E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Zdravím z noční. #4 Mrtvička

22. březen 2019
90 447

Záchranář Vít Samek a porodní asistentka Alžběta Samková se střídají v psaní o situacích, kdy jde o zdraví a někdy i o život. Takovýhle kurz první pomoci jste ještě nezažili.

Cévní mozková příhoda. Mrtvice. Mrtvička. Iktus. CMP. Tento díl považuju za zcela zásadní, a to hned z několika dobrých důvodů.

1) Je to velmi častá diagnóza. 

2) Je to velmi vážná diagnóza.

3) Je to stav, který i laik velmi snadno pozná. 

4) Péče o tyto stavy je v naší zemi na vynikající úrovni. Jsme v tom vážně dobrý. Opět jedni z nejlepších na světě.

Takže co to je? Jak už název napovídá, je to stav, kdy se vaší cévě v mozku stane příhoda.

V zásadě jsou dva typy mrtvic. A sice tzv. ischemická (cca 85 %) a tzv. hemoragická (zbytek). Ischemická znamená, že se vám některá z cév v mozku ucpe, hemoragická značí, že céva (nebo spíše jedna z tepen) rovnou praskne a začne krvácet do okolí.

Dvacet pět tisíc příhod

Cévní mozková příhoda (CMP) je 2. nejčastější příčina úmrtí ve světě a ročně postihne více než 17 miliónů lidí. Každý šestý člověk se s CMP během života potká, a to bez ohledu na věk (ročně postihne více než 80 000 lidí mladších 20 let).

V České republice se za rok vyskytne cca 25 tisíc cévních mozkových příhod. 

Rizikové faktory jsou vyšší věk, neléčený vysoký tlak, vysoký cholesterol, kouření, chlast, některé arytmie. A je jedna riziková skupina, kterou byste netipli: Mladé ženské. Když totiž, dámy, holdujete cigaretám a zároveň užíváte hormonální antikoncepci, dost vám zhoustne krev.

Toto prosím není sranda. Dělal jsem víc mladých žen s mrtvicí nebo plicní embolií, než by mi bylo milé. Když už máte oba tyto koníčky (cigarety a hormonální antikoncepci), vyberte si, moc prosím, ten méně nebezpečný.

I jeden příznak stačí

A teď už konečně k tomu zábavnýmu!

Příznaky jsou obvykle velmi výrazné. Jeden typ je porucha hybnosti. Druhej porucha řeči. Třetí ochabnutí svalstva na polovině obličeje. Pak je řada vedlejších. Vezmeme to popořadě.

Porucha hybnosti. Člověk náhle přestane úplně hýbat jednou končetinou nebo oběma na jedné straně těla. Nebo s nimi hýbat může, ale má je velmi oslabené. Nebo je může mít „jenom“ nešikovné… Není schopný ukrojit chleba, použít klíče, mobil, vypadne mu hrnek z ruky. Při některých mrtvicích si to dotyčný neuvědomuje, on vůbec neví, že jednu ruku nezvedá!

Co s tím? Řekněte dotyčnému, ať předpaží. Pokud nezvedne obě ruce symetricky, nebo jedna z nich ihned klesá, nečekám, nediskutuji a volám 155! Další možností je říct dotyčnému, ať vám vší silou stiskne ruce. Má-li jednu z nich slabší, volám 155! Hned! Přijeli jste z chaty a nejste schopní si odemknout, protože vám klíče padají z ruky a netrefíte zámek? Nečekám, volám si 155! Hned!

Porucha řeči. Typů poruch řeči je asi kašilion bažiliónů, ale tím vás nebudu mást. Projeví se to tak, že dotyčný například dělá jenom zvuky, říká naprosté nesmysly, používá neexistující slova. Už tušíte: nediskutuji a volám 155! (Hned!) Možné je i to, že pacient mluví „normálně“, ale nerozumí tomu, co mu říkáte vy. Někdy jenom dlouho hledá slova, než použije buď zcela blbé nebo nově vytvořené. 

Co s tím? Nechte ho něco říct. Celý datum jeho narození. Nechte ho zopakovat 'první pražská paroplavba'. Nebo ať vám poví, co dělal včera. Má poruchu řeči? 155!

Ochabnutí svalstva na polovině obličeje. Velmi nápadnej je visící koutek úst. Když tohle uvidíte, nic dalšího nezkoumejte. 

Co s tím? Nechte ho se usmát. Nechte ho vycenit zuby, a je jedno, že je třeba nemá. Má křivý úsměv? Cení zuby křivě? Hádejte co? Hned!

Čas je klíč

Vedle toho jsou další, míň nápadný příznaky. Náhlý výpadek zorného pole, náhlá ztráta zraku na jednom či obou očích, zdvojené vidění. Silná závrať, pro kterou nejste téměř schopni chodit. Porucha citlivosti na jedné končetině nebo na obou na jedné straně těla nebo polovině obličeje.

Dále je to už dost nespecifické. Pocit na zvracení a zvracení. Bolest hlavy. Na tu velkej pozor – jeden druh CMP se totiž typicky projeví náhle vzniklou (jako fakt ve vteřině), krutou, dosud nepoznanou bolestí hlavy. Zde taky neváhejte a cinkněte nám, dík.

Důležitý je, co teď vy. Ani prd, holenkové! Nechte pacienta sedět, snažte se ho uklidnit a nic mu nedávejte. Ne, ani napít.

Co my s tím? Taky nic moc. Důležitá je dobrá diagnostika a rychlý transport do nemocnice, která je schopná řešit akutní cévní mozkové příhody. V Praze Vojenská, Homolka, Motol, Vinohrady, Krč, Karlák.

Co oni s tím? Je toho moc a je to supr, kamarádi! Trombus rozpustit, trombus dokonce mechanicky vyndat! Ano, dokonce i to někde umí.

Ale, přátelé, teď přijde apel apelů. U mrtvice je zcela zásadní čas. Spravit se to někdy dá, dokonce zcela zvrátit do stavu před mrtvicí. Ale je na to sotva pár hodin času, tak nemeškejte ani minutu.

Blbá zpráva je, že hodně lidí mrtvici nepřežije. Další ano, ale kvalita jejich života je potom prachmizerná. Pokud ale zavoláte hned, ohromně zvýšíte pravděpodobnost, že to dobře dopadne.

Někdy člověk postižený mrtvicí odmítá záchranku, stav bagatelizuje, nebo prostě myslí, že mu nic není. Nepřesvědčujte je, zavolejte nám a nechte to na nás. Naše přesvědčovací schopnosti jsou bezbřehé. 

Nebuď jako Bohoušek

Tři roky dozadu potkala tahle dg. našeho dobrého otce. Tehdy jsem k tomu napsal pár řádek, který teď můžou posloužit jako střelba do vlastních řad, návod „jak ne“ a taky jako opakování matka moudrosti.  

Bohoušek má mrtvici. Naštěstí ho to jenom lízlo na levou stranu, takže chodí, myslí, mluví, jenom prostě ještě víc pajdá a levou rukou už toho moc neubalí.

Bohoušek ode mě už deset let poslouchá, jak vozím mrtvice, jaký jsou příznaky a jak je zcela rozhodujícím faktorem čas. Tenhle poučenej Bohoušek nechal oslabenou svalovou sílu na levejch končetinách pět dní bejt a nikomu nic neřekl. Teď ho čeká rehabilitace a kdo ví, jak se mu ty levý končetiny spravěj.

Většina z vás je zhruba v mým věku, takže většina vašich rodičů je v Bohouškově věku. A to je věk, kdy první mrtvice začínají klepat na dveře. Nebuď jako Bohoušek. S mrtvicemi se dá velmi dobře pracovat. Bez následků, kamarádi! Ale to uměj jenom někde. A vy nevíte kde. To víme a zařídíme my, záchranáři.

Good luck. ✌️


Jestli jste tomuhle dali těch pár minut, dejte ještě 17 minut a 5 vteřin tomuhle pánovi. Dyk já jsem jenom blbá sestřička, tohle je ale dochtor a dost o tom ví. 

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s