Zdravím z noční. #3 Resuscitace dětí

28 309 | Vít Samek | 9. 3. 2019 | 25 komentářů | První pomoc

Záchranář Vít Samek a porodní asistentka Alžběta Samková se budou střídat v psaní o situacích, kdy jde o zdraví a někdy i o život. Takovýhle kurz první pomoci jste ještě nezažili.

Minule jsme spolu úspěšně zresuscitovali dospělého. Dnes se pokusíme o totéž u dítěte. Ale ještě než úplně začneme, pojďme se trochu uklidnit.

Jezdím na rychlý třináct let. Dítě jsem vyrazil resuscitovat celkem třikrát. Jednou šlo o planý poplach monitoru dechu (tu minutu a půl, co jsme k nim jeli, teda ale rodičům nezávidím). Druhý případ bylo úmrtí u dítěte s těžkou vrozenou vývojovou vadou. Třetí byl strašlivý úraz.

Chápete? To se prostě skorem neděje. Ptal jsem se ještě pro jistotu kolegů na stanovišti, zda nejsem statistická výjimka. Nejsem. I jeden náš extrémní ultrazkušeňák (přes dvacet let na rychlý, prošel víc záchranek, léta jezdí na malým autě s lékařem) se dost zapotil, než si vzpomněl na jednotky případů. Takže klid.

Kdy se tedy výjimečně stane, že je třeba dítě oživovat? Zástava oběhu tu probíhá z jiných příčin než u dospělého. Děti nemají odžito, nekouří, nemají vysoký tlak a cholesterol, takže pumpa se jim nejspíše nesekne.

Dýchá se tak, že svými ústy obemknete dětská ústa i nos a dýchnete tolik, aby se dítěti viditelně zvednul hrudník. Musíte ho, prosím, taky nechat vydechnout.

Příčina je v dechu. Až 80 % zástav oběhu u dětí má příčinu v dušení. Srdce se zastaví až kvůli nedostatku kyslíku. Jednoduše řečeno, dospělý člověk, který má „plnou krev kyslíku“ a dostane infarkt, který mu zastaví srdce, bude mít ještě pár minut krev relativně okysličenou. Proto se nesoustředíte na dýchání, ale jenom na masáž srdce.

U dětí je to naopak. Když se dítě začne dusit (topení, cizí předmět v dýchacích cestách), saturace kyslíkem rapidně klesá, až klesne na tak nízkou hodnotu, při který srdce vypoví službu. Provádět v tu chvíli masáž znamená, že budete po těle sice pěkně honit krev, ale neokysličenou.

Tělo vám pomůže

Nejsem s to vám zde písmeny vypovědět, jakými manévry se z dětí dostávají ony zpropadené cizí předměty, které ti nebozí drobečkové výjimečně mají v dýchacích cestách. Tím se totiž vždycky začíná.

Je logicky správné k nim sáhnout, když vidíte dítě se dusit. Na první pohled méně logicky, ale stále správně je provést je, i když najdete dítě v bezvědomí a bezdeší. Netřeba však písmen, když máme YouTube. Tady máte video, kde jeden maník od nás krásně předvádí právě ony manévry, kterými se dětem odpomůže od obstrukce v dýchacích cestách.První dobrá zpráva? Tyto manévry jsou velmi účinné a spolu s tělem dusícího se prcka nejpravděpodobněji situaci vyřeší. Tělo, prosím pěkně, nevím čím to je, nemá úplně hodně moc rádo cizí předměty v dýchacích cestách. Snaží se je dostat pryč, a to velmi efektivními způsoby. Podpořeno vašimi manévry situaci nejspíš zvládne a neudusí se.

Blbý je, že někdy nevyřešíte dušení, protože u toho nejste. Co když najdete dítě v bezvědomí a promodralé? (Děti hrozně rychle zmodrají, když se dusí). I v těchto případech zkontrolujte ústa, zkuste vypuzovací manévry, a když dítě nezačne dýchat, zahajte resuscitaci pěti umělými vdechy.

Dýchá se tak, že svými ústy obemknete dětská ústa i nos (!) a dýchnete tolik, aby se dítěti viditelně zvednul hrudník. Musíte ho, prosím, taky nechat vydechnout.

U nejmenších miminek, jenom tak pro představu, je kapacita plic asi jako objem vašich úst. Tedy velmi málo. Po pěti vdeších pokračujete kompresemi hrudníčku. Buď dvěma prsty na spodní třetině hrudní kosti, nebo hrudníček obejmete oběma rukama a mačkáte tamtéž palci.

Jde o jev zcela výjimečný. Tak jaká je asi pravděpodobnost, že to potká vás, co? No. No tak. Takže hlavně klid.

Hloubka stlačení je docela dost. Uvádí se až o 1/3 velikosti hrudníku. Frekvence? U novorozenců je to velká hoňka, frekvence je totiž 3:1. Na tři komprese jeden vdech. Takhle to střídáte po oněch úvodních pěti vdeších. U starších miminek a dětí do 8 let zůstává úvodních 5 vdechů, ale frekvence je poté 15:2. Masáž se u větších dětí, u kterých už by dva prsty nestačily, provádí jednou rukou.

Důležitá věc! U špuntů je postup jiný ještě v tom, že dítě nejdřív minutu resuscitujte a až potom voláte 155. Pokud jste aspoň dva, jeden resuscituje, druhý volá a oba na slovo posloucháte naší dispečerku, ju?

První pomoc miminek

Nikdy s dítětem netřeste. Může to způsobit poškození mozku.

Když chcete nahmatat puls, hledejte ho na tepně na vnitřku horní paže.

Při umělém dýchání dejte pozor, aby se hrudník vrátil do původní výšky.

Drazí přátelé! Už jste vyděšení?

1) Skoro se to neděje! 

2) Když už se to stane, nejspíš ani nedojde k zástavě, protože to vyřešíte. 

3) Když to nevyřešíte vy, je pořád slušná šance, že to poladíme my.

A někdy taky ne. A to je potom v prdeli. I to je život.

Ale!

Pomněte, že ani my, lidé přímo se zabývající tématem, nemáme naštěstí v tomto velkou praxi. Jde o jev zcela výjimečný. Tak jaká je asi pravděpodobnost, že to potká vás, co? No. No tak. Takže hlavně klid. 

Kurzů jako psů

A je to. A není to. Ještě něco. Nemyslím, že je nutné navštívit kurz první pomoci, abyste věděli, co dělat u mrtvice, infarktu. Tam jde o diagnostiku. S pacientem vlastně nic dělat nebudete.

Resuscitace je trošku jiná pohádka. Asi je dobrý si to někde vyzkoušet na Andule. Kurzů první pomoci je jako psů. Ale podle čeho ten kurz vybrat?

Ještě si přečtěte

Další články – a tyhle si fakt budete pamatovat – se týkají toho, jak řešit krvácení a jako resuscitovat dospělého.

Porodní asistentka Alžbeta Samková popisuje, jak poznat, kdy jet do porodnice, a jak si psát porodní plán.

Prosím vás snažně, kurzem první pomoci vás musí provést záchranář, někdo z urgentního příjmu, někdo z ARO. Naprosto zapomeňte na nějaký školitele, co mají hodně supr kurzů, moc diplomů za účast někde a nemálo medailí ze soutěží laiků. Proboha. Jdu za někým, kdo má praxi jako bejk.

Upřímně, jsem rád, že máme resuscitaci za sebou. Náhlá zástava oběhu je jev dosti výjimečný, přesto se mu věnuje obrovská pozornost, čehož jsou s odpuštěním důkazem i moje dva články.

Příště bych vám rád napsal něco o mrtvičce. To je totiž naopak jev velmi běžný. Dá se relativně snadno poznat. České zdravotnictví se o tuto diagnózu umí velmi dobře postarat, mnohdy stav zcela zvrátit. Ale jde o čas. Čas je mozek.

Uvidíme se příště. Do tý doby good luck všem. ✌️

Vít Samek

Vít Samek

1982 narozen v Praze. Pět základních škol. Neptejte se. Čtyřletý gympl pět let. Neptejte se. K záchrance přišel jako slepej k houslím. Polovina blogu Bulbem záchranáře... Další články.

Celkem 25 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Margit | 9. 3. 2019 | 14:24

Chci se zastat autora. V textech možná jsou i drobné nepřesnosti o kterých píšete, ale jako celek jej vnímám jako obrovský přínos. Vít dokáže téma první pomoci skvěle zpopularizovat, dostat jej na sociální sítě v podobě, kdy se šíří jako lavina. Každý z nás laiků potřebuje první pomoc připomínat a v záplavě dat, kterými jsme všichni zahlcování je takovýto blog ideální možností, jak doporučení předávat.
A nejlepší cestou k předávání dat, která byste sám považoval za lepší, je rozběhnout podobné psaní. Mít znalosti je skvělé, ale bez schopnosti je efektivně předávat, jen omezené.

+15
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Nezdravotník | 10. 3. 2019 | 21:05

Poslední slovo je paní/slečno MUDr tak špatné, jako obsah vašeho vyprávění - oběma, víte?

-5
Zobrazit komentovanou zprávu

Přečtěte si

První pomoc
47

Zdravím z noční. #4 Mrtvička

Vít Samek

Záchranář Vít Samek a porodní asistentka Alžběta Samková se střídají v psaní o situacích, kdy jde o zdraví a někdy i o život. Takovýhle...

Věda
3 589

Optikou neurovědy. Není to jen ve tvý hlavě

Lauri Nummenmaa
1 komentář

Všechno, co ve svém vnitřním i vnějším světě cítíme, má subjektivní povahu. Náhlý výbuch vzteku prociťujeme jinak než něžný milencův polibek...

Jiná realita
12 468

Larp. Jeden život nestačí

Anna Urbanová

Larpy se v Česku hrají od raných devadesátých let, teprve teď se ale zbavují puncu zábavy pro divné lidi. Nové hráče láká i jedinečná možnost...

Seriál
6 777

Porodem vchod! #2 Jak napsat porodní plán

Alžběta Samková
7 komentářů

Porodní asistentka Alžběta Samková a záchranář Vít Samek se střídají v psaní o situacích, kdy jde o zdraví a někdy i o život. Výhodou je,...

Tyhle články doporučujeme

Peníze

Rodičovský příspěvek 2019. Kalkulačky a pravidla

Peníze.cz přinášejí sadu rodičovských kalkulaček aktualizovaných pro rok 2019. Snadno si s nimi spočítáte, jak rychle můžete na rodičovské...

Peníze

Kubík vody zase o pár korun dražší. Ročně připlatíme několik stovek

Letos si připlatíme nejen za elektřinu a zemní plyn, ale také za teplo a vodu. Ceny vodného a stočného se napříč Českem liší. Někde kubík...

Finmag

Čisté víno: jak je to s důsledky pití

Zakazovat alkohol by bylo neliberální. A nefungovalo by to. A většinu z nás by to připravilo o spoustu skvělých zážitků. Ale to ještě neznamená,...

Finmag

Proč nerozumíme rapu

Globální pop music vládne od začátku nového tisíciletí rap. V Česku se na něj ale pořád díváme s předsudky.