E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Ještě nějakej o znásilnění, pane soudce! A pokud nerozumíte srandě, tak teda: pardon

10. říjen 2023

Říká se, že ryba smrdí od hlavy. Naše soudnictví, alespoň pokud jde o sexualizované trestné činy, smrdí od předsedy Nejvyššího soudu Petra Angyalossyho. Nad jeho košilatým humorem z nedávné přednášky v Kroměříži se zamýšlí instruktor sebeobrany Pavel Houdek.

Foto: Benjamin Brunner on Unsplash

Nízké tresty za znásilnění, jeho špatná definice a necitlivý přístup policie a justičního systému k jeho obětem jsou jednou ze záležitostí, které podle průzkumů mladou generaci pálí nejvíce. V posledních letech za účelem řešení těchto problémů vzniklo několik neziskových organizací i dobrovolnických projektů, jako je Konsent nebo Bez trestu. Veřejnost je naštvaná; naštvaná tak, že vychází do ulic, organizuje demonstrace, pochody a happeningy, které mají na problém upozornit.

Jak by v takové atmosféře asi tak působilo, kdyby předseda Nejvyššího soudu v rámci povinného vzdělávání, třeba v oblasti profesní etiky soudců, trousil na „rozveselení“ kolegů a kolegyň vousaté vtipy utahující si ze znásilnění? A nejen trousil, ale dokonce si je dal na prezentaci? Přinejmenším tak, že celou věc nepochopil, ale spíš tak, že ji má na háku. No a přesně to se stalo. Předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy přesně tohle udělal. A teď se diví, že to vyvolalo poprask.

Foto: Shutterstock

Znásilnění jako exces: Proč máme větší soucit s pachatelem než s jeho oběťmi a co s tím můžeme dělat

Komentář

Lidem, kteří čtou tyto řádky, je dobře známý fakt, že znásilnění patří mezi trestné činy s nejnižší mírou nahlašovanosti vůbec. Jedním z  důvodů je, že oběti nedůvěřují policii a justičnímu systému v tom, že je bude brát vážně, nebude je shazovat a zesměšňovat. Přestože se situace velmi pomalu zlepšuje, to není obava lichá. Mohl bych z rukávu vysypat desítky hrůzostrašných historek našich studentek, kdy se policisté, státní zástupci nebo soudci k oběti chovali právě takto – a řadu z nich tím odradili od toho, aby případ řešili legální cestou.

Celá soustava orgánů činných v trestním řízení, od policie po soudy, hraje – nebo by měla – hrát velmi opatrně o to, zda si důvěru obětí získá zpět. To totiž rozhodne o tom, zda se míra nahlašování zvedne, a  systém tak bude schopen postihnout více než jednotky procent pachatelů, nebo zda znásilnění bude i nadále pokračovat ve svých epidemických rozměrech (v současnosti má se znásilněním přímou zkušenost v ČR každá desátá žena). Je nabíledni, že dokud si bude dávat takovéhle vlastní góly, důvěru si rozhodně nezíská.

Omlouvám se, tedy pokud jsem něco udělal


Vtipy padly a nelze je vzít zpět. Můžeme nechápat, jak někoho napadlo dát si něco takového do prezentace, ale stalo se. Mohlo to celé dopadnout ještě dobře. Petr Angyalossy se mohl omluvit. Mohl přiznat, že úplně neodhadl náladu veřejnosti, že prostě přestřelil, ale poučil se z toho a že to dělat nebude, protože mu záleží na tom, jak veřejnost soudcovský stav vnímá, a nechce budit dojem, že znásilnění zlehčuje.

Foto: Ecco

Partnerem konference je ECCO

Značka ECCO je již od roku 1963 v neustálém pohybu a díky svým inovacím boří mýty ohledně kompromisů mezi stylem a pohodlím. Ať už směřujete kamkoliv, ECCO s vámi udrží krok od rána až do večera. Ležérní tenisky, formální obuv i trendy kabelky si můžete užít i s vědomím toho, že jsou vyrobeny technologií DriTan, která pomáhá při výrobě ušetřit až 25 milionů litrů vody ročně. Dopřejte si dokonalé řemeslné zpracování obuvi a doplňků vyrobených z prémiových materiálů – s ECCO rozhodně nezůstanete pozadu.


Namísto toho ale začal kličkovat jako pověstný zajíc a přišel s omluvou-neomluvou. Vtipy v prezentaci prý nebyly žádným vtipem, ale příklady toho, že v soudní síni se pachatelé brání i absurdními výroky, a on na to chtěl budoucí soudce připravit. Inu, co na tom, že účastníci školení tvrdí, že o – dokonce avizovaný – vtip šlo (a že většina se také smála), nebo na tom, že jeden z údajných příkladů vůbec není o pachateli, ale je založený na tom, že žena se znásilnění nebránila, protože si držela vyhrnutou sukni (a tedy to – hahahaha – chtěla, mrk mrk).

Přesto se prý ale omlouvá, pokud se tedy někoho dotkl. Ne, neomlouvá se za to, co udělal, za to, že poškodil obraz justice, za to, že dále nahlodal důvěru obětí v její citlivý přístup. Omlouvá se, pokud se to někoho dotklo. Někoho, kdo je přecitlivělý a celé to nepochopil, protože ostatních – těch normálních – se to přece nedotklo. Dokonale to splňuje definici falešné, neupřímné omluvy, kterou říká: Já jsem neudělal nic špatně. Problém je v tobě a ve tvém vnímání.

Jedno pozitivum ale celý příběh má: dokonale funguje jako ilustrace toho, v jaké situaci se ohledně sexualizovaného násilí a přístupu státu k němu nacházíme, a toho, že před sebou máme ještě hodně práce…

Otevřít diskuzi o povinném vzdělávání soudců/soudkyň a státních zástupců/zástupkyň ve věcech viktimologie, psychologie obětí trestného činu, společenského kontextu sexualizovaného a domácího násilí je jedním z cílů výše zmíněné organizace Bez trestu. Jednu z jejích zakladatelek, advokátku Lucii Hrdou, můžete potkat na konferenci Heroine. Poslední lístky jsou ještě v prodeji.

Svět podle Heroine 2023

Workshopy, diskuze, inspirativní vystoupení, raut a skvělá společnost! Přes 5 hodin nabitého programu se zajímavými hosty. Těšit se můžete třeba na Lucii Hrdou, Kláru Laurenčíkovou, Jasmínu Houdek nebo Dana Prokopa. Tentokrát vše na téma: jak změnit svět designovaný muži.

23. 10. 2023 | 14 – 22 hodin | Praha, kulturní centrum Vzlet

Koupit vstupenky

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s