k těm, kterým „feministická propaganda“ ve filmu rozhodně nevadí, už jen proto, že si uvědomuji, že ve velké většině ostatních akčních filmů je přítomná neviditelná „patriarchální propaganda“, minimálně na té úrovni, že opakuje a tím posiluje konzervativní vzorce – muž je ten aktivní, který všechno zařídí, a žena je buď pasivní krásný objekt, případně kráska, která muži pomáhá a je ta chytřejší a vynalézavější. 

Přesto chápu, že mnoha lidem nemusí sedět, pokud je film na feministickém základě postavený nebo se mu do značné míry podřizuje. V případě filmu Predátor: Kořist je tu ale feministická linka podána decentně a velmi přirozeně; naopak by mi přišlo „nereálné“ a do značné míry přitažené za vlasy, kdyby úplně chyběla. K charakteru postavy Naru a prostředí, ve kterém se film odehrává, jistá míra emancipace a vymezení se v mužském kolektivu prostě patří… 

Svaly a holá kůže

Mnohem zajímavější je podle mě to, že hlavní hrdinka Nara zde není žádným způsobem sexualizována. A je to hlavní důvod, proč zrovna tento film považuji za přelomový. Není navlečená v upnutém oblečku, neodhaluje ani kus kůže, s nikým neflirtuje, nemá žádnou sexuální scénu, a dokonce i když spadne do vody, nelepí se jí oblečení na tělo. 

To je samo o sobě „game changer“, obzvlášť pokud v tomto ohledu srovnáme první a poslední film predátorské série. Ten první je do značné míry postavený na záběrech polonahého Arnolda s puškou v ruce, oblečeného v černé vestičce na holém těle (a ve druhé polovině filmu bez ní). To, co Arnold do filmu vnesl, není jeho herecké umění, ale odhalené vypracované tělo, které na film lákalo na oficiálním plakátu.

Na film Predátor: Kořist tvůrci nahotou nelákají. Postava Naru perfektně funguje, aniž by byla stereotypně „ženská“ nebo prvoplánově sexy. Ten nejlepší výraz, který mě pro popis její postavy ve filmu napadá, je prostě normální. Právě v tom vidím ten velký zlom. Pokud půjde kinematografie tímhle směrem, možná se jednou dočkáme doby, kdy se nad ženskou hlavní hrdinkou v akčním filmu nikdo nepozastaví… Bude prostě normální.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 55 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

antifeminista | 17. 8. 2022 14:07

Jsou prostě lidé, kteří zakopnou o slona a popřou to. A pak je tu Pavel (H)oudek, který nám tvrdí, že sloni jsou jen šovinistická propaganda.

Takže zpráva speciálně pro Vás, pane Houdku:

Lidem nevadí, že Predátora přemohla žena. Lidem vadí, že když poukážou na nepoměr sil mezi jednotlivými hrdiny, kteří na stříbrném plátně porazili Predátora, podsunou jim užiteční idioti tohoto vylhanýho slaměnýho panáka o patriarchální nenávisti k ženským hrdinkám, aby je onálepkovali a ostrazikovali. Jděte s tím už tam, kde slunko nesvítí - jako právník byste měl moc dobře vědět, že to, čeho se v článku dopoušíte, je argumentační faul. Celý váš článek je postaven na rozboru lživého tvrzení, které jste vy sám podsunul druhým.

Jak moc ubohej musí být člověk, který toto dělá?

+33
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Pavel Houdek | 17. 8. 2022 21:48

Díky moc za reakci! Já se nejvíc bál, že hejtři budou tvrdit, že to přeci nikomu nevadí... Tak jsem rád, že jste mi to potvrdil přímo tady!

-17
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu