Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Diskuze k článku:

Děti miluju, vlastní ale nechci. Bezdětné ženy jsou pro zdraví jiných rodin důležité, ocenit by je měla i společnost

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Kateřina | 19. 7. 2022 9:18

Je smutné a nefér, že se o ženské bezdětnosti pořád musejí psát tyhle obhajoby, zatímco bezdětnost u mužů vůbec téma není (zkuste si pro představu zaměnit v titulku slovo ženy za slovo muži). Když se muž rozhodne zůstat bezdětný, je to kolikrát prostě nezávislý dobrodruh a cool strejda z podstaty, je to vnímáno s tolerancí nebo dokonce s obdivem. Žena, která se rozhodne stejně, je považována za zoufalou, jako kdyby nechat se podobným dobrodruhem zbouchnout a litovat společností jako samoživitelka bylo z hlediska předurčenosti méně zoufalé řešení…

+118
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Pavel Křížek | 19. 7. 2022 7:22

Když nechcete děti, nemějte je. Je to vaše svobodná volba. Ale vysvětlovat to tím, že i bezdětní lidé jsou společnosti třeba, je pouhé zaměňování příčiny a následku, nic víc. To je hodně zoufalá argumentace. Raději zůstaňte u toho, že děti nechcete a basta.

-34

Diskuze k článku:

Elsa | 20. 8. 2022 20:45

BTW nekdo taky deti mit nemuze... Pozor na rychle odsudky.

+1

Pony | 9. 8. 2022 22:06

Amen ??

+1

Dušan | 29. 7. 2022 17:15

Nebylo by nic špatného na tom mít rád prostor a klid bez dětí . Kdyby každý dobrovolně bezdětný muž a každá taková žena přispěli do důchodového systému kromě svým sociálním pojištěním také částkou, kterou musí rodiče vynaložit na výchovu dětí. Ten systém je už dnes nedostačující a je to zejména proto, že se u nás dlouhodobě rodí méně dětí, než je třeba na financování důchodů generace jejích rodičů nebo prarodičů v době, kdy jsou tyto děti výdělečně činné. Výchova dítěte od narození do dospělosti stojí jeho rodiče kolem 2 milionů korun, stát jim z toho kompenzuje jen malou část v řádu statisíců. Takže: bezdětné dámy a bezdětní pánové, uživejte si svůj klid a pohodu bez starostí s dětmi, ale pokud místo péče o děti dobrovolně aspoň po 20 let nepřispíváte sociálnímu zabezpečení aspoň šesti tisíícovkami měsíčně nad rámec Vašich povinných odvodů i dobrovolného důchodového připojištění, pak jste sobci a příživníci na úkor těch, kteří investovali své peníze do výchovy svých dětí, které jsou plátci i Vašich důchodů.

-9

S. M. Hlomoz | 28. 7. 2022 15:54

Zatím nejvýkonnější systém.. nenalinkovaný názor se netrpí.

0

S. M. Hlomoz | 28. 7. 2022 15:51

A tohle bezobsažné NIC validní bude?

0

S. M. Hlomoz | 28. 7. 2022 15:41

Ve vašem případě je to dobře, že je nebudete mít.

-3

Piszta Hufnagel | 28. 7. 2022 15:07 | reakce na S. M. Hlomoz - 28. 7. 2022 15:06

Cool teta bohužel nepřispěje do systému plátcem daní a až přijde čas jejího stáří a nemocí, bude jen čerpat, její děti se na skládání jejího účtu podílet nebudou. Tak to je, je to syrová matematika.. někdo si udělá dobře podle svého a platit to v důsledku bude okolí.

-8
Zobrazit komentovanou zprávu

S. M. Hlomoz | 28. 7. 2022 15:06

Nepodporují se pořádně ani rodiny s dětmi.. kdo zase vymyslel tohle téma zásluh via diverzifikace kvalit vytvářeného prostředí? :-)

-1

Andrea | 22. 7. 2022 20:49

Taky nemám děti, jsem introvert,děti mám ráda,ale taky mám ráda prostor a klid.Je na tom něco špatného?Myslím že si každý může vybrat co v životě chce.

+21

Čingischán | 22. 7. 2022 17:24 | reakce na Lukáš T. - 22. 7. 2022 16:11

To jak sis tu udělal myšlenku, že jsme s Pavlem jedna osoba, a pak sis to okamžitě "odsouhlasil a olajkoval" pod jiným jménem bylo fakt srandovní, ale dokazuje to jen tolik, že ty jsi tu ten s poruchou osobnosti.

-8

Čingischán | 22. 7. 2022 17:11 | reakce na Lukáš T. - 22. 7. 2022 16:11

Jistě, Tomáši, Lukáši, Mikčo nebo apostrofe, tři tečky, nebo jak jsi zrovna teď říkáš. Nezapomeň si to tu zase sám olajkovat.

-3

Lukáš T. | 22. 7. 2022 16:11

Zapomněl sis změnit nick z Čingischána na Křížka, troubo :-)

+3

´ | 22. 7. 2022 12:34

Pavel Křížek alias Čingischán se zase ztrapňuje.

+3

Čingischán | 22. 7. 2022 12:21 | reakce na Lukáš T. - 22. 7. 2022 10:10

Lukášek má asi nějakou poruchu osobnosti, která se projevuje potřebou na sebe neustále strhávat pozornost, chronickým nadáváním a snahou vyhledávat si oběti které zasype urážkami. Takový ten typ, co si nikdy nepřizná, že má nějaký problém. Pro něj jsou špatní všichni ostatní. On ne. On je nejúžasnější. Zároveň nechápu, že je tady furt. Určitě je nezaměstnaný břídil.

-5

Čingischán | 22. 7. 2022 12:13 | reakce na Lukáš T. - 22. 7. 2022 10:10

Kvo! Kvo!

-2

Lukáš T. | 22. 7. 2022 10:10

Pavlik má asi nějakou poruchu osobnosti, která se projevuje potřebou na sebe neustále strhávat pozornost, chronickým poučováním a snahou mít vždy pravdu. Takový ten typ, co si nikdy nepřizná, že má nějaký problém. Pro něj jsou špatní všichni ostatní. On ne. On je nejúžasnější. Zároveň nechápu, že je tady furt. Asi je nezaměstnaný.

+3

Pavel Křížek | 21. 7. 2022 18:47 | reakce na Magda45 - 21. 7. 2022 18:34

A nevím, jak víc zřejmě mám podle Vás napsat, že mít či nemít děti by podle mě mělo být svobodným rozhodnutím pro každého z nás, než tímto, co tvrdím od prvního svého příspěvku zde:

"Když nechcete děti, nemějte je. Je to vaše svobodná volba."

Ale pokud to VÁM přijde málo, tak je to VÁŠ problém, ne můj.

-3

Pavel Křížek | 21. 7. 2022 18:41 | reakce na Magda45 - 21. 7. 2022 18:34

Z Vaší strany žádná věcná rovina diskuze nikdy nevzešla, od začátku jste na mě útočila. Nicméně se konečně shodneme - ve věci bezdětných žen máme shodné názory. Takže Vaše útoky a útoky ostatních čtenářek byly od začátku zcela zbytečná agrese - stačilo, abyste si nejprve přečetly, co vlastně píšu.

Mějte se krásně a zkuste být méně agresivní. Zjistíte pak, tak jako zde, že s Vámi vlastně spousta lidí souhlasí.

-6

Magda45 | 21. 7. 2022 18:34

Pavel Křížek OK, snažila jsem se debatu vrátit do věcné roviny, ale vidím, že se to nesetkává s úspěchem. A do oné spirály se já opravdu vtáhnout nenechám. Ostatně pokud skutečně zastáváte názor, že je každého věc, zda má či nemá děti (což nemuselo být z předchozích příspěvků zcela zřejmé), je ta spirála zhola zbytečná, protože vlastně s většinou čtenářů/ek Heroine názorově souzníte.

+3

Pavel Křížek | 21. 7. 2022 17:24 | reakce na Magda45 - 21. 7. 2022 13:17

Proč mi vyčítáte, že tu někdo urážel bezdětné ženy? Já jsem nikdy neslevil z postoje, že to je každého věc. Mluvil jsem o ledasčem - o zoufalosti argumentace, že společnost životně nutně potřebuje lidi bez dětí (nemusíte souhlasit, ale obviňovat mě kvůli tomu z toho, že někoho urážím, je stupidita), o womansplainingu, kdy žena poučuje o mužské zkušenosti, kterou nezažila, ale nikdy jsem se nevyjadřoval k tomu, jestli je nemít děti dobře, nebo špatně, natož abych za to někoho haněl. To VAŠE první reakce na mě byla, že mě prý bezdětné ženy rozčilují a mám z nich trauma, což je blbost, lež a apriorně agresivní přístup, o kterém tu celou dobu mluvím, a který, navzdory tomu, že se ho vědomě dopouštíte, nejste ochotná připustit a hážete vinu na mě, protože nezapadám do skupiny "klevetících žen".

Takže co vlastně chcete? Mám uznat vaše lži, nebo se omluvit slepicím za ten jejich mentální průjem tady? Protože ani jedno se nechystám udělat, aby bylo jasno.

-4

Magda45 | 21. 7. 2022 13:17

Pavel Křížek Pavel Křížek "A tento antagonismus a kecy o tom že JEN já a pár dalších chlapů tu rozjíždíme spirály, ZCELA JASNĚ UKAZUJÍ, že viníte všechny, co nejsou jako vy, ženy, které by si tu bez nás mužů jen poklidně vyměňovaly názory."
Tohle je prostý popis debaty. Když se do ní podíváte, byla vcelku věcná a poklidná. Pak se tu objevily první urážky bezdětných žen (je mi líto, ale bylo to ze strany některých pánů včetně Vás) a roztočila se ona spirála, kterou už momentálně živí obě strany. Občas se do někdo pokouší vtáhnout další lidi (např. tím, že něčí příspěvky označí za "kecy"), ale já osobně se držím toho, co jsem napsala, tedy že vyměňovat si invektivy online, ještě se zcela neznámými lidmi, není produktivní a konstruktivní, takže se snažím držet od té spirály dále.
A pokud jde o "tvrzení že nemít děti je zásluha pro celou společnost". Já takto článek nečtu. Čtu ho tak, že bezdětné ženy (a muži) mohou plnit trochu jiné sociální funkce než rodiče. Rodiče se primárně (logicky) starají o vlastní děti, naopak bezdětní mohou být třeba těmi občasnými cool tetami/strýci, popř. se mohou věnovat jiným aktivitám. Hlavní vzkaz článku pro mě tedy je, že přínos člověka pro společnost nespočívá jen v tom, že dobře vychová své děti (což nepochybně přínos je), ale třeba i v řadě dalších věcí (pomáhá vychovávat děti jiných, nebo investuje čas, prostředky a energii do věcí, kterým se lidé s děti nemají prostor věnovat).
Osobně mi to přijde jako poměrně triviální a nekontroverzní konstatování (samozřejmě, že společnost potřebuje různé lidi a různé aktivity), ale když vidím, kolik lidí bezdětné automaticky označí za nepotřebné, zbytečné, neužitečné aj., asi dává smysl to připomínat. Byť lidé, kteří mají vůči bezdětným (a obvykle i mnoha dalším skupinám) předsudky, se nad tím stejně sotva zamyslí.

+4

Pavel Křížek | 21. 7. 2022 12:25 | reakce na Magda45 - 21. 7. 2022 5:41

Citace - ´ / 21. 7. 2022 10:36

Pavel Křížek je nemocná osoba, doporučuji na něj vúbec nereagovat a nevšímat si ho. Má tady asi 5 nicků a píše si sám sobě. Pavel Křížek alias Čingischán a další nicky.

Tak schválně, Magdo45, máte-li pocit, že tu roztáčím nějakou spirálu, pak mi laskavě ukažte a vysvětlete návaznost výše citovaného mentálního průjmu na cokoliv, s čím jsem do této diskuze přišel. Třeba na můj názor, že tvrzení že nemít děti je zásluha pro celou společnost je zoufalé zaměňování příčiny a následku, který tu k této cvíli nasbíral 23 dislajků.

-2

´ | 21. 7. 2022 10:36

Pavel Křížek je nemocná osoba, doporučuji na něj vúbec nereagovat a nevšímat si ho. Má tady asi 5 nicků a píše si sám sobě. Pavel Křížek alias Čingischán a další nicky.

+2

Pavel Křížek | 21. 7. 2022 7:34 | reakce na Magda45 - 21. 7. 2022 5:41

"Nerozumím Vaši poznámce, že že všeho vinim lidí, kteří nejsou jako já"

No začalo to tím, že jste řekla: ŽENY si tu vyměňují zkušenosti a pak přijde pár MUŽŮ...
Pokračovalo to tím, že jste zcela ignorovala fakt, že jsem do diskuze přišel s argumenty, ne s výměnou urážek s těma dementníma slepicema, kterou jste však zcela správně označila za proru pro všechny...

A tento antagonismus a kecy o tom že JEN já a pár dalších chlapů tu rozjíždíme spirály, ZCELA JASNĚ UKAZUJÍ, že viníte všechny, co nejsou jako vy, ženy, které by si tu bez nás mužů jen poklidně vyměňovaly názory.

-1

Pavel Křížek | 21. 7. 2022 7:26 | reakce na Magda45 - 21. 7. 2022 5:41

Já jsem sem nepřišel proto, abych četl dementní výkřiky sprostých nicek, se kterými si tu a tam vyměním pár ostřejších slov, protože mě pronásledují přes několik diskuzí se svými výkřiky o tom, že moje děti nejsou moje atd. Přišel jsem s názory, které mohou být nepopulární, ale nejsou konfliktní. A místo smysluplných reakcí čelím hromadě slepic s IQ šumící trávy a jedné vcelku rozumné osobě, která ovšem ignoruje ty slepice a trvá si na svém, že tu nejsem svědkem nějaké iracionální agresivity, protože jsem si tu přišel roztáčet nějakou hloupou spirálu, či co.

-2

Magda45 | 21. 7. 2022 5:48

Katka Moc hezky napsané, souhlasím. A mluvíte mi z duše, taky jsem to, že děti nejspíše nebudou pro mě, věděla už od mala. A to já měla pěkné dětství, skvělé rodiče i prarodiče. Mé okolí nikdy nemělo s mou bezdetnosti problém. To, že nemám a nechci děti, dráždí vlastne pouze zcela neznámé lidí v internetových debatách. Mrzí mě, že Vaše okolí reaguje negativne, a přeju hodně sil!

+3

Magda45 | 21. 7. 2022 5:41

Pavel Křížek Jinak pardon, ale třeba slepičinec o tom, že si nemám být jistý otcovstvím svých dětí, má zcela určitě daleko blíž kecům zlých, sobeckých, zahořklých, rohatých, štěkajících ježibab, co pečou děti v troubě, než věcné odpovědi, na kterou by se dalo reagovat. ale jestli VY si takto představujete standardní průběh diskuze, tak proti gustu
Ne, tohle není standardní debata. To je ona spirála, kterou jste tu nejspíše úmyslně spustil a která nikam nevede. Jen si tu Vy +pár panu na straně jedné versus pár žen na straně druhé vyměňujete osobní urážky. V takové vymene nejsou vitezove, všichni do ní zapojení jsou poražení, byt si to možná neuvědomují.
Nerozumím Vaši poznámce, že že všeho vinim lidí, kteří nejsou jako já. Zaprvé netuším co je ono

+1

Čingischán | 20. 7. 2022 23:01 | reakce na ´ - 20. 7. 2022 22:59

Traktore, nech toho, Anička tu už není, abys jí lezl ty víš kam...

-1

´ | 20. 7. 2022 22:59

Pavel Křížek alias Čingischán je nemocná osoba.

+2

Katka | 20. 7. 2022 22:54

Autorka sice myslela článek dobře, ale zformulovala ho trochu nešťastně. Bezdětní nejsou jenom bezplatné dobrovolné chůvy, co zaskočí, aby si rodiče mohli dopřát zaslouženého odpočinku. To že nemáme děti neznamená, že jsme odpočatí, plní energie a s časem nazbyt. Článek se sice snaží bezdětných zastat, ale bohužel sklouzává ke klišé.

Jinak ale když čtu tohle diskuzi, tak vy co ostatním nutíte jako jediné správné svoje standardy si neuvědomujeme jak moc tím můžete ublížit. Vím jaké je být dítě "z povinnosti". Moji rodiče se sice milovali, ale mě si pořídili čistě z pocitu povinnosti a ne z lásky a podle toho se ke mě chovali. Už jim to ani nevyčítám, prostě jenom nedokázali čelit odsouzení společnosti, když by se nechovali "normálně" (věta "co by si lidi pomysleli" byla na denním pořádku). Nikdy jsem nebyla týráná ani materiálně zanedbávaná, ale v našem vztahu nebyla vřelost. Už v šesti letech jsem si nechtěla hrát s panenkami a když mi říkali, že pak se jednoho dne nebudu umět postarat o svoje miminko, tak jsem všem odpovídala, že já děti nechci... Nechtěla jsem je ani v 16 letech... V 26 jsem pod tlakem okolí čekala, kdy mi začnou bít pověstné biologické hodiny... A v 36 už vím, že nezačnou. Prostě necítím naprosto žádnou touhu mít dítě, ani děti nemám nijak v oblibě. Prostě to tak je. Odsouzení okolí a paradoxně i rodiny, pro které jsem "úchylná" mě bolí, ale neumím si představit nic horšího, než přivést na svět dítě, které bych nebyla schopná mít ráda. Zničila bych tak život sobě i tomu dítěti. Jsem snad kvůli tomu horší člověk než ti, co si pořídí dítě jenom ze strachu, že nezapadnou nebo že se na ně bude okolí dívat divně a bude je pomlouvat?

Nepotřebuji abyste s mojí volbou souhlasili, ani abyste chápali co mě k tomu vede, jediné co chci je, abyste moje rozhodnutí respektovali. Každý důvod pro který se člověk rozhodne nemít dítě je totiž naprosto validní, protože nikdy nevidíte druhému do hlavy ani nevíte co cítí.

+31

Zobrazit další