Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Pusinka pro paní uklízečku ve školce jako cenná lekce: Někdy jsou potíže jen v našich hlavách

31. říjen 2023
79 697

„Dej babičce pusinku, jinak bude smutná.“ Možná jste tuhle větu slyšeli jako děti a ty své učíte, že je v pořádku říct „ne“. A že by to i babička (nebo jiný člověk, který pusinku žádá), měl pochopit. Ale stejně jako vysvětlujeme potomkům, proč se nemají bát ohradit, je fajn vysvětlit to i dalším zúčastněným osobám. I když se nám nechce, i když cítíme, že to zavání nepříjemností. Protože někdy nás celá situace může velmi překvapit. Své o tom ví i instruktor sebeobrany a právník Pavel Houdek.

Foto: Photo by Katie Gerrard on Unsplash

Naši pětiletou dceru odmala vychováváme tak, aby se za sebe uměla postavit, aby věděla, že kdykoliv a komukoliv může říct ne. Nedávno mi dcera takhle večer v pátek povídá: „Tatínku? Naše paní uklízečka po mně ve školce chce, abych jí dala pusu, když jde domů.“ „A tobě se to nelíbí?“ ptám se. „Ne. Ale já jsem jí to řekla.“

Skvělé, říkám si v duchu a s napětím čekám, co se dozvím dál. „A zabralo to? Nepusinkovala tě?“ „Ne, ale řekla mi, že když jí nedám pusu,tak z toho bude smutná,“ říká dcera a tváří se u toho tak, jako by jí zrovna umřelo koťátko. „Ale já nechci, aby byla smutná,“ dodává. „Mrzí tě to?“ ptám se. Dcera přikyvuje a má slzy na krajíčku.

Aktuální číslo

  • Jak se měníme, když nám do života vstoupí děti? A jak ony změní svět?
  • Rozhovor Josefa Šlerky s novinářkou Sašou Uhlovou
  • Pasivní agrese. Jak ji poznat a jak na ni reagovat?
  • Kolem 50. roku řeší ženy různorodé problémy spojené s přechodem. Jejich péči ale potřebují také jejich příbuzní. Jak se s takovou zátěží vyrovnat?
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!