Taky během menstruace mocně prdíte a máte průjem? A taky o tom chcete mluvit?

KomentářMenstruaceMenstruační zdravíReprodukční práva
Tabu
Irena Buršová
| 27. 6. 2022 | 32 komentářů | 52 438
Taky během menstruace mocně prdíte a máte průjem? A taky o tom chcete mluvit?
Zdroj: Shutterstock

Mluvíte o menstruaci úplně běžně, bez uzardění, nebo je to pro vás pořád tak trošku tabu, o kterém si zašeptáte se svou kamarádkou, ale před kolegou byste to slovo nepoužila? Menstruace není naše chyba, naše vůle, naše vina. Nesmí to být důvod ke zostuzování, ponižování a zesměšňování. Je v pořádku o tom mluvit nahlas. Ať to každej slyší!

Minulý týden jsem na twitteru narazila na tento příspěvek:

Ihned ve mně rezonoval. „ANO! Tak to mám taky! Konečně to někdo říká nahlas a bez obalu.“ A tak jsem napsala: „Ženy, dívky, lidé. Mluvme o tom, jak se nám během menstruace kroutí střeva a prdíme.“ Mělo to úspěch. V té době zrovna na Heroine.cz vyšel text o bolestivé menstruaci, ke kterému se nám mnoho komentářů nahromadilo na Instagramu.

Dlouhodobě si všímám, že se mění způsob, jakým mluvíme o menstruaci. Tak předně o ní vůbec mluvíme. Nahlas. I mimo naše „ženské kruhy“ a holčičí šeptání. Častěji říkáme „menstruace“ a méně „krámy“ nebo „ty-víš-co.“ Mluvíme otevřeněji, zemitěji, bez příkras. Třeba že prdíme, potíme se, zvracíme a občas protýkáme.

Ve všech komentářích k tématu se opakují dvě věci: radost z toho, že se o tom konečně mluví, a potřeba sdílet vlastní zkušenost. Což jsou často dlouholeté útrapy s bolestmi.

(Jen upozorním, že pokud trpíte opravdu bolestivou menstruací či se vám zdá, že krvácíte hodně, poraďte se s odborníkem. Mohou to být projevy něčeho vážnějšího.)

Radost ze sdílení útrap a zkušeností

Co v diskuzích o menstruaci ženy také sdílejí, je radost, ba přímo nadšení z toho, že o tom konečně mluvíme. Že to vyslovujeme nahlas. Že říkáme přesně to, co ony také vnímají. Konečně se s tím necítí tak samy, oslabuje se stud a strach. A s tím přichází obrovská úleva a pak také pocity emancipace, síly a zadostiučinění.

Měly by se ženy za menstruaci stydět a skrývat fakt, že menstruují?

Společnost nám totiž často podprahově vnucuje, že je na menstruaci něco špatného. Že ji máme brát jako nějakou naši vinu a důvod ke studu. A že ji máme utajovat. „Ta vaše ženská záležitost, se kterou se běžte odklidit do stanu za hranicemi vesnice a vraťte se, až budete zase čisté,“ jak se děje v některých kulturách. Jenže menstruace není naše chyba, naše vůle, naše vina. Nesmí to být důvod ke zostuzování, ponižování a zesměšňování. 

O menstruaci by se mělo mluvit víc a všude

Menstruace je biologický fakt, se kterým dlouhé dekády, měsíc co měsíc, žije polovina lidstva. Není na ní nic špatného, divného ani děsivého. Není to věc k utajování a opisování („moje dny“, „to“). Nemusí se to lakovat na modro (viz modrá barva místo krve v reklamách). Není to „ženský úděl“, který je třeba bez komentáře protrpět. Je to věc celého lidstva a jeho reprodukce, která náhodným řízením přírody padla na ženy. 

Mluvit o ní, vědět o ní a brát na ni ohledy by měli všichni – a ještě víc možná ti, na které přímo nedopadá. Nejde o žádné výhody. Lidé s menstruací jsou už na vstupu biologicky znevýhodnění. Brát na ně ohledy znamená jen a pouze toto znevýhodnění dorovnávat.

Když si ty diskuse o menstruaci pročítám já, mám potěšení z toho kolektivního nadšení a úlevy. A pak se musím trochu smát: běžně pro Heroine vymýšlím různá sociální témata, sofistikované „progresivismy“ a „woukismy“, a ona chce na konci dne ženská hlavně slyšet, že se při menstruaci všechny potíme, prdíme a máme průjem.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 32 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Maja | 27. 6. 2022 13:37

Asi jsem divná, ale já to fakt slyšet nepotřebuji, tělesné pochody jiných lidí mě opravdu nezajímají. Není to sice nic, za co by se ženy měly stydět, ale pořád je to soukromá věc, kterou musím rozhlašovat napříč kancelářemi (například), stejně jako nebudu kolegovi na potkání vyprávět, že jsem dneska ještě nekadila. A rozhodně bych neskákala nadšením, kdyby totéž u ranního čaje začal vykládat on mně.

+61
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Vagina Quest | 27. 6. 2022 13:50

Nikoho vaše prdy a průjmy nezajímají, stejně tak vaše pohlavní nemoci a porody. Takže to necpěte ostatním Jinak jste za blbky.

-29
Reagovat