Zdravím z noční. #2 Resuscitace

První pomoc
Vít Samek
| 22. 2. 2019 | 29 komentářů | 88 020
Zdravím z noční. #2 Resuscitace

Záchranář Vít Samek a porodní asistentka Alžběta Samková se budou střídat v psaní o situacích, kdy jde o zdraví a někdy i o život. Takovýhle kurz první pomoci jste ještě nezažili.

To jsem se tuhle rozčílil nad videem dopravní nehody, kde auto srazilo dítě. Žádná krev; buďte stateční a pusťte si to. Dva borci tam chudáka sraženýho kluka poponášejí jak pytel s pískem. To se bohužel stává.

Co mi ale není vůbec zřejmé, je to, co kouřili slovenští policisté, když psali k videu komentář. Posuďte sami. „S tělem zraněného se nikdy nesmí hýbat. Jediná výjimka platí pouze v případě, že je zraněný v autě, které může vybuchnout. Důležité je si vizuálně, sluchem a hmatem ověřit, zda zraněný dýchá. Pokud ne, proveďte umělé dýchání. Pokud krvácí, krvácení zastavte. Potom volejte pomoc.“

Začnu od toho nejdůležitějšího. NIKDY NIKDO do NIKOHO nedejchejte! Takhle jednoduchý to je.

V laické první pomoci neexistuje umělé dýchání. Je to asi jako transplantace srdce nebo manuální vybavování stolice. Není to součástí první pomoci, nijak se vás to netýká, nikdy to nebudete řešit. (Z toho pravidla je jediná výjimka, týkající se malých dětí. To vám ale direktivně vypoví během asi tří vteřin náš člověk na 155, až to bude aktuální.)

Co naopak policisté nezmínili, je mačkání hrudníku. Máte člověka v bezvědomí? Nedejchá? Jediný, co se po vás chce, je mačkat uprostřed hrudníku do hloubky 5 až 6 centimetrů na rytmus písně Staying Alive, tedy asi 100× za minutu. Né dejchat. Nedejchat! Pardon.


Můj obrovsky oblíbený herec Vinnie Jones udělal před pár lety video o resuscitaci. Je v něm všechno důležité – nedýchat, nepřerušovat masáž, neřešit prasklá žebra. Je to v angličtině, ale stačí se jen koukat. 


Náš dispečink kdysi zjistil, že celá řada lidí, která zavolá ZZS pro člověka, který se jim zastavil před očima, ho neresuscituje. Bylo to v dobách, kdy dispečerky ještě volající laiky rutinně nutily do těch cizích lidí v bezvědomí a bezdeší dýchat. Přišlo se na to, že ti nebozí laici prostě nechtěli dávat umělé dýchání, a tak nedělali vůbec nic.

Dále se zjistilo, že když se po vás chce jenom to mačkání, jste naopak přeochotní! U nás v Praze máme jednu z nejvyšších úspěšností v zahájení resuscitace volajícím laikem celosvětově. ČR jako celek je samozřejmě taky báječná, jsme fakt dobří. A to je, kamarádi, vaše práce! Zatleskejte si.

To proto na nás ostatní metropolitní záchranky tak nechápavě čumí, když vidí naše čísla úspěšných resuscitací. Je to vámi, přátelé. Ruku na srdce. Myslím, že támhle le paramédique Pierre z Paříže umí resuscitovat dost podobně jako já. Jenomže on nemá tolik Jeanů a Paulů a Sophií kolem sebe, který mu to tělíčko mačkaj, dokud se nedostaví. Jste skvělí a já vám děkuju!

Proč nedýchat 

1) Neumíte to. Akorát mu nadejcháte do žaludku. 

2) Budete kvůli tomu, abyste mu beztak nadejchali do žaludku, přerušovat masáž, což je hrozně špatně. 

3) Každá vteřina, kdy nemačkáte, přiblíží pacienta k fatálnímu průseru o míle. Těch vteřin, po kterých neodvolatelně přichází průser, totiž odumření mozkových buněk, je asi tak 180. Neplýtvejte těmi nemnohými a nesmírně cennými vteřinami, nepřerušujte masáž, nedomlouvejte se během nich s druhým laikem, kdo teda dejchat, kdo mačkat a v jakých poměrech. 

4) První pravidlo všech záchranářů je: „Chraň hlavně sebe!“ Takže teď poněkud drsněji. Vy vážně chcete přikládat svoje sliznice na sliznice někoho cizího? Fakt? Opravdu? Zkolabuje před váma chlap, 50 let. Nesmíte si to romantizovat. V jeho ústech bude asi krev, zvratky. Ještě jste stateční?

Tak ještě jinak. Jmenuje se to hepatitis A, hepatitis B, hepatitis C, jmenuje se to hepatitis D a E. Jmenuje se to HIV a jmenuje se to syfilis. Taky se tomu může říkat tuberkulóza. A dalších tisíc věcí, proboha. 

5) Ohledně nadejchání žaludku. Hádejte, co udělá žaludek plnej vzduchu... No jasně, že se otočí. A hádejte, kdy to udělá. No pochopitelně, že přesně ve chvíli, kdy budete mít svoje ústa na jeho. A co myslíte, budete pak ještě pokračovat aspoň v masáži? No ovšem, že nebudete. Budete zvracet a budete rádi, že jste rádi.

To není jedna věc nebo druhá věc. To je pět zásadních věcí dohromady.

Seriál o otvorech

Vít Samek


Bojíte se doktorů a jejich aparátů? Vít Samek je přesvědčený, že vás toho strachu zbaví. V sérii videí projde nejběžnější vyšetření, na všecko se vyptá, abyste vy už nemuseli, a hlavně: všecko vyzkouší. Na vlastní otvor. (A pár vypůjčených.)

Na vlastní otvor: gastroskopie
Na vlastní otvor: bronchoskopie
Na vlastní otvor: gynekologie
Na vlastní otvor: kolonoskopie
Na vlastní otvor: mamografie
Na vlastní otvor: ergometrie
Na vlastní otvor: zubař

Ať to klidně praská

A teď si pojďme někoho zresuscitovat. Dospělého. To je tak nejběžnější. Nejčastější příčina zástavy oběhu dospělého tkví nepřekvapivě v pumpě. Příčina srdeční. Infarkt, arytmie. Dotyčný zkolabuje a neprobírá se. Nedýchá (nezvedá se mu hrudník), nebo dýchá vyloženě divně – nápadně dlouhé pauzy mezi nádechy, chrčení. Teď přišla vaše chvíle.

Zatřeste s ním, zakřičte na něj. Nic? Nedýchá / dýchá divně / chrčí? Jste sami? Zakloňte mu hlavu, nezačal hned dýchat? Vezměte telefon a volejte 155. Naše paní vás povede. Je vás víc? Rozkažte někomu konkrétnímu, ať volá 155. Ne někam do placu, prosím vás. Podívejte se někomu do očí a rozhodně, direktivně rozkažte: „Volej záchranku! Ty! Dělej!“

Zatím postiženému zakloňte hlavu, otevřete ústa, a jestli vidíte na první dobrou něco, co tam nepatří, vyndejte to. Jestli to nejde / ekluje se vám to / nejste si jistí, neřešte to, klekněte si vedle hrudníku, propněte obě ruce v loktech, dejte dlaně přes sebe a mačkejte dotyčného uprostřed hrudníku asi 100–120× za minutu do hloubky asi 5 až 6 centimetrů, což je docela dost. Ruce pořád natažené, mačkáte rameny a zády.

Praskají pacientovi pod vaší resuscitací žebra? A co jako? To je leda známka, že to děláte dobře. Neberte to na vědomí a přesně takhle pokračujte. Jste báječní.

Á... a to je všechno, kamarádi. Nic jiného se po vás nechce, je to jednodušší, než si myslíte, je to jednodušší, než vás učili. Vaší masáží se značně prodlouží oněch 180 vteřin. Na dvojnásobek? Trojnásobek? Víc? Možná. Každopádně svým snažením oddálíte smrt mozkových buněk a dáte nám čas přivézt dvě auta plná sofistikovaných udělátek, co se u resuscitace moc hodí.

Good luck.✌️

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • LUCIE HRDÁ Tváří titulní strany je advokátka Lucie Hrdá. „Oběti připodobňují znásilnění k vraždě duše a mnoho z nich tvrdí, že by byly raději mrtvé, než aby žily s touto zkušeností dál. Pokud se na tyto zločiny stále pohlíží jako na ublížení na zdraví, je to podle mě naprosté nepochopení,“ říká v našem rozhovoru. Organizace Bez trestu, kterou spoluzakládala, zveřejňuje skutečné rozsudky, aby upozornila na to, za jaké činy odcházejí pachatelé od soudů jen s podmínečnými tresty. „O násilí nesmíme mlčet,“ říká Lucie a sama se neúnavně angažuje.
    Lucii Hrdou fotila naše spolupracovnice v Londýně Eliška Sky.
  • STOP NÁSILÍ NA ŽENÁCH! Nějakou formu domácího násilí zažilo 20–40 % žen. V době první covidové vlny narostlo domácí násilí až o 50 %. Každá třetí žena se stala terčem sexuálního obtěžování. Zkušenost se znásilněním má asi 5–10 % českých žen, přičemž naprostá většina z nich se nikdy neobrátí na policii. Co ještě potřebujeme slyšet, abychom jako společnost přestali zavírat oči před domácím a sexualizovaným násilím?
  • MŮJ ŽIVOT S MOHAMEDEM „Mohamed zná holky, jako jsem já (35+ single ženy s kariérou), jen z filmů. Já znám kluky jako Mohamed jen ze zpráv. Oba kolem těch stereotypů první týdny potichu našlapujeme. Nevíme, co čekat. On uzavírá svůj den modlitbou, já sklenkou vína.“ Michelle Losekoot svěřila Heroine svůj příběh o tom, jak nabídla hostitelskou péči jednomu z dětí, které na českém území skončily jako uprchlíci bez rodičů. Co při tom Michelle zjistila o sobě? A co o naší společnosti?
  • FAST FEMINIST FASHION Nakupují české feministky v řetězcích? Je udržitelná móda jen pro privilegované? A koho posiluje podceněné oblečení? Módní publicistka Veronika Ruppert se zamýšlí nad přesahy mezi feminismem a módou ohleduplnou k planetě i lidem. V příloze Sustainable přinášíme také rozhovor s klimatoložkou Táňou Míkovou a tipy na udržitelnější cestování z pera architekta Petera Bednára.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 29 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Alena | 28. 2. 2019 16:26

Oba jste uplne mimo. Myslite, ze to co Vas a nas ucili pres 50 lety, ze bude platit porad? Ja rozhodne do nikoho dychat nebudu. Protoze opravdu nejdulezitejsi je ta masaz srdce. Je to jako se vsim. Lety a zkusenostmi se prichazi na to co funguje nejlepe a hlavne pro laika co nejjednoduseji a nejefektivneji. Pamatuje si snad nekdo navic takove ty kecy kolik vdechu, kolikrat masaz atd.? Je to prece kravina. V tom stresu jste pak radi, ze hlavne delate tu masaz srdce. A v prvni rade chranit sebe. Je to to same jako kdyby jste cloveku v nejake kreci ci epileptickem zachvatu chteli "vyndat jazyk". Nechate se kousnout? Nenechate. Tohle je taky dalsi hloupost ze starych dob. Jo a resustitacni rousky jsou na ho... Protoze vseobecne autolekarnicky jsou k ho....u.
Rikate u tonoucich atd. ale za tech par minut je u Vas zachranka a prevezme to za Vas, vy tohle vubec nemusite resit. Navic vsichni hned nepomuzou, vsichni nejsou takovy borci jako vy :-) Plno lidi ztuhne a kouka a kouka jak ovce a nic. Takze EFEKTIVNE A JEDNODUSE!!

+36
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

martin | 23. 2. 2019 18:02

Ponekud hujersky clanek. Mozna mate pravdu, ale na rozdil asi od vas, je mi okolo 50 a zazil jsem uz tri jediny mozny resuscitace prvni pomoci. jeste zacatkem 70 let se do lidi hustilo ozivovani "hejbani rukama", pak se to cele odepsalo a 40 let se tvrdilo, ze je nutne umele dychani a vsadim se s autorem, ze zachranilo stovky, mozna tisice zivotu. A ted tu mame zase masaze, vracime se k masazim tedy a to bez dychani....az autor bude mit cca 70 let, mozna prijdou jini sekaci a ti mu ukazi co to je resuscitace. Takze ano, ale trochu skepse neuskodi

-45
Reagovat