🖤 Roční předplatné Heroine – 6 tištěných čísel, digitální verze a plný přístup na web za 1 199 Kč.

Bára Stárek: Na mladé jsme nejtvrdší ohledně chyb. Nejsme rozdělená společnost. Jsme rozdělovaní

Mladí lidé nejsou líní a neschopní. Naopak: dokážou změnit svět, věří Bára Stárek. Sama k tomu výrazně přispívá. Vede spolek Díky, že můžem, který organizuje oslavy 17. listopadu, tak aby byly relevantní i pro současnost, a pořádá vzdělávací a osvětové projekty na školách i v regionech. Její mise je spojovat rozdělenou společnost. V podcastu Hlas Heroine mluví o tom, proč si mladší a starší generace nerozumí a co mají nečekaně společného. A přidává i osobní zkušenost s demokratickou úzkostí, sexismem na úřadě a frustrací z „hraběcích rad“.

Bára Stárek, předsedkyně spolku Díky, že můžem propojuje generace. „Nemyslím si, že je něco špatně na tom, že se chceme mít trochu líp,“ obhajuje mladé lidi.Foto: Jiří Matoušek

Starší generace si stěžují na mladé přesně v tom, co považují za svou silnou stránku, zjistil výzkum z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře: kdo rád čte, říká, že mladí nečtou. Kdo si zakládá na disciplíně, nadává na drzost. Lamentování na téma „ta dnešní mládež" tady bylo vždycky, jenže výzkum ukazuje ve skutečnosti nejde o upadající úroveň mladých, ale o projevy ega starší generace. Bára Stárek, předsedkyně spolku Díky, že můžem má aktuální česká data: „Mladá generace je nejaktivnější ze všech. Přestože cítí strach o budoucnost, věří, že může něco změnit. A to mi dává obrovskou naději,“ říká v podcastu Hlas Heroine o novém projektu Generace F.

Pusťte si celou epizodu na Youtube.

Nejsme rozdělená společnost. Jsme rozdělovaní

Výzkum ukázal, že generace se ve svých problémech překvapivě podobají: trápí je hlavně náklady na bydlení, inflace a budoucnost demokracie. „Možná nejsme rozdělená společnost. Jsme aktivně rozdělovaní – těmi, kdo na tom mají zájem,“ říká Bára. Připomíná také paradox: „Spousta lidí je spokojená se svým osobním životem, ale zoufá si nad stavem společnosti. Důvěřujeme sobě, ale nevěříme institucím.“

Celou epizodu najdete na Spotify.

Když vám červená rtěnka způsobí problém

Bára otevřeně mluví i o sexismu, který zažila během práce na magistrátu na pozici poradkyně pro vzdělávání: „Zažila jsem poznámky, že si červenou rtěnkou o něco říkám. Ale není to o flirtu. Je to o moci. O tom ukázat: já jsem nad tebou.“

K tomu nabízíme v podcastu i praktický tip: Když váháte, jestli je váš fór v pořádku, představte si, že to říkáte svojí babičce. Pokud ne – neříkejte to ani kolegyni.

Demokratická úzkost: Jak najít světlo v záplavě špatných zpráv

Bára Stárek popisuje vlastní zkušenost s úzkostí vyvolanou globálním děním: „Zažila jsem panický záchvat. Nikdy dřív jsem si nemyslela, že se mi to může stát.“ 

Jak se s tím snaží bojovat? „Každou negativní zprávu vyvážím aspoň jednou pozitivní.“ Záměrně sleduje na sítích nejen roztomilá zvířátka, ale, hlavně lidé z neziskovek, kteří denně mění svět. „A humor. Humor je hrozně důležitý,“ připomíná.

Poslechněte si celou epizodu na Apple Podcasts.
Občas přemýšlím, jestli není lepší nic neříkat, než říct něco špatně, píše Johanna Nejedlová (na fotce vpravo).
Foto: Konsent

Strach z toho, že řekne něco špatně. Jak se známá aktivistka začala bát svých vlastních spojenců

neziskové organizace

V rubrice Co nás naštvalo komentují moderátorka Ilona Kleníková a Bára Státek nešťastný tweet Romana Šmuclera, který radil samoživitelkám, aby „napsaly Harryho Pottera a měly miliardu“.

„Jsem hrozně smutná, že existují lidi, kteří si dovolí mluvit o skupinách, se kterými nikdy nebyli v kontaktu,“ říká Bára Státek.

A nechybí ani mikrofeministická výzva: Pojďme si nevyčítat, že neděláme všechno dokonale. Pokud budeme hledat chyby ve vlastních řadách, odradíme ty, kdo by se chtěli přidat. Zazní v podcastu v reakci na komentář Johanny Nejedlové.

Poslechněte si celý rozhovor v podcastu Hlas Heroine – o strachu, naději, červené rtěnce i o tom, proč mladí nejsou problém, ale šance. 

Sledujte Hlas Heroine na Youtube, na Spotify nebo Apple Podcasts

Co dalšího v podcastu uslyšíte:


03:25
Strach mladých z budoucnosti: inflace, bydlení, válka

08:23 Mýtus o ovesných latté a avokádovém toastu: realita nedostupného bydlení

10:45 Projekt Generace F: Mladí lidé chtějí být slyšet

14:00 Jak se Bára Stárek učí zvládat veřejné vystupování

15:27 Proč bychom měli chybovat a učit se z toho

23:04 Demokratická úzkost: Když vás zprávy o světě doslova složí

29:08 Mýty o mladé generaci: Nejsme líní, jen jiní

36:42 Sexismus na úřadech: Proč je potřeba zapojit i muže

43:09 Proč Bára nechce do politiky (zatím)

44:04 Co nás naštvalo: Hraběcí rady Romana Šmuclera samoživitelkám

47:41 Výzva k makrofeminismu: Nehledejme chyby u spojenců

Popup se zavře za 8s