Diskuze k článku:

Sedm tipů, jak naučit dítě milovat čtení. Základ je nepodceňovat a nechat vybrat

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Vagina Quest | 14. 7. 2022 16:32

Čtení dětí je fajn, naučila jsem číst dceru v 5 letech a to byl pak klid.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Pavel Křížek | 14. 7. 2022 18:43

P.S.: nikomu to neříkej, ale já čtu Tate no Yuusha No Nariagari light novel v angličtině a manga v originále a Akame Ga Kill! ve francouzštině... to jen tak, aby řeč nestála :-)

-5
Zobrazit komentovanou zprávu

Diskuze k článku:

Čingischán | 16. 7. 2022 10:29 | reakce na B - 14. 7. 2022 10:41

Kteréni, co pálí dětské knížky, co diktujou ostatním, jak a o čem smí mluvit, nebo koho smí překládat, atd, rostou z lidí, kteří v mládí vykládají prdlé kecy o tom, že knihy, které jim mohly dát poznat zvrácenost lidského ducha, jsou "starý a zná je každej hňup", aniž by tyto knihy sami četli. Ne z lidí, kteří nepoznali Death Note. Takže gratuluju, tvoje dcera má našlápnuto stát se jednou z těch, co jednou budou pálit komixy s Asterixem a do světa to omlouvat tím, že už se nehodily ani do sběru. Jako ti kanadští kokoti na neděli.

Vykládáš, že to jsou knihy pro rádoby intelektuály, ale já dost silně pochybuju, že některej z nich tyto knihy doopravdy četl. Zvlášť o tom pochybuju od té doby, co se na studijních oborech těchto pseudointelektuálů uznává i shlédnutí filmu, takže tihle lidi vlastně ani číst nemusí. A stačí se podívat na diplomové práce těchto chytrolínů, aby ti už z toho, jak se vyjadřují a kolik mají v textu pravopisných chyb, bylo jasné, že tihle lidi, co se na veřejnosti považujou za intelektuální smetánku, nečtou. Možná mají police plné knih, ale leda na okrasu.

-1

Ulka | 15. 7. 2022 9:19

Pokud dítě čte odmalička, a zajímá se o svět, ke kultům, které jste uvedl, později sáhne samo. Ideál, když něco z toho najde u rodičů v knihovně:o) A k tomu si připojí své, jeho generaci vlastní, knížky.
Aby dítě četlo odmalička, je třeba MUčíst, ale také SI číst .. aby vědělo, že tohle je něco přirozeného. Tak je to ale se vším.

0

Pavel Křížek | 14. 7. 2022 18:43 | reakce na B - 14. 7. 2022 14:52

P.S.: nikomu to neříkej, ale já čtu Tate no Yuusha No Nariagari light novel v angličtině a manga v originále a Akame Ga Kill! ve francouzštině... to jen tak, aby řeč nestála :-)

-5

Pinochet | 14. 7. 2022 18:28 | reakce na Pavel Křížek - 14. 7. 2022 18:09

Citace - Pavel Křížek / 14. 7. 2022 18:09

P.S.: tvoje dcera říká o nějaké knížce, kterou sama nečetla, že to zná každý hňup? co to pak v této její logice dělá z ní?

Je po mamince - neví, co je to logika.

-3

Pavel Křížek | 14. 7. 2022 18:09 | reakce na B - 14. 7. 2022 10:41

Já jsem zastánce názoru, že každý by měl dělat jen to, na co má. Chlastat by měli jen ti, co si mohou dovolit ztratit pár mozkových buněk, číst komiksy a manga by měli jen ti, co už umí například číst mezi řádky.

Například ty jsi dokonale přehlédla, že literatura, kterou zmiňuju, není ani tak výběrem pro děti (i když se tak příspěvek na první pohled tváří), jako spíš zcela otevřenou kritikou zdejšího levicového femiprogresivismu / radikální cancel-anarchonekultury. Bravo.

P.S.: tvoje dcera říká o nějaké knížce, kterou sama nečetla, že to zná každý hňup? co to pak v této její logice dělá z ní?

-2

Tiv | 14. 7. 2022 17:34

názor dítěte není důležitý, ale směrodatný. když chce Zolu, nebude chtít Poea, i když mně to přijde nastejno. moje čtenářské začátky byly jen válka, násilí a prokletí básníci. názory se mění. jde o to dostat dítě do světa knih, ukázat mu, co všechno se tam dá objevit. tak třeba ve světě sci-fi nabízejí knihy bohatší a dokonalejší světy, než filmová a seriálová tvorba. dobrá kniha pohltí, nabídne nové myšlenky, zanechá stopu. ale to dítě netuší, dokud neochutná. zkusit tedy více žánrů a třeba mu ty knihy číst a sledovat, která se mu bude líbit. kratší povídky, románová trpělivost nenaskočí hned.
a pak dítě poučit, jak suverénně posílat do ...knihovny... mobil-zombie-spolužáky, kteří se jim budou smát.

0

Vagina Quest | 14. 7. 2022 16:32

Čtení dětí je fajn, naučila jsem číst dceru v 5 letech a to byl pak klid.

+1

B | 14. 7. 2022 14:52

Btw: myslím, že byste si měli přečíst to Srdce temnoty, hoši. Speciálně mr.Křížek by si to měl dát aspoň dvakrát a ještě se musím pochlubit, že mi před pár lety taky vyšla povídka. Jako dnes si může každý vydat co chce, když si to zaplatí, ale ta má povídka byla celkem dobrá. Umístila se v soutěži a vyšla mi, aniž bych to platila já.
O to víc si cením zajímavé knihy, když vím, jak těžký je napsat aspoň tu povídku.:D

0

umfa | 14. 7. 2022 13:26

Mě učili ve škole milovat čtení tím, že jsem si měl psát čtenářský deník :-) Naštěstí jsem se na to vykašlal, dostával jsem sice pětky, ale od čtení mě neodradili :D

-2

B | 14. 7. 2022 11:42

Michal Macek: Dcera má skoro všechno, co v češtině vyšlo, kromě Naruta, Berserka a pár dalších vyloženě akčních a hlavně nekonečných titulů.:D
Já čtu zas spíš prasárny, jak tomu dcera říká, mám třeba Yarichin Bitch Club, Hero Heel, Ten Count etc.

0

B | 14. 7. 2022 11:10

Jo, další super literatura pro děti - kromě mnou už zmíněných, je určitě ještě Pán much a My děti ze stanice Zoo...krásné knihy, kde jsou děti i hrdiny.:D

+1

Michal Macek | 14. 7. 2022 10:51

B: s Death Notem sem prestal asi po 10 dilu, uz mi to prislo strasne prekombinovany, ale do te doby sem se docela bavil :) pritelkyne cte Carodejovu nevestu, to je docela hezky a taky Atelier spicatych klobouku...no a taky Naruta...:)))

0

B | 14. 7. 2022 10:41

Pavel Křížek: U toho by děcka chcípla nudou.:D Na ta tvá poznání jim stačí shrnutí na wiki. To spíš už třeba Srdce temnoty, nebo Kuře melancholik, když už mají poznat mezilidské vztahy z literatury.:D

Mé děti čtou hodně, hlavně teda dcera, ale dát ji Farmu zvířat, tak mi řekne, že je to starý a zná to každej hňup. My třeba ted čtem Mo Dao Zu Shi, ale teda já v Aj a dcera neoficiální překlad, páč v češtině se nikdo neobtěžoval to oficiálně vydat.
Pak hodně čteme mangu, dcera za ni dává všechny peníze, co dostan,e a čte ji i v AJ.
Syn taky má rád mangu, teď dostal celej Death Note.
Já teda čtu i starý věci, ale spíš takové tituly, co nejsou in mezi rádoby intelektuály, takové mě spíš odpuzují, když o nich furt někde poslouchám.:D

Zrovna si toužím koupit Heart of Thomas, až zas vyjde.

-1

Michal Macek | 14. 7. 2022 9:10 | reakce na Tonka Koutná - 14. 7. 2022 8:36

Tonka: knizni klub neboli jeste pekneji knizni koutek :)

0

Tonka Koutná | 14. 7. 2022 8:36

Proč bychom si měli dělat nějaký book club? Co je to? Zapomněli jste na základní věc: úplně na začátku musí být vnímání krásného mateřského jazyka. A právě v tom jazyce se vyprávějí první pohádky a čtou první knížky.

0

Michal Macek | 14. 7. 2022 7:04

osobni tip: muzete taky "podvratne" privest deti ke cteni pomoci komixu, ktere kombinuji obrazky a text, dite se nauci cist pribehy a postupne prejde na klasicke knihy s ilustracemi a pak i na knihy bez obrazku :) a pokud dcera touzi po ruzovych ponicich, neni problem, i komixy s nimi jsou v cestine k dostani:

https://www.obchod.crew.cz/kategorie-21662/komiks/my-little-pony

+1

Pavel Křížek | 14. 7. 2022 6:35

V první řadě je potřeba, abyste četli taky a pravidelně. Drtivá většina rodičů, kteří by chtěli, aby jejich dítě více četlo, sama pročučí celý den do fakebooku.
Pak už stačí nenásilně dítko dovést k literatuře, která se mu bude dobře číst a zároveň mu pomůže pochopit dnešní svět:

- Farma zvířat - to aby vědělo, že ti, co dnes nejvíc vykřikujou o rovnosti, o žádnou rovnost ve skutečnosti ani trochu nestojí
- 1984 - to aby vědělo, že cancel nekultura není v pořádku a vyvstalo mu na mysli slovo "newspeak" pokaždé, když mu někdo bude nařižovat, jak a o čem může mluvit
- 451 stupňů fahrenheita - to aby vědělo, že dnešní "progresivisti" neváhají sáhnout až k tmářským praktikám jako obrazoborectví a ničení vlastní kultury ve jménu neexistujícího "většího dobra" - viz třeba ti kreténi v Kanadě, co pálili dětské knížky
- Don Quijote - to aby vědělo, že boj s idioty je jako boj s větrnými mlýny a nezapomělo kvůli tomuto boji na vlastní život

atd.

-2

Pinochet | 14. 7. 2022 5:10

Doporučuju dát mu Human action od Ludwiga von Misese. Nejen, že dítě začne milovat čtení, což je fajn, ale hlavně vám z něj nevyroste malej komouš s guevarou na tričku.

0