Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Taky během menstruace mocně prdíte a máte průjem? A taky o tom chcete mluvit?

KomentářMenstruaceMenstruační zdravíReprodukční právaTabu
Irena Buršová
| 27. 6. 2022 | 33 komentářů | 56 120
Taky během menstruace mocně prdíte a máte průjem? A taky o tom chcete mluvit?
Zdroj: Shutterstock

Mluvíte o menstruaci úplně běžně, bez uzardění, nebo je to pro vás pořád tak trošku tabu, o kterém si zašeptáte se svou kamarádkou, ale před kolegou byste to slovo nepoužila? Menstruace není naše chyba, naše vůle, naše vina. Nesmí to být důvod ke zostuzování, ponižování a zesměšňování. Je v pořádku o tom mluvit nahlas. Ať to každej slyší!

Minulý týden jsem na twitteru narazila na tento příspěvek:

Ihned ve mně rezonoval. „ANO! Tak to mám taky! Konečně to někdo říká nahlas a bez obalu.“ A tak jsem napsala: „Ženy, dívky, lidé. Mluvme o tom, jak se nám během menstruace kroutí střeva a prdíme.“ Mělo to úspěch. V té době zrovna na Heroine.cz vyšel text o bolestivé menstruaci, ke kterému se nám mnoho komentářů nahromadilo na Instagramu.

Dlouhodobě si všímám, že se mění způsob, jakým mluvíme o menstruaci. Tak předně o ní vůbec mluvíme. Nahlas. I mimo naše „ženské kruhy“ a holčičí šeptání. Častěji říkáme „menstruace“ a méně „krámy“ nebo „ty-víš-co.“ Mluvíme otevřeněji, zemitěji, bez příkras. Třeba že prdíme, potíme se, zvracíme a občas protýkáme.

Ve všech komentářích k tématu se opakují dvě věci: radost z toho, že se o tom konečně mluví, a potřeba sdílet vlastní zkušenost. Což jsou často dlouholeté útrapy s bolestmi.

(Jen upozorním, že pokud trpíte opravdu bolestivou menstruací či se vám zdá, že krvácíte hodně, poraďte se s odborníkem. Mohou to být projevy něčeho vážnějšího.)

Radost ze sdílení útrap a zkušeností

Co v diskuzích o menstruaci ženy také sdílejí, je radost, ba přímo nadšení z toho, že o tom konečně mluvíme. Že to vyslovujeme nahlas. Že říkáme přesně to, co ony také vnímají. Konečně se s tím necítí tak samy, oslabuje se stud a strach. A s tím přichází obrovská úleva a pak také pocity emancipace, síly a zadostiučinění.

Měly by se ženy za menstruaci stydět a skrývat fakt, že menstruují?

Společnost nám totiž často podprahově vnucuje, že je na menstruaci něco špatného. Že ji máme brát jako nějakou naši vinu a důvod ke studu. A že ji máme utajovat. „Ta vaše ženská záležitost, se kterou se běžte odklidit do stanu za hranicemi vesnice a vraťte se, až budete zase čisté,“ jak se děje v některých kulturách. Jenže menstruace není naše chyba, naše vůle, naše vina. Nesmí to být důvod ke zostuzování, ponižování a zesměšňování. 

O menstruaci by se mělo mluvit víc a všude

Menstruace je biologický fakt, se kterým dlouhé dekády, měsíc co měsíc, žije polovina lidstva. Není na ní nic špatného, divného ani děsivého. Není to věc k utajování a opisování („moje dny“, „to“). Nemusí se to lakovat na modro (viz modrá barva místo krve v reklamách). Není to „ženský úděl“, který je třeba bez komentáře protrpět. Je to věc celého lidstva a jeho reprodukce, která náhodným řízením přírody padla na ženy. 

Mluvit o ní, vědět o ní a brát na ni ohledy by měli všichni – a ještě víc možná ti, na které přímo nedopadá. Nejde o žádné výhody. Lidé s menstruací jsou už na vstupu biologicky znevýhodnění. Brát na ně ohledy znamená jen a pouze toto znevýhodnění dorovnávat.

Když si ty diskuse o menstruaci pročítám já, mám potěšení z toho kolektivního nadšení a úlevy. A pak se musím trochu smát: běžně pro Heroine vymýšlím různá sociální témata, sofistikované „progresivismy“ a „woukismy“, a ona chce na konci dne ženská hlavně slyšet, že se při menstruaci všechny potíme, prdíme a máme průjem.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 33 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Maja | 27. 6. 2022 13:37

Asi jsem divná, ale já to fakt slyšet nepotřebuji, tělesné pochody jiných lidí mě opravdu nezajímají. Není to sice nic, za co by se ženy měly stydět, ale pořád je to soukromá věc, kterou musím rozhlašovat napříč kancelářemi (například), stejně jako nebudu kolegovi na potkání vyprávět, že jsem dneska ještě nekadila. A rozhodně bych neskákala nadšením, kdyby totéž u ranního čaje začal vykládat on mně.

+61
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Vagina Quest | 27. 6. 2022 13:50

Nikoho vaše prdy a průjmy nezajímají, stejně tak vaše pohlavní nemoci a porody. Takže to necpěte ostatním Jinak jste za blbky.

-30
Reagovat