Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Děti miluju, vlastní ale nechci. Bezdětné ženy jsou pro zdraví jiných rodin důležité, ocenit by je měla i společnost

Bezdětnost
Dobrovolná bezdětnostKomentář
Irena Buršová
| 19. 7. 2022 | 113 komentářů | 53 057
Děti miluju, vlastní ale nechci. Bezdětné ženy jsou pro zdraví jiných rodin důležité, ocenit by je měla i společnost
Zdroj: Shutterstock

Ona nechce děti? Ženská je asi vadná, když nemá ráda děti. Sobecká kariéristka. Bezdětná žena čelí nepříjemným komentářům, hodnocení a odsudkům. Jenže vůči komu by vlastně měla být sobecká? Když nechce mít vlastní děti, nemusí to vůbec znamenat, že je nemá ráda. I bezdětné osoby jsou v péči o děti potřeba.

Dobrovolná bezdětnost žen vyvolává silné emoce. Pro mnohé lidi je to citlivé téma. Zejména pak pro ty, kterých se vůbec netýká. Jak ukazuje Zpráva o rodině 2020, část dnešní společnosti považuje bezdětnost za odchylku od normy či podivínství. Bezdětné ženy přitahují pozornost, vyvolávají otázky a celé téma obestírá řada stereotypů a odsudků.

Nemá ráda děti?

Existuje hluboce zakořeněná představa, že když žena nechce děti, je to proto, že je nemá ráda. To se samozřejmě může stát (a není to nic odsouzeníhodného), ale velmi často to tak vůbec není. Žena může děti zbožňovat, prožívat radost v jejich přítomnosti, vnímat, jak jsou zvídavé, zábavné, magické, a chápat, proč jsou pro jiné smyslem života. Akorát ty děti nechce mít doma 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, 365 dní v roce, asi tak dvě dekády.

Čtěte také:

Markéta LukáškováFoto: Lenka Hatašová

Mít děti není domácí úkol, který musíme splnit

Taková žena má ráda svůj bezdětný život, volný čas, vztahy s rodinou, blízkými, se širší komunitou, má ráda svou práci. Nechce to měnit a podřídit vše něčemu nebo někomu jinému. Vedle toho ale miluje děti svých blízkých a čas s nimi si užívá. Když je drží v náručí, říká si, jestli by to chtěla pro sebe. A znovu si připomene, že ne. Ráda s dětmi stráví omezený čas a pak se zase vrátí do svého života bez dětí.

Je sobecká?

Druhý opakující se motiv je, že dobrovolně bezdětná žena je sobecká. Sobecká vůči komu? Těm neexistujícím dětem? Nebo vůči společnosti? Zřejmě v tom smyslu, že se její vlastní svět točí kolem ní. Znamená to tedy, že žena má povinnost starat se o někoho dalšího, jinak je sobecká? Že musí obětovat svůj život pro jiné? Že to je úkol, který musí splnit, aby byla v naší společnosti považována za plnohodnotnou bytost? Jako by ženy měly rodit a pečovat bez většího přemýšlení.

Když si žena pečlivě zváží, že se na mateřství necítí, že nezažívá silnou touhu po dětech nebo nemá v životě ty správné okolnosti pro založení rodiny, že nechce přivést na svět novou bytost, která by časem mohla vnímat, že nebyla stoprocentně chtěná a že není dostatečně milovaná – tak je sobecká? Podle mě je spíš borka neboli badass, protože si jedná s rozmyslem a dokáže odolat sociálnímu tlaku, že mít děti je nutnost.

Myslíte si, že jsou bezdětné ženy sobecké?

Jedno africké přísloví praví, že na výchovu dítěte je potřeba celá vesnice (anglicky It takes a village to raise a child). Míní se tím, že pro lepší vývoj dítěte se hodí mnoho různých lidí a vzorů. A také to, že aby si rodiče zachovali příčetnost, hodí se jim každá nabízená pomoc s péčí. 

Tuhle „vesnici“ tvoří blízcí příbuzní, přátelé, sousedi, pečující v dětské skupině, učitelé a učitelky ve školce i ve škole. Další rodiče v různých komunitních klubech, trenérky, trenéři a vedoucí ve sportovním klubu nebo kroužcích. Může to být i vzdálený příbuzný, který volá z USA jednou za měsíc přes Skype. Péče o dítě se rozprostírá daleko a zahrnuje i náhodná setkání, jaká zažíváme dennodenně.

Některé bezdětné ženy mají unikátní roli: jsou to „cool tety“. Žijí si svůj bezdětný život, ale jednou za čas vletí do života dítěte a jeho rodičů, aby zachránily den.

Třeba masérka, která vám dá deset minut masáže navíc, když se dozví, že vašemu dítku rostou zuby a celou noc jste nespali. Nebo pán v tramvaji, který na vaše dítě dělá legrační obličeje, zatímco ostatní cestující se po vás znechuceně ohlížejí, protože dítě už čtyři zastávky usilovně pláče.

„Cool teta“

V tomto kontextu mají právě některé bezdětné ženy unikátní roli: jsou to „cool tety“. Žijí si svůj bezdětný život, ale jednou za čas vletí do života dítěte a jeho rodičů, aby zachránily den – samy mají dost sil a zvládnou strávit čas s dítětem s jinou energií než unavení rodiče. Vezmou dítě ven, na výlet, zatímco si rodiče zajdou na jógu, na masáž, na terapii – nebo si konečně dají sprchu, umyjí vlasy a dají si zaslouženého šlofíka.

Z evolučního hlediska mají i bezdětní lidé svou roli v přežití druhu – právě tím, že mají kapacitu částečně převzít břímě výchovy a péče. Ženy bezdětné dobrovolně, ženy po skončení plodného věku, LGBT+ lidé, lidé neplodní nejsou v komplexní reprodukci člověka zbyteční. Jednoduše k péči přispívají jinými způsoby, které jsou pro společnost taky nenahraditelné.

Pojďme si připomenout jeden fakt. Lidé bez vlastních dětí existovali vždycky. V současnosti jich není nijak zásadně víc než kdy dřív v historii. A vzhledem ke globálním demografickým trendům opravdu nehrozí, že bychom kvůli nim měli vymírat. Nemít děti je volba hodná úplně stejného respektu jako volba děti mít. A kdo to nedokáže respektovat, ať si toho aspoň nevšímá. Rodiny bezdětné cool tety potřebují. 

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • O odolnosti
  „Nejlepší způsob, jak přežít krize, je nebýt na ně sám,“ říká filozofka Alice Koubová, osobnost z naší titulní strany. V eseji o odolnosti vysvětluje, že marketingoví mágové si tohle slovo přivlastnili a prodávají ho jako další recept na štěstí. Odolnost ale neznamená schopnost vydržet víc a víc až do úplného vyhoření…
 • Alice Koubová
  Jakožto proděkanka DAMU se postavila za studenty z iniciativy Ne!musíš to vydržet, kteří odstartovali celospolečenskou debatu o sexismu a neetickém chování na vysokých školách. Buduje tzv. společenské bezpečí: „Musíte mít možnost říct: Tohle je pro mě nepřijatelné.“ Snad kvůli svým osobním zkušenostem, nebo díky svému rozhledu a empatii dokáže o tématu mluvit tak, že nasloucháme.
 • Antikoncepční seriál pokračuje
  Chcete se vyhnout hormonům, a přitom mít ochranu před početím plně ve své režii? Po kondomech pro ženy a moderních pesarech si Ludmila Hamplová posvítila i na nitroděložní tělíska. Jak vlastně fungují a jaké mají plusy a minusy?
 • Menstruace od Bible až k Twitteru
  Co dělat při menstruaci: odpočívat na lehátku, nejezdit vlakem, nebruslit a neoddávat se turistice. A vůbec – lepší by bylo otěhotnět. Jaká další doporučení dostávaly ženy (typicky od mužů) v průběhu dějin? Některé mýty zkrátka jen tak nevymýtíte.…

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 113 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Kateřina | 19. 7. 2022 9:18

Je smutné a nefér, že se o ženské bezdětnosti pořád musejí psát tyhle obhajoby, zatímco bezdětnost u mužů vůbec téma není (zkuste si pro představu zaměnit v titulku slovo ženy za slovo muži). Když se muž rozhodne zůstat bezdětný, je to kolikrát prostě nezávislý dobrodruh a cool strejda z podstaty, je to vnímáno s tolerancí nebo dokonce s obdivem. Žena, která se rozhodne stejně, je považována za zoufalou, jako kdyby nechat se podobným dobrodruhem zbouchnout a litovat společností jako samoživitelka bylo z hlediska předurčenosti méně zoufalé řešení…

+116
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Pavel Křížek | 19. 7. 2022 7:22

Když nechcete děti, nemějte je. Je to vaše svobodná volba. Ale vysvětlovat to tím, že i bezdětní lidé jsou společnosti třeba, je pouhé zaměňování příčiny a následku, nic víc. To je hodně zoufalá argumentace. Raději zůstaňte u toho, že děti nechcete a basta.

-34
Reagovat