Je potřeba se ozvat, říká v podcastu Hlas Heroine Češka, která přijala islám

NáboženstvíPodcast
Redakce Heroine, Pavel Houdek
| 8. 12. 2021 | 52 komentářů | 38 449
Je potřeba se ozvat, říká v podcastu Hlas Heroine Češka, která přijala islám
Foto: Tomáš Cetkovský

Kateřina Gamal Richterová je česká muslimka, která je vidět i slyšet. Nejen díky tomu, že její šátek je ve veřejném prostoru jen těžko přehlédnutelný. Aktivně se vyjadřuje k otázkám náboženství a tolerance ve svých příspěvcích a článcích. V podcastu Hlas Heroine se jí Pavel Houdek ptá nejen na šátek, ale i na to, jak islám vidí postavení muže a ženy a jak ona sama vnímá nenávist lidí vůči muslimům.

„Jsem typ intelektuálního konvertity, který islám poznal a načetl si ho z knížek. Moje cesta k islámu začala skrz zvědavost, jestli ten islám je opravdu tak špatné náboženství, jak se o něm psalo po 11. září,“ říká Kateřina Gamal Richterová. Četla nejen populární literaturu, ale i odborné texty českých orientalistů a také český překlad koránu. Ve studiu islámu pak pokračovala i na vysoké škole, kde si vybrala obor blízkovýchodní studia.

I když v muslimských zemích je jedna z funkcí šátku ochrana před sexualizujícími pohledy mužů, u nás tuto roli šátek nemá. Šátek pohledy naopak přitahuje.

Jako muslimku v Česku ji dělá nepřehlédnutelnou její šátek, který se rozhodla nosit, když přijala víru. „Když jsem přijala islám, začala jsem šátek nosit ihned. Ale nebyla jsem schopná si ten šátek obhájit,“ přiznává. „Každou chvíli jsem poslouchala nějaké nadávky a urážky. Strašně mě to sebralo a úplně jsem ho přestala nosit,“ vzpomíná Kateřina. Dál se věnovala studiu a postupně si ujasnila, proč vlastně šátek nosit: „Jako ochranu víry a výraz identity. Už jsem věděla, že si ho budu schopná obhájit. Od té doby, od roku 2011, už jsem ho nesundala.“

Poslouchejte Hlas Heroine

Fatima RahimiFoto: Tomáš Cetkovský

Co se nyní děje v Afghánistánu? Kdo se z návratu Tálibánu raduje a kdo si zoufá? A co bude se ženami? Původem afghánská novinářka Fatima Rahimi situaci ve své rodné zemi sleduje, ale jednoznačné odpovědi nemá. V podcastu Hlas Heroine popisuje, jak moc je Afghánistán roztříštěný.

Hlas Heroine s Fatimou Rahimi o Afghánistánu a Tálibánu

I když v muslimských zemích je jedna z funkcí šátku ochrana před sexualizujícími pohledy mužů, u nás tuto roli šátek z kulturních důvodů nemá. Šátek pohledy naopak přitahuje a to, co reprezentuje, v lidech často vyvolává odmítavé nebo nenávistné reakce: „Beru to tak, že tohle s tím přijde a je potřeba se vůči tomu vymezovat a bránit se. Pro mě není šátek ochranou proti pohledům mužů. U nás to takhle nefunguje. Když si nandám šátek – zvlášť takhle růžový –, jsem všem na očích.“

Kateřina v podcastu také mluví o tom, že mnohé jevy, které považujeme za projev islámu, mají ve skutečnosti kulturní základ, nikoliv náboženský. „Jsem oproštěna od blízkovýchodní mentality. Jsem Češka a žiju tuhle kulturu. Věřím, že jsem schopna svoji výchovu oprostit od dvojího metru a dokážu dceru i syna vychovávat v tom, že všichni se mají slušně oblékat a chovat se slušně.“

„Korán upravuje to, že muž je zodpovědný za svoji manželku a svoji rodinu. V tom smyslu, že se o ně má postarat ekonomicky a věnovat jim svůj čas. Je zajímavé, že korán nijak neupravuje povinnosti ženy. Nikde nezmiňuje, že žena se má starat o domácnost, vařit manželovi, sedět doma a čekat na něj. Tohle tam není,“ vysvětluje Kateřina.

Jak reaguje na projevy nenávisti kvůli své víře? Co si myslí o mnohoženství? A co by dělala, kdyby si její děti chtěly dát párek? Poslechněte si celý podcast Hlas Heroine o islámu, nesnášenlivosti a o tom, jaké je být muslimkou v Česku. 

Hlas Heroine je dostupný i na všech obvyklých platformách.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • KLÁRA SVOBODOVÁ ALIAS PANÍ SPOCKOVÁ
  Předčasný porod, císařský řez, smrt dítěte, život s postižením. To všechno prožila Klára Svobodová – naše coverstar. Na svém blogu Spocklidem popisuje svůj život bez pozlátka. A tak jsme ji pro Heroine nafotili celou ve zlatě, zářící a svítící jako skutečnou hvězdu. Přesně tou totiž Klára podle nás je. Matka bojovnice, která se nevzdává. Z minusů dělá plusy a z hendikepů superschopnosti. Odkrývá tabu a ukazuje odvrácenou stranu mateřství. Inspiruje a dodává sílu. Mění svět kolem sebe. Je to Moje Heroine. Nahlédněte do jejího vesmíru.
 • CHTĚJÍ VIDĚT HVĚZDY A CÍTIT VÍTR
  Pít vodu ze studánky a bydlet ekologicky. Být svobodní. Naše příloha Sustainable tentokrát popisuje alternativní možnosti bydlení. Jaké to je žít v jurtě, domku na kolečkách anebo ve „slamáku“? Příběhy lidí, kteří se rozhodli žít jinak, blíž přírodě i sami sobě.
 • HLAS HEROINE
  Proč po nás gynekologové chtějí poplatky za registraci, i když je to nezákonné, a hlavně proč se je bojíme odmítnout? Proč by o ženském těle měli rozhodovat politici, když v případě mužských těl nikdo podobné nápady nemá? V naší názorové rubrice se dočtete i o tom, jak vychovávat děti v souladu s feministickými ideály a jak ochránit jejich (i naše) duševní zdraví v době, kdy covid vystřídala válka na Ukrajině. Ale nebojte, přinášíme i pozitivní zprávy!
 • VÁLEČNÁ REPORTÉRKA PETRA PROCHÁZKOVÁ
  Petra Procházková momentálně reportuje z války na Ukrajině. Mluvili jsme s ní ještě před odjezdem o tom, co zažívají ženy ve válkách, jaká je etika válečného zpravodajství i jak ve vyhrocených situacích zvládá své emoce. Dostalo se ale i na dilemata, která s sebou nese její vlastní mateřství. A jak se vlastně stalo, že psala diplomku o Čtyřlístku? Petra Procházková je Moje Heroine.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 52 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Michal Macek | 8. 12. 2021 15:15

tak to si poslechnu :) jinak:

" (Koran) Nikde nezmiňuje, že žena se má starat o domácnost, vařit manželovi, sedět doma a čekat na něj. Tohle tam není,“

verim ze to tam neni, Ja cetl cesky preklad jednou , skoro cely (nedocetl sem to uplne, pak to byla dost nuda, jako netkere casti Stareho zakona). Ale nahodou si pamatuju ze je tam neco o tom, ze zena ma byt muzi po vuli, kdyz on chce. A take, ze kdyz zena zlobi a jinak uz se neda nic delat, ma muz pravo ji "vychovne zbit", tak, aby nemela nasledky, nejakym proutkem, pokud se dobre pamatuju....

Co by delala, kdyby si deti chteli dat parek

proc ne, treba teleci? :) mam kamose muslima, je to Egyptan a je to muslim, protoze tak byl vychovan, ale nepraktikuje, nemodli se, ji veprove a pije. A trapilo ho to, ze jako hresi atd. Tak mu rikam, Mohamede, myslis ze Bohu zalezi na tom, jestli si das veprove koleno? Hinduisti nejedi hovezi, Zide jen koser veci. Muslimove veprove a psi jsou pro ne necisti. Ja rikam, ze Buh stvoril zvirata abychom z nich meli uzitek. A jiste nestvoril prase, abychom se na nej jen divali :) Pak se me treba ptal, co si myslim o sebevrazednych atentatech, Ja mu rikam, hele, zivot je posvatny, Buh ho tak stvoril. Myslis, ze nekdo kdo vejde do kostela , vyhodi se do vzduchu a zabije zeny , muze a deti, pujde za to do raje? ja myslim ze ne....

+62
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Michal Macek | 8. 12. 2021 15:30

Milan: jiste, jsou dlasi texty. To uz bychom se dostali k teologicke debate (sunna a sia, dervisove, jezidi atd) a i kdyz o tom neco vim, vic se vyznam v krestanstvi a dalnevychodnich nabozenstvich. Pro zjednoduseni beru jako zaklad, ze Koran je slovo Bozi a Mohamed jeho Prorok.

-23
Reagovat